REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korzystanie z publicznego komputera

Sebastian Górski

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli nie masz chwilowo możliwości skorzystania z domowego peceta i musisz zdać się na komputer w miejscu publicznym (na lotnisku, w kawiarni, centrum handlowym czy w bibliotece) pamiętaj o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które w przyszłości mogą Cię uchronić przed nie lada tarapatami.

Korzystanie z komputerów w miejscach publicznych niesie ze sobą wiele zagrożeń. Każdy następny użytkownik takiej maszyny, może uzyskać informacje o tym co robili jego niefrasobliwi poprzednicy, jakie odwiedzali strony WWW i jakich programów używali.

REKLAMA

Dlatego tak ważne jest, aby korzystać z komputerów w miejscach publicznych tylko w ostateczności i jeśli zajdzie taka konieczność, być do tego odpowiednio przygotowanym

Wykorzystuj przenośne oprogramowanie

Dobrą metodą na bezpieczne korzystanie z komputerów w miejscach publicznych jest stosowanie przenośnego oprogramowania, które nie wymaga instalacji w systemie operacyjnym i może być uruchamiane bezpośrednio z klucza podłączanego do portu USB. Dzięki temu, nie pozostawiasz po sobie żadnych śladów aktywności. Coraz większa liczba aplikacji powstaje w wersji przenośnej. Aby znaleźć coś dla siebie zajrzyj do serwisu PortableApps.com

Szukaj komputera w odosobnieniu

Staraj się zawsze usiąść przy komputerze, który będzie się znajdował w możliwie najbardziej odosobnionym miejscu (np. w rogu sali). W ten sposób możesz się skuteczniej zabezpieczyć przed innymi użytkownikami, którzy przechodząc obok Ciebie lub siedząc w pobliżu rzucają niewinne spojrzenia przez ramię oraz w stronę Twojego monitora.

Nie zostawiaj żadnych plików

Pod żadnym pozorem nie pozostawiaj po sobie żadnych pobranych plików, a już tym bardziej własnych. Aby mieć pewność, że pliki zostały usunięte skorzystaj ze specjalnych aplikacji do nieodwracalnego usuwania danych. Niektóre z nich są dostępne w wersjach przenośnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Usuń ślady swojej aktywności

Nie zapomnij o usunięciu wszelkich prywatnych danych z przeglądarki internetowej. W szczególności chodzi o historię przeglądanych stron, pliki cookies, czy hasła :

  • Mozilla Firefox 3: z menu Narzędzia wybierz polecenie Wyczyść dane prywatne
  • Internet Explorer 7: z menu Narzędzia wybierz polecenie Usuń historię przeglądania

Nie podawaj poufnych informacji

Gdy korzystasz z publicznego komputera staraj się nie dokonywać zakupów przez Internet i unikać stron WWW, które wymagają podawania takich poufnych danych, jak numer swojej karty kredytowej, hasła do konkretnych usług, czy numery PIN

Pamiętaj o wylogowaniu i restarcie

Po zakończonej pracy nie zapomnij o wylogowaniu oraz ponownym uruchomieniu komputera. Dzięki temu masz pewność, że pamięć RAM zostanie oczyszczona z danych i kolejny użytkownik publicznego peceta nie będzie miał dostępu do danych z Twojej sesji.

Więcej informacji o bezpieczeństwie, komputerach oraz Internecie znajdziesz w poniższych serwisach:

  • Komputer.WieszJak.pl
  • Internet.WieszJak.pl
  • Antywirus.WieszJak.pl
  • OchronaDanych.WieszJak.pl

Zapaszamy również do dyskusji na naszym forum internetowym

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA