REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak się bronić przed oszustwami internetowymi?

Kaspersky Lab Polska
Jak się bronić przed oszustwami internetowymi?
Jak się bronić przed oszustwami internetowymi?

REKLAMA

REKLAMA

Oszustwa internetowe istniały niemal od początku Internetu. Każdego roku cyberprzestępcy wymyślają nowe techniki i taktyki mające na celu oszukanie użytkowników. W artykule wyjaśniamy, na czym polegają różne rodzaje oszustw, oraz podpowiadamy, jak się przed nimi chronić.

Jest jedna rzecz, która odróżnia oszustwo od innych zagrożeń internetowych, takich jak wirusy, trojany, oprogramowanie spyware, spam itd. - za całym procesem stoi nie komputer, a rzeczywisty człowiek.

REKLAMA

Jednak cyberprzestępcy również mają swoje słabości. Z tego powodu, z jednej strony żaden program nie jest w stanie zapewnić użytkownikom 100% ochrony, z drugiej natomiast, użytkownicy mogą przyjąć proaktywną postawę w zapewnieniu sobie bezpieczeństwa online. O technicznych aspektach oszustw i typowych metodach wykorzystywanych przez cyberprzestępców podczas oszustw pisaliśmy już wcześniej (zobacz: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=502). Nie wystarczy jednak, że wiemy, jak działają oszustwa. W tym artykule przedstawimy kilka prostych zasad, które pomogą użytkownikom uniknąć wielu pułapek w Internecie. Jakie są rodzaje oszustw?

Phishing

REKLAMA

Wiadomości phishingowe obejmują fałszywe powiadomienia od banków, systemów płatności elektronicznych, operatorów poczty e-mail, portali społecznościowych, portali z grami online itd. Celem tych wiadomości jest uzyskanie poufnych informacji użytkowników (loginów, haseł itd.).

REKLAMA

Phishing bankowy jest jedną z najpowszechniejszych taktyk stosowanych w celu uzyskania dostępu do konta w banku online lub danych dotyczących konta w systemie płatności elektronicznych. Gdy szkodliwy użytkownik przejmie twój login i hasło, będzie mógł uzyskać dostęp do twojego konta. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Phisherzy potrafią tworzyć fałszywe maile, które do złudzenia przypominają oficjalne wiadomości od różnych organizacji. Aby zmylić odbiorców, wykorzystują oficjalne logo organizacji oraz imitują styl jej korespondencji. Wiadomość zwykle sugeruje użytkownikowi, aby kliknął odsyłacz w celu wprowadzenia swoich informacji osobistych (zazwyczaj mowa jest o rzekomo podjętych przez administrację firmy działaniach mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa, które wymagają ponownego zalogowania się użytkownika). Po kliknięciu odsyłacza użytkownik trafia na sfałszowaną stronę internetową będącą doskonałą imitacją oryginału, na której ma wprowadzić swój login i hasło; dane te są następnie wysyłane cyberprzestępcom. Dość często takie sfałszowane strony zawierają exploity, które instalują na komputerze ofiary oprogramowanie spyware. Dlatego nawet jeśli nie wprowadzisz swojego loginu i hasła, a jedynie z ciekawości klikniesz odsyłacz, możesz nieświadomie pobrać na swój komputer szkodliwe oprogramowanie, które ukradnie twoje dane.

Jak rozpoznać wiadomość phishingową 

Dostajesz e-mail z banku, systemu płatności elektronicznych lub operatora poczty elektronicznej. Jeżeli nie korzystasz z usług danego banku, systemu płatności elektronicznych lub operatora poczty elektronicznej - taki e-mail jest z pewnością oszustwem i należy go usunąć.

Otrzymujesz e-mail z banku, systemu płatności elektronicznych lub operatora poczty elektronicznej, w którym posiadasz konto. W takim przypadku podczas czytania wiadomości zachowaj ostrożność: jeżeli nadawca prosi cię o podanie loginu lub hasła, wiadomość z pewnością jest fałszywa. Legalne firmy i organizacje nie proszą w taki sposób swoich klientów o zalogowanie się.

