Telewizor Samsunga idealnym monitorem
REKLAMA
REKLAMA
Ogólnie
REKLAMA
REKLAMA
Samsung LE32A553 to 32" telewizor ciekłokrystaliczny wyposażony w matryce S-PVA o rozdzielczości 1920x1080 (FullHD 1080p. Wymiary modelu LE32A553 (wraz z podstawą) to 801mm szerokości, 573,5mm wysokości i 251,9mm głębokości - dla porównania wymiary modelu LE32A551 to 865x561x220mm. Zastosowana matryca S-PVA wraz z podświetleniem lampami CCFL cechuje się jasnością 500 kandeli na metr kwadratowy i kontrastem dynamicznym równym 35000:1. To wartości imponujące w porównaniu do tradycyjnych monitorów LCD, których jasność zamyka się zwykle w granicach 300~400 kandeli na metr kwadratowy a współczynnik kontrastu dynamicznego sięga zaledwie do 3000:1.
Do tych parametrów należy podchodzić z dystansem, w szczególności w przypadku kontrastu dynamicznego, którego wartość często nijak ma się do rzeczywistości. Istotnym parametrem jest wartość kontrastu statycznego, która w przypadku większości telewizorów LCD jest po prostu pomijana w specyfikacjach przez producentów. Kontrast dynamiczny to funkcja większości współczesnych telewizorów i monitorów polegająca na ciągłej regulacji jasności podświetlenia matrycy w zależności od wyświetlanego aktualnie obrazu.
Sama zasada funkcjonowania tego mechanizmu jest prosta - w scenach jasnych podświetlenie lamp jest bliskie maksymalnemu, w przypadku scen ciemnych podświetlenie jest zaś redukowane. Dzięki takiemu zabiegowi stosunek kontrastu wzrasta niejednokrotnie nawet kilkukrotnie, sama użyteczność kontrastu dynamicznego jest jednak wątpliwa, w szczególności jeśli rozważamy wykorzystanie TV w roli monitora.
Wygląd
REKLAMA
Wygląd telewizora to oczywiście kwestia gustu, nie da się jednak ukryć że stylistyka LE32A553 może się podobać. Obudowa lakierowana na fortepianową czerń, niewielki dodatek w postaci srebrnego paska na dole obudowy, zgrabna podstawka i prosta forma - to wszystko sprawia, że całość jest przyjemna dla oka. Obudowę dodatkowo zdobi napis "Samsung" oraz niewielkie loga "HD Ready 1080p" i "SRS TruSurround XT" w lewym dolnym rogu obudowy telewizora. W prawym rogu znajdziemy zaś niewielką czerwoną diodę (świeci się gdy telewizor jest w stanie czuwania) oraz odbiornik pilota.
Panel tylny telewizora wraz z zestawem złącz. Znajdziemy tu wejście typu Component, dwa złącza SCART, wejście DSUB, wejście audio dla PC (DVI IN), złącze antenowe, analogowe wyjście audio i dwa złącza HDMI. Całości dopełnia gniazdo zasilania i opaska zaciskowa ułatwiająca utrzymanie wiązki kabli bezpośrednio za nóżką telewizora.
Z lewej strony telewizora znajdziemy kolejny zestaw złączy - trzecie i ostatnie złącze HDMI, wejście S-VIDEO, wejście VIDEO, wejście AUDIO, wyjście słuchawkowe oraz złącze USB2.0 WISELINK. Funkcjonalność tego ostatniego umożliwia podpięcie aparatu, czytnika, pendrive'a i wyświetlanie zdjęć oraz odtwarzanie muzyki zapisanