| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Samouczek > Jak wymyślić bezpieczne hasło?

Jak wymyślić bezpieczne hasło?

Korzystając z Internetu wciąż napotykamy na konieczność rejestracji na różnych serwisach. Podajemy przynajmniej część naszych danych osobowych, potem udzielamy się na forach czy portalach społecznościowych. Z pewnością nie chcielibyśmy, by ktoś się pod nas podszył. W ochronie naszych danych pomoże nam dobre hasło.

Portale społecznościowe, różne fora czy specjalistyczne serwisy. W sieci wiele jest miejsc, do których dostęp możliwy jest wyłącznie po zarejestrowaniu się. Kiedy jesteśmy proszeni o podanie hasła, zwykle bagatelizujemy ten krok. Popełniamy wtedy błędy, które mogą nieść poważne konsekwencje.

Chyba najgorszym – a mimo to wcale nie tak rzadko spotykanym – błędem jest hasło identyczne z loginem. Do złamania takiego zabezpieczenia nie trzeba hakera, podobnie zresztą jak do pokonania haseł złożonych z sąsiadujących ze sobą w alfabecie lub na klawiaturze liter. Hasła typu „qwertyu” lub „1qazxsw” mimo że wyglądają na skomplikowane, tak naprawdę nie gwarantują bezpieczeństwa.

Polecamy: Jak bezpiecznie kupować w Internecie

Unikać powinno się również podawania haseł „dyżurnych”, czyli takich, które podajemy wszędzie. Często zdarza się, że internauta ma dwa czy trzy hasła, z których korzysta na zmianę. Złamanie takiego hasła naraża jednocześnie kilka kont, a więc zwiększa zagrożenie. Starajmy się więc za każdym razem wymyślać nowe hasło.
Równie częstym, co powyższe, błędem jest wybieranie haseł-słów. „Kotek”, „Ania” czy „Internet” to przykłady haseł fatalnych. Dobrze, by hasło w ogóle nie było słowem, w żadnym języku. A więc jakie powinno być to hasło idealne?

Polecamy: Jak znaleźć rozrywkę w Internecie (YouTube i Google-Video)

Hasło jest silne, gdy składa się z różnych znaków. Mowa tu nie tylko o małych i dużych literach, ale również cyfrach i znakach specjalnych (#$%), o ile strona pozwala na ich użycie. Dobrym pomysłem jest przeplatanie liter i cyfr.

Pamiętajmy, że hasło powinno być możliwie długie. Oczywiście nikt z nas nie zapamięta ciągu 25 przypadkowych znaków, więc przyjmijmy, że osiem – to rozsądne minimum. A jeszcze rozsądniejsze to dziesięć.

Jeśli naprawdę boimy się, że hasła nie zapamiętamy i uprzemy się, by było nim słowo, niech nie będzie ono popularne. „Komputer”, „sex”, „hasło” to zabezpieczenia łatwe do złamania. Podobnie może być ze słowami, które mogą się kojarzyć z właścicielem konta. Przykładami takich haseł są „student”, „blondi” czy „krzysiek”.

Tak naprawdę w przypadku wyboru haseł nie powinniśmy hamować własnej kreatywności. Im hasło będzie bardziej skomplikowane, dziwne czy zaskakujące, tym lepiej. Poświęćmy chwilę przy rejestracji i zastanówmy się, zanim podejmiemy decyzję. Tylko wtedy będziemy mogli być względnie spokojni, że nasze konta są bezpieczne i że tylko my mamy do nich dostęp.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Stobiecka

Radca prawny, Partner zarządzający kancelarii e|n|w|c

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »