REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kupujemy netbooka

Sebastian Górski

REKLAMA

REKLAMA

Miniaturowe komputery ochrzczone mianem netbooków zdobywają coraz większą popularność i stanowią ciekawą, tańszą alternatywę dla pełnowymiarowych netbooków. Jeśli planujesz sprawić sobie prezent w postaci takiego komputera sprawdź, na co warto zwracać uwagę przy wyborze konkretnego modelu.

Netbooki to stosunkowo nowy produkt na naszym rynku. Zdobywa sobie jednak błyskawiczną popularność, ze względu na swoją przystępną cenę. Jak przekonasz się poniżej, jest to dość specyficzny komputer zaprojektowany bardziej z myślą o maksymalnej mobilności i wykorzystaniu aplikacji internetowych, niż wydajności. Przykładem takiego niecodziennego zachowania jest zmienna prędkość pracy procesora, uzależniona od tego, czy netbook pracuje na zasilaniu bateryjnym, czy gniazdkowym.

REKLAMA

W zakresie od 1000 do 1500 złotych, można kupić dobrze wyposażony, jak na swoją klasę model. Na co jeszcze warto zwracać uwagę?

1. Przekątna ekranu LCD

Miniaturowy komputer musi mieć niestety miniaturowy ekran LCD. Nie nastawiaj się zatem, że będziesz miał dużo miejsca na pulpicie. W przypadku netbooków przekątne matryc LCD wynoszą między 7, a 10 cali. Może być w nich wykorzystane podświetlenie za pomocą diod typu LED, które zapewniają lepszą jakość obrazu.

2. Napęd optyczny

Tu może pojawić się rozczarowanie, bowiem większość netbooków nie posiada żadnego napędu optycznego. Nie będziesz mógł zatem instalować dodatkowego oprogramowania z płyt CD lub oglądać filmów na płytach DVD, o ile nie podłączysz zewnętrznego napędu. Musisz być jednak świadom, że ze względu na dość niskie parametry poszczególnych komponentów oraz małą przekątną ekranu, oglądanie filmów nie należy do zajęć komfortowych.

3. Bateria

W przypadku netbooków wyjątkowo ważnym elementem jest bateria. W końcu będziesz korzystał z komputera w różnych miejscach, gdzie niekoniecznie będzie dostęp do źródła zasilania. Pamiętaj, że dane odnośnie czasu pracy podawane przez producenta różnią się w zależności od stopnia obciążenia komputera. Obecnie montowane są w netbookach dwa rodzaje baterii:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • 4-komorowa bateria, która zapewnia krótszy czas pracy. Netbooki wyposażone w taką baterię są jednak tańsze;
  • 6-komorowa bateria, czyli produkowane od niedawna ogniwo o podwyższonym czasie pracy. Musisz się liczyć z tym, że netbook z taką baterią będzie trochę droższy.

4. System operacyjny

W zakresie domyślnie zainstalowanego na netbooku systemu operacyjnego masz do wyboru dwie opcje:

  • netbook z systemem operacyjnym Windows XP Home, czyli dobrze znane użytkownikom środowisko;
  • netbook z jedną z dystrybucji systemu Linux, to rozwiązanie przeznaczone dla bardziej zaawansowanych użytkowników.

5. Wyposażenie

Jak już wcześniej wspominaliśmy, główne zastosowanie netbooka to praca w Sieci, niezależnie od lokalizacji. Dlatego obecność poniższych komponentów ma kluczowe znaczenie. Szczególną uwagę zwróć na:

  • liczbę portów USB, do których będziesz mógł podłączyć peryferia;
  • obecność czytnika kart pamięci, z które skorzystasz podczas fotografowania aparatem cyfrowym;
  • obecność modułu bezprzewodowej łączności z Internetem (Wi-Fi) to podstawa w wypadku netbooka;
  • obecność modułu Bluetooth do bezprzewodowej komunikacji z peryferiami
  • wbudowaną kamerę internetową, która pozwoli na wideokonferencje
  • wbudowany mikrofon, który umożliwi rozmowy za pomocą komunikatora głosowego

Podsumowanie

Nie da się jednoznacznie określić kilku grup docelowych klientów netbooków. Te miniaturowe komputery mają raczej wąskie zastosowanie. Nadają się do prostych prac biurowych, odbierania poczty, surfowania po Internecie i komunikacji za pomocą komunikatorów. Ich zaleta to mobilność, dzięki niewielkim rozmiarom, wadze oraz modułowi Wi-Fi. Co ciekawe, projektantom udaje się zachować pełnowymiarową klawiaturę znaną z notebooków.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    SN: Firma może domagać się zadośćuczynienia za negatywną opinię w internecie

    Osoba prawna może domagać się finansowego zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od osoby prywatnej, która zamieściła opinię w internecie. Tak wynika z wtorkowej uchwały Sądu Najwyższego.

