REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontakt wzrokowy - technika ZPM

Podczas mówienia kontakt wzrokowy z widzami powinieneś oczywiście podtrzymać, a najlepiej wzmocnić.
Podczas mówienia kontakt wzrokowy z widzami powinieneś oczywiście podtrzymać, a najlepiej wzmocnić.

REKLAMA

REKLAMA

Na udane przemówienie składa się nie tylko przekazywana treść. Nawet gdyby była ona interesująca, nie dotrze do słuchaczy, jeśli jest wygłaszana bez podtrzymywania z nimi kontaktu wzrokowego. Patrz zatem na tych, do których kierujesz swoje słowa!

Kontakt wzrokowy powinien trwać minimum minutę

Krótszy czas nie będzie odczuwany przez słuchaczy jako kontakt wzrokowy. Rada dla początkujących: Wybierz sobie na widowni jedną lub dwie osoby, które wydają ci się sympatyczne, i podczas mówienia patrz w ich kierunku jak najczęściej. Daje to lepszy efekt niż niepatrzenie na widownię w ogóle. Rada dla zaawansowanych: Podczas mówienia spoglądaj co jakiś czas na wybraną osobę w przednim rzędzie z lewej i z prawej strony oraz w tylnym rzędzie z lewej i z prawej strony. Dzięki tej technice będziesz ogarniać wzrokiem całą publiczność. Twój wzrok może też wędrować po zgromadzonym audytorium wzdłuż wyobrażonej litery M (uprzednio należy wybrać osobę pośrodku sali do podtrzymywania z nią kontaktu wzrokowego). Również dzięki zastosowaniu techniki litery M każdy ze słuchających będzie miał wrażenie, że mówisz właśnie do niego. Najlepsi retorzy potrafią oczywiście utrzymywać indywidualny kontakt wzrokowy z prawie każdym z widzów, dostrzegać ich reakcje i zachęcać w odpowiednich momentach do zabrania głosu.

REKLAMA

Każda mowa zaczyna się i kończy od pauzy!

Na samym początku swojego wystąpienia, kiedy staniesz już na podium, lecz jeszcze zanim wypowiesz pierwsze słowa, powinieneś ogarnąć wzrokiem całą publiczność. Nawiązując ten pierwszy kontakt wzrokowy, dajesz sobie i słuchaczom szansę na skupienie się na przemówieniu. Podczas mówienia kontakt wzrokowy z widzami powinieneś oczywiście podtrzymać, a najlepiej wzmocnić. Na sam koniec, kiedy powiesz już wyraźnie i dobitnie ostatnie słowa, na pożegnanie raz jeszcze ogarnij wzrokiem swoją widownię!

Polecamy: Kultura osobista na spotkaniach biznesowych

Dobry kontakt wzrokowy dzięki technice ZPM

REKLAMA

Kiedy mówisz, wspierając się konspektem, istnieje poważne ryzyko, że twoje oczy będą przykute do kartki papieru lub że będziesz wręcz z niej czytał. Przeciwdziała temu technika ZPM. Gwarantuje ona zachowanie optymalnego kontaktu wzrokowego z publicznością nawet pomimo wspierania się konspektem podczas mówienia.

Technika ZPM
Z Zerknij na konspekt, aby przypomnieć sobie kolejne zdanie lub akapit.
P Podnieś oczy znad kartki papieru, aby ogarnąć wzrokiem swoją widownię.
M Mów i jednocześnie patrz na słuchaczy. Utrzymuj z nimi kontakt wzrokowy podczas wypowiadania zdania (akapitu), które przypomniałeś sobie przed chwilą z konspektu. Dopiero potem możesz znów zerknąć na kartkę papieru. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Co nam dają spotkania biznesowe?

Nie ograniczaj swojego kontaktu wzrokowego tylko do kilku słuchaczy – pozwól swojemu spojrzeniu wędrować po zgromadzonym audytorium, tak aby każdy widz miał wrażenie, że kierujesz swoje słowa właśnie do niego. Wyćwicz technikę ZPM, która umożliwi ci mówienie z konspektem bez wykluczania lub zaniedbywania kontaktu wzrokowego z widownią.

Peter Heigl. Artykuł jest fragmentem książki 30 minut aby zostać dobrym mówcą  Wydawnictwo KOS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

REKLAMA

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA