Aplikacje webowe – używać czy też nie
REKLAMA
REKLAMA
Większość programów uruchamianych w przeglądarce internetowej działa po błyskawicznym zarejestrowaniu się. Nie musisz tracić czasu na instalowanie aplikacji i restartowanie systemu. Operator strony sam dba o to, aby jego serwis był ciągle aktualizowany, więc będziesz zaopatrywany w nowe funkcje bez żadnego nakładu pracy.
REKLAMA
Wszystkie ustawienia konfiguracyjne zostaną zachowane nawet wtedy, gdy przeinstalujesz system operacyjny lub przywołasz aplikację z poziomu innego komputera. Mobilność to jedna z podstawowych zalet aplikacji webowych. Gotowe dokumenty możesz zapisywać w Sieci, a więc będą dla ciebie dostępne w dowolnym miejscu, z którego możesz nawiązać połączenie internetowe.
REKLAMA
I właśnie to jest zarazem wadą webowego oprogramowania. Nie mając dostępu do Internetu, nie będziesz miał do dyspozycji ani aplikacji, ani przygotowanych w nich dokumentów. Jednak trwają prace nad rozwiązaniem tego problemu (Google Gears, patrz dalej).
Kolejna wada aplikacji webowych jest ich stosunkowo niewielka funkcjonalność w porównaniu do ich konwencjonalnych odpowiedników. Niemniej jednak będzie ona ciągle zwiększana. Ostatni problem związany z edytowaniem swoich dokumentów w Sieci to bezpieczeństwo danych. Powinieneś dobrze przemyśleć, które dane chcesz zdeponować w Sieci, a które nie powinny opuszczać twojego komputera. Oprócz tego należy koniecznie ustawić długie, złożone i trudne do odgadnięcia hasło.
Źródło: PCWORLD
REKLAMA
REKLAMA