    Konsumenci nie przestaną kupować w sieci. Jak sprawić, aby e-commerce był bardziej eko?

    Światowy e-commerce generuje olbrzymie ilości emisji gazów cieplarnianych, ale można zauważyć, że największe firmy z tego obszaru są na dobrej drodze w kwestii neutralności klimatycznej. Co mogą robić mniejsi gracze na rynku? Jak zmniejszyć koszty redukcji emisji dwutlenku węgla? Jest kilka możliwości. 

    Jak zweryfikować, czy firma jest eko? Greenwashing jest coraz powszechniejszy

    Greenwashing nie jest już pojęciem obcym. Firmy coraz częściej proponują rozwiązania, które nazywają proekologicznymi. Czy jednak są takimi rzeczywiście?  Jak weryfikować te działania, by nie dać się nabić w „zieloną butelkę”?

    Małe, ale ważne. Busy do 3,5 t nieocenioną częścią sektora TSL

    Jeden z najszybciej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki to sektor TSL (transport, spedycja, logistyka). Jak się okazuje, bardzo istotną częścią transportu drogowego w Polsce są busy do 3,5 t. Raport “Transport drogowy w Polsce 2023” podaje, że blisko połowa przychodów branży transportu drogowego pochodzi od transportu nierejestrowanego o DMC do 3,5 t.

    REKLAMA

    Firmy w okresowych trudnościach mogą ubiegać się o wsparcie. Budżet konkursu to 66 mln zł

    Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła nabór do konkursu „Wsparcie firm w okresowych trudnościach”. Kto może złożyć wniosek o dofinansowanie i w jakim terminie? Na co można przeznaczyć otrzymane środki?

    Rozwój sztucznej inteligencji jak rewolucja przemysłowa? Firmy gotowe na zmiany

    Do 2030 r. będzie dziesiątki milionów nowych miejsc pracy dzięki SI - tak wynika z raportu McKinsey. Światowe Forum Ekonomiczne akcentuje jednak, że wiele stanowisk ulegnie likwidacji. O tym, że firmy muszą dostosować się do nowej rzeczywistości, wiadomo, pytanie brzmi - jak szybko? 

    Kalendarz marketingowy – czym jest i jak może pomóc w działalności małej firmy?

    Co to jest kalendarz marketingowy? Jak można wykorzystać to narzędzie do marketingu internetowego małych i średnich firm?

    Polska największym producentem jabłek w UE. Jabłek jemy jednak mało

    Polska jest największym producentem jabłek w Unii Europejskiej oraz 4. ich producentem na świecie. Mimo, że w naszym kraju tych owoców jest pod dostatkiem, a jabłko jest promowane jako owoc narodowy, jego spożycie nie rośnie. W gospodarstwach domowych zjada się rocznie ok. 11-12 kg jabłek na osobę.

    REKLAMA

    Hipermarkety tańsze niż dyskonty? Gdzie bardziej opłaca się robić zakupy?

    W sklepach ceny wciąż rosną, ale w niektórych trochę wolniej. Gdzie teraz opłaca się robić zakupy? Co lepiej kupić w dyskoncie a co w supermarkecie? Czy w najbliższym czasie można spodziewać się, że we wszystkich sklepach wzrost rdr. będzie jednocyfrowy? 

    Pożary paneli fotowoltaicznych. Jak zminimalizować ryzyko?

    Jak każdy inny rodzaj instalacji, fotowoltaika jest narażona na usterki i awarie: przegrzanie, uszkodzenia, przepięcia, a w skrajnych przypadkach nawet na pożary. Chociaż do zaprószenia ognia dochodzi bardzo rzadko, zawsze trzeba pamiętać o środkach ostrożności. Jak zminimalizować ryzyko awarii?

    REKLAMA