REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wojskowe sekrety na targu w Afryce

Łukasz Plewa

REKLAMA

REKLAMA

Dziennikarze zajmujący się problemem odpadów elektronicznych kupili na targu w Ghanie komputerowy dysk twardy, zawierający dokumenty należące do firmy Northrop Grumman. Jest to trzeci co do wielkości koncern obronny na świecie, dostawca technologii i sprzętu dla amerykańskiego rządu.

Peter Klein, wykładowca z uniwersytetu w Kolumbii Brytyjskiej (jedna z prowincji Kanady) wraz z grupą absolwentów dziennikarstwa, odwiedzili Ghanę w ramach projektu dotyczącego "biznesu odpadów elektronicznych". Próbowali dociec, jakie mechanizmy kryją się za tym, że w krajach rozwijających się powstają ogromne składowiska zużytego sprzętu elektronicznego.

REKLAMA

REKLAMA

Na jednym z tamtejszych targowisk kupili dysk twardy z odzysku o bardzo interesującej zawartości. Znajdowały się na nim "setki dokumentów dotyczących kontraktów rządowych", zawieranych przez Northrop Grumman m.in. z Agencją Wywiadu Obronnego, Narodową Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej oraz Agencją Bezpieczeństwa Transportu. Pliki nie były nawet zaszyfrowane. Niektóre z dokumentów dotyczyły metod rekrutacji operatorów kontroli bezpieczeństwa portów lotniczych, inne - paradoksalnie - traktowały o praktykach bezpieczeństwa informacji.

Napęd należał wcześniej do jednego z pracowników Northropa, nadal zatrudnionego w spółce. Northrop Grumman nie wie, w jaki sposób cenne dane znalazły się na afrykańskim targu. W wydanym przez spółkę oświadczeniu napisano: "W oparciu o przekazane nam dokumenty sądzimy, że dysk mógł zostać skradziony po tym, jak jedna ze współpracujących z nami firm zajmujących się zbywaniem aktywów weszła w posiadanie komputera".

Dziennikarze kupili łącznie siedem napędów. Wszystkie zawierały cenne dane o ich poprzednich właścicielach, takie jak dane o kontach w usługach i serwisach internetowych czy numery kart kredytowych.

Afryka i Azja - wysypiska zachodnich eletro-śmieci

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W 2008 r. amerykańskie Rządowe Biuro Księgowe (instytucja kontrolna Kongresu) poinformowało, że znaczna część powstających w Stanach Zjednoczonych e-odpadów trafia do państw rozwijających się, gdzie jest składowana w warunkach urągających bezpieczeństwu mieszkańców i ochronie środowiska. Elektroniczny złom jest rozbierany przez miejscową ludność na części z przeznaczeniem na handel.

Dane znajdowane na dyskach twardych również się nie marnują, chociaż taka metoda wchodzenia w posiadanie informacji pozostaje znacznie mniej efektywna od "klasycznej" kradzieży przez Internet (np. za pomocą keyloggerów czy stron zakładanych przez phisherów).

Najpewniejszą metodą pozbycia się danych z dysku pozostaje jego fizyczne zniszczenie.

Źródło: PC WORLD

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA