REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nokia szaleje – aparat o matrycy 41 Mpix w telefonie?

Kamil Rogala
Nokia 808 Pure View
Nokia 808 Pure View

REKLAMA

REKLAMA

Mówi się, że telefonem komórkowym nie da się zrobić profesjonalnego zdjęcia wysokiej jakości. Czy aby na pewno? O ile kilka lat temu taka opinia była jak najbardziej zasadna, to już dziś, między innymi za sprawą Nokii, można ją wsadzić między bajki. Poznajmy bliżej telefon z aparatem o matrycy 41 Mpix.

Nokia pochwaliła się swoim najnowszym modelem o nazwie 808 Pure View, którego najmocniejszą stroną ma być wbudowany aparat o rozdzielczości 41 Mpix. Swoją drogą szkoda, że nie jest to model z popularnej już serii Lumia. Urządzenie zostało wyposażone w obiektyw dobrze znanej i szanowanej firmy Carl Zeiss oferujący trzykrotny zoom optyczny oraz matrycę o rozdzielczości 41 megapikseli. Trzeba przyznać, że wartość ta jest tak ogromna, że aż wydaje się abstrakcyjna i oszukana. Czy tak jest w istocie?

REKLAMA

Polecamy: Operacje zbliżeniowe NFC – na czym to polega i jak działa?

Zdaniem producenta matryca aparatu pozwoli uchwycić obraz o proporcjach 16:9 w rozdzielczości 7728x5354 pikseli lub 4:3 w 7152x5368 pikseli. Takie parametry w telefonie są naprawdę kosmiczne. Oprócz tego urządzenie posiada ksenonową lampę błyskową o zasięgu do 3,5 m, zaś technologia o nazwie pixel over-sampling ma zapewnić uzyskanie ostrych i szczegółowych zdjęć, nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. Nie zabrakło też diody LED, która przyda się podczas nagrywania wideo.

Zobacz również: Tworzenie strony internetowej a przepisy prawa

A czy fotografie w wysokiej rozdzielczości to jedyna zaleta nowego telefonu Nokii? Okazuje się, że nie, gdyż producent chwali się, że model 808 Pure View może rejestrować filmy z prędkością 30 klatek na sekundę w rozdzielczości 1080p z czterokrotnym zoomem optycznym (720p z szesnastokrotnym i nHD z dwunastokrotnym). Mówiąc krótko – prawdziwe centrum multimedialne w kieszeni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawdź też: Operacje NFC – niezbędne urządzenia i kwestie bezpieczeństwa

Nokia 808 Pure View ma wymiary 123,9 x 60,2 x 13,9 mm i waży zaledwie 169 g. Owszem, są lżejsze i bardziej poręczne smartfon, ale nie oferują tego samego co nowa Nokia. Niestety jest kilka wad, a jedną z największych jest system operacyjny. Nokia 808 Pure View działa w oparciu o system Symbian Belle. Szkoda, że fiński producent nie zdecydował się na rozwiązanie Microsoftu. Sercem urządzenia jest procesor taktowany zegarem 1,3 GHz.

Polecamy: Praca w sieci – jak bezpiecznie pracować poza biurem?

Bardzo przyjemnie prezentuje się 4-calowy wyświetlacz AMOLED ClearBlack w proporcji 16:9 i rozdzielczości (dość niskiej) 640 x 360 pikseli. Ekran chroniony jest odpornym szkłem Gorilla Glass, zaś do dyspozycji użytkownika oddano aż 16 GB. Wbrew pozorom to nie tak wiele, zważywszy na wagę zdjęć robionych w tak ogromnej rozdzielczości. Na szczęście pamięć można rozszerzyć o dodatkowe 32 GB za pomocą kart microSD.

Warto przeczytać: Firma w kawiarni – jak bezpiecznie pracować poza biurem?

Litowo-jonowy akumulator BV-4D ma pojemność 1400 mAh i powinien zapewnić 6,5 godzin rozmów (WCDMA) lub 540 godzin pracy w trybie czuwania. Oprócz tego urządzenie posiada moduł Bluetooth 3.0, WLAN, NFC oraz GPS. Umieszczone na górnej krawędzi złącze HDMI pozwoli szybko wyświetlić zarejestrowane treści na dużym ekranie telewizora. Niestety cena nowej Nokii nie jest już tak przyjemna i wynosi około 2000 zł.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

REKLAMA

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

REKLAMA