reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Samouczek > Jak się bronić przed oszustwami internetowymi?

Jak się bronić przed oszustwami internetowymi?

Oszustwa internetowe istniały niemal od początku Internetu. Każdego roku cyberprzestępcy wymyślają nowe techniki i taktyki mające na celu oszukanie użytkowników. W artykule wyjaśniamy, na czym polegają różne rodzaje oszustw, oraz podpowiadamy, jak się przed nimi chronić.

Jest jedna rzecz, która odróżnia oszustwo od innych zagrożeń internetowych, takich jak wirusy, trojany, oprogramowanie spyware, spam itd. - za całym procesem stoi nie komputer, a rzeczywisty człowiek.

Jednak cyberprzestępcy również mają swoje słabości. Z tego powodu, z jednej strony żaden program nie jest w stanie zapewnić użytkownikom 100% ochrony, z drugiej natomiast, użytkownicy mogą przyjąć proaktywną postawę w zapewnieniu sobie bezpieczeństwa online. O technicznych aspektach oszustw i typowych metodach wykorzystywanych przez cyberprzestępców podczas oszustw pisaliśmy już wcześniej (zobacz: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=502). Nie wystarczy jednak, że wiemy, jak działają oszustwa. W tym artykule przedstawimy kilka prostych zasad, które pomogą użytkownikom uniknąć wielu pułapek w Internecie. Jakie są rodzaje oszustw?

Wiadomości phishingowe obejmują fałszywe powiadomienia od banków, systemów płatności elektronicznych, operatorów poczty e-mail, portali społecznościowych, portali z grami online itd. Celem tych wiadomości jest uzyskanie poufnych informacji użytkowników (loginów, haseł itd.).

Phishing bankowy jest jedną z najpowszechniejszych taktyk stosowanych w celu uzyskania dostępu do konta w banku online lub danych dotyczących konta w systemie płatności elektronicznych. Gdy szkodliwy użytkownik przejmie twój login i hasło, będzie mógł uzyskać dostęp do twojego konta. 

Phisherzy potrafią tworzyć fałszywe maile, które do złudzenia przypominają oficjalne wiadomości od różnych organizacji. Aby zmylić odbiorców, wykorzystują oficjalne logo organizacji oraz imitują styl jej korespondencji. Wiadomość zwykle sugeruje użytkownikowi, aby kliknął odsyłacz w celu wprowadzenia swoich informacji osobistych (zazwyczaj mowa jest o rzekomo podjętych przez administrację firmy działaniach mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa, które wymagają ponownego zalogowania się użytkownika). Po kliknięciu odsyłacza użytkownik trafia na sfałszowaną stronę internetową będącą doskonałą imitacją oryginału, na której ma wprowadzić swój login i hasło; dane te są następnie wysyłane cyberprzestępcom. Dość często takie sfałszowane strony zawierają exploity, które instalują na komputerze ofiary oprogramowanie spyware. Dlatego nawet jeśli nie wprowadzisz swojego loginu i hasła, a jedynie z ciekawości klikniesz odsyłacz, możesz nieświadomie pobrać na swój komputer szkodliwe oprogramowanie, które ukradnie twoje dane.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak się bronić przed oszustwami internetowymi?
Jak się bronić przed oszustwami internetowymi?

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Enadis

Oprogramowanie dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama