| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Technologia > Przedsiębiorstwa korzystające z Internetu Rzeczy jako pierwsze staną się inteligentnymi firmami

Przedsiębiorstwa korzystające z Internetu Rzeczy jako pierwsze staną się inteligentnymi firmami

W dzisiejszym cyfrowym świecie ludzie oraz systemy informatyczne współpracują ze sobą w coraz bardziej zintegrowany i inteligentny sposób. Przedsiębiorstwa, które chcą sprostać rosnącym wymaganiom klientów, powinny nieustannie wprowadzać innowacje do swojego biznesu. Nowe technologie pomagają usprawnić serie procesów oraz poprawić obsługę użytkowników, a także stale dostosowywać sposób wykorzystywania. Firmy, które nie doceniają znaczenia rozwiązań IT, muszą liczyć się z tym, że zostaną w tyle za konkurencją, a w najgorszych przypadkach w ogóle znikną z rynku.

Według drugiej edycji indeksu Intelligent Enterprise Index, opracowanego na zlecenie Zebra Technologies, liczba organizacji określanych jako „inteligentne przedsiębiorstwa” w 2018 roku wzrosła dwukrotnie do 10 proc. Firmy, które wdrożyły nowatorskie rozwiązania z obszaru Internetu Rzeczy, mogą zoptymalizować najważniejsze procesy i poprawić wydajność funkcjonowania.

W ostatnim czasie obserwujemy wzmożone działania przedsiębiorstw w kierunku zsynchronizowania przepływów pracy. Wprowadzane rozwiązania bazują na współpracy pracowników i innowacyjnych technologii, w których jednostki fizyczne i informacje cyfrowe współtworzą bazę danych niezbędną do prawidłowego funkcjonowania firmy. Dzięki rozwojowi technologii wirtualnej rzeczywistości (VR) i rzeczywistości rozszerzonej (AR) pracownicy w coraz większym stopniu polegają na korzystaniu z ogólnodostępnych inteligentnych urządzeń końcowych. Innowacyjne technologie, takie jak połączone z Internetem sensory, wirtualne kopie obiektów fizycznych (ang.digital twins), sieć 5G i technologia blockchain ułatwią przedsiębiorstwom gromadzenie i analizowanie precyzyjnych danych pozyskanych w czasie rzeczywistym, bez przerywania produkcji. Wdrożenie tych inteligentnych rozwiązań umożliwia sprawne reagowanie organizacji na potrzeby biznesu.

Polecamy: Kodeks pracy 2019 - komentarz

Na znaczeniu zyskuje „środowisko brzegowe”, w którym pracownicy podejmują decyzje w czasie rzeczywistym i nawiązują bezpośredni kontakt z klientami i użytkownikami końcowymi. Właściciele sklepów detalicznych wyposażają pracowników w tablety i komputery mobilne, które umożliwiają poprawę doświadczeń zakupowych klientów. Dzięki tym technologiom można szybko znaleźć odpowiednie produkty, sprawdzić stan magazynu i usprawnić zakupy — zarówno online i w sklepach stacjonarnych. Dane pozyskane podczas produkcji, jak i w procesie sprzedaży, są wykorzystywane przy analizie prawidłowego funkcjonowania serii procesów w przedsiębiorstwie, co pozwala usprawnić część z nich, wpływając tym samym na wydajność i poprawę rentowności biznesu.

Jacek Żurowski, Dyrektor Regionalny Zebra Technologies na Europę Środkową

Zobacz: Prawo dla firm

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Jacek Żurowski

Dyrektor Regionalny Zebra Technologies w Europie Środkowej

Zdjęcia

Przedsiębiorstwa korzystające z Internetu Rzeczy jako pierwsze staną się inteligentnymi firmami /fot. Shutterstock
Przedsiębiorstwa korzystające z Internetu Rzeczy jako pierwsze staną się inteligentnymi firmami /fot. Shutterstock

Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Liferay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »