reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Samouczek > Korzystanie z publicznego komputera

Korzystanie z publicznego komputera

Jeśli nie masz chwilowo możliwości skorzystania z domowego peceta i musisz zdać się na komputer w miejscu publicznym (na lotnisku, w kawiarni, centrum handlowym czy w bibliotece) pamiętaj o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które w przyszłości mogą Cię uchronić przed nie lada tarapatami.

Korzystanie z komputerów w miejscach publicznych niesie ze sobą wiele zagrożeń. Każdy następny użytkownik takiej maszyny, może uzyskać informacje o tym co robili jego niefrasobliwi poprzednicy, jakie odwiedzali strony WWW i jakich programów używali.

Dlatego tak ważne jest, aby korzystać z komputerów w miejscach publicznych tylko w ostateczności i jeśli zajdzie taka konieczność, być do tego odpowiednio przygotowanym

Wykorzystuj przenośne oprogramowanie

Dobrą metodą na bezpieczne korzystanie z komputerów w miejscach publicznych jest stosowanie przenośnego oprogramowania, które nie wymaga instalacji w systemie operacyjnym i może być uruchamiane bezpośrednio z klucza podłączanego do portu USB. Dzięki temu, nie pozostawiasz po sobie żadnych śladów aktywności. Coraz większa liczba aplikacji powstaje w wersji przenośnej. Aby znaleźć coś dla siebie zajrzyj do serwisu PortableApps.com

Szukaj komputera w odosobnieniu

Staraj się zawsze usiąść przy komputerze, który będzie się znajdował w możliwie najbardziej odosobnionym miejscu (np. w rogu sali). W ten sposób możesz się skuteczniej zabezpieczyć przed innymi użytkownikami, którzy przechodząc obok Ciebie lub siedząc w pobliżu rzucają niewinne spojrzenia przez ramię oraz w stronę Twojego monitora.

Nie zostawiaj żadnych plików

Pod żadnym pozorem nie pozostawiaj po sobie żadnych pobranych plików, a już tym bardziej własnych. Aby mieć pewność, że pliki zostały usunięte skorzystaj ze specjalnych aplikacji do nieodwracalnego usuwania danych. Niektóre z nich są dostępne w wersjach przenośnych.

Usuń ślady swojej aktywności

Nie zapomnij o usunięciu wszelkich prywatnych danych z przeglądarki internetowej. W szczególności chodzi o historię przeglądanych stron, pliki cookies, czy hasła :

  • Mozilla Firefox 3: z menu Narzędzia wybierz polecenie Wyczyść dane prywatne
  • Internet Explorer 7: z menu Narzędzia wybierz polecenie Usuń historię przeglądania

Nie podawaj poufnych informacji

Gdy korzystasz z publicznego komputera staraj się nie dokonywać zakupów przez Internet i unikać stron WWW, które wymagają podawania takich poufnych danych, jak numer swojej karty kredytowej, hasła do konkretnych usług, czy numery PIN

Pamiętaj o wylogowaniu i restarcie

Po zakończonej pracy nie zapomnij o wylogowaniu oraz ponownym uruchomieniu komputera. Dzięki temu masz pewność, że pamięć RAM zostanie oczyszczona z danych i kolejny użytkownik publicznego peceta nie będzie miał dostępu do danych z Twojej sesji.

Więcej informacji o bezpieczeństwie, komputerach oraz Internecie znajdziesz w poniższych serwisach:

Zapaszamy również do dyskusji na naszym forum internetowym

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kręcisz

Księgowa, ekonomistka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama