Obowiązki w zakresie postępowania z odpadami WEEE
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązki w zakresie postępowania z odpadami WEEE:
- rejestrowania się w rejestrach właściwych organów krajowych w każdym kraju, w którym dystrybuujesz lub sprzedajesz sprzęt
- składania regularnych sprawozdań o ilości sprzedanego sprzętu elektrycznego i elektronicznego
- organizowania lub finansowania gromadzenia, przetwarzania, recyklingu i odzyskiwania swoich produktów
- w przypadku dystrybutorów – świadczenia usług odbioru, w ramach których klienci mogą nieodpłatnie zwrócić zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny
- w przypadku producentów – przestrzegania przepisów dyrektywy w sprawie ograniczenia stosowania substancji niebezpiecznych.
Odpady powstałe z takich produktów określane są jako zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, w skrócie WEEE (ang. Waste of Electrical and Electronic Equipment). Orientacyjną listę urządzeń, które podlegają odpowiednim przepisom, można znaleźć w dyrektywie w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE).
REKLAMA
Rejestr krajowych organów ds. WEEE
W każdym kraju UE, w którym producent sprzedaje swoje produkty, musi zarejestrować swoją firmę w urzędzie odpowiedzialnym za zarządzanie odpadami WEEE. W Polsce jest nim Ministerstwo Środowiska, a rejestr można znaleźć na stronie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.