Istnieje jeszcze jeden łatwy sposób odróżnienia fałszywej wiadomości od autentycznej: wystarczy najechać kursorem na link. Zobaczysz wówczas rzeczywisty adres URL, do którego zostaniesz przeniesiony po kliknięciu odsyłacza. Przyjrzyj mu się uważnie: domena drugiego poziomu (cześć adresu, która bezpośrednio poprzedza ukośnik) powinna należeć do organizacji wysyłającej e-mail.

Na przykład, e-mail z PayPala będzie miał następujący odsyłacz: http://tekst.paypal.com/tekst. Natomiast odsyłacze zamieszczone poniżej lub wszystkie inne odsyłacze, które bezpośrednio przed ukośnikiem mają coś innego niż "paypal.com", są fałszywe.

http://paypal.confirmation.com/tekst,
http://tekst.pay-pal.com/tekst,
http://tekst.paypal.com.anything.com/tekst

Uważaj na e-maile z załącznikami. Nawet jeśli nie są to wiadomości phishingowe, których celem jest wyciągnięcie od ciebie twoich poufnych danych, ich załączniki mogą być szkodliwe.

Jeżeli masz jakieś wątpliwości, odwiedź oficjalną stronę organizacji, od której dostałeś maila. Zamiast klikać odsyłacz zawarty w mailu, wpisz ręcznie adres strony do przeglądarki. W ten sposób zagwarantujesz sobie bezpieczeństwo, unikniesz odwiedzenia sfałszowanej strony oraz sprawdzisz potrzebne informacje na oficjalnej stronie.

Pamiętaj, że oszustów interesuje nie tylko twoje konto w systemie bankowości online czy systemie płatności elektronicznych. Phisherzy nie pogardzą żadnymi informacjami osobistymi. Dlatego celem ich ataków często są systemy poczty elektronicznej, portale społecznościowe, gry online i praktycznie każdy system, który wymaga loginu i hasła.

Polecamy: Jak uruchamiać programy z klucza USB?

Masz konto na Facebooku, Twitterze, nk.pl czy innych popularnych portalach społecznościowych? Jeśli tak, wiesz już, jak wyglądają ich oficjalne powiadomienia mailowe. 

Problem w tym, że fałszywe powiadomienia mogą być dokładną, trudną do odróżnienia imitacją tych prawdziwych. Z tym że ich celem jest kradzież twoich osobistych danych i uzyskanie dostępu do konta na portalu społecznościowym. Metody wykorzystywane do kradzieży nie różnią się od tych opisanych wyżej, stosowanych w phishingu bankowym.

Najpierw otrzymujesz powiadomienie, rzekomo pochodzące z portalu społecznościowego. Z jego treści dowiadujesz się, że ktoś zostawił ci wiadomość lub chce dodać cię do swoich znajomych, lub musisz uaktualnić informacje o swoim koncie. Klikasz odsyłacz, ale zamiast znaleźć się na oficjalnej stronie, lądujesz na jej wiernej imitacji. Następnie podajesz swój login i hasło, które - zanim zostaniesz przekierowany na oficjalną stronę - zostaną wysłane oszustom.

Polecamy: Jak zabezpieczyć firmowe dokumenty Office?

Fałszywe powiadomienia z portali społecznościowych nie zawsze muszą prosić o podanie loginu i hasła. Poza tym, z wyjątkiem odsyłaczy mogą wyglądać na całkowicie prawdziwe. Przyjrzyj się dokładnie rzeczywistemu adresowi strony, do której jesteś prowadzony.
Oszuści często nazywają sfałszowane przez siebie strony bardzo podobnie do tych oryginalnych, tj. http://fasebook.com/ zamiast http://facebook.com/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA