- Tego typu inspekcji można dokonywać także na dużych odległościach. Przykładem jest rozwiązanie stosowane w naszej firmie. Sieć dystrybucyjna o długości 2200 km i maszty energetyczne o długości 7500 km kontrolowane są właśnie za pomocą dronów. Dzięki inspekcji z powietrza nie trzeba już wyłączać linii energetycznych, co zwiększa bezpieczeństwo i niezawodność sieci energetycznej – mówi Grzegorz Biliński.
3. Big Data
Na zagranicznych rynkach energii wykorzystuje się również uczenie maszynowe i zaawansowaną analitykę. Tworzone są aplikacje do obliczania dokładniejszych prognoz wiatrowych. Wyniki służą do optymalizacji strategii handlowej. Aplikacje korzystają z uczenia maszynowego i automatycznie aktualizują się z dnia na dzień. Umożliwia to przygotowywanie rekomendacji handlowych, które stale ewoluują i dostosowują się do warunków rynkowych.
- Wspólnie z niemieckim start-upem Oxygen Technologies, spółka zależna od Axpo planuje opracować inteligentną platformę energetyczną na rynek szwajcarski. Przewidziane jest kompletne rozwiązanie, w którym właściciele elektrowni słonecznych, pomp ciepła, systemu magazynowania baterii lub stacji ładowania elektronicznego będą mogli połączyć swoją infrastrukturę i zoptymalizować dostawy energii – dodaje Grzegorz Biliński.
4. Platformy do zakupu i sprzedaży zielonej energii
Powodzeniem na Zachodzie cieszą się także rozwiązania, dzięki którym regionalni operatorzy elektrowni słonecznych, wiatrowych, wodnych i biomasowych mają możliwość sprzedaży własnej energii elektrycznej bezpośrednio lokalnym konsumentom końcowym. Dzięki dedykowanej platformie konsumenci z regionu mogą cyfrowo opracowywać swój własny mix energii elektrycznej. Upraszczając, konsument ma możliwość korzystania z energii wytworzonej przez elektrownię słoneczną sąsiada, z biogazowni lokalnej farmy lub z turbiny wiatrowej lokalnego dostawcy. W przyszłości konsumenci energii elektrycznej staną się partnerami energetycznymi na równych prawach z dostawcami energii elektrycznej.
- Tego typu ułatwienia wprowadzamy także dla dużych odbiorców i producentów. Platforma „Green Accelerator” pomaga kupującym i sprzedającym energię odnawialną w zawieraniu ustandaryzowanych umów zakupu energii (PPA) na zieloną energię elektryczną po najlepszych dostępnych cenach. W szybkim i prostym procesie Green Accelerator organizuje regularne aukcje, na których kupujący i sprzedający mogą wybrać najbardziej odpowiedni PPA. Platforma wspiera nabywców energii w osiąganiu ich celów w zakresie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów energii. Pomaga również sprzedawcom energii w zabezpieczaniu ryzyka cen energii – mówi Grzegorz Biliński z Axpo Polska.
Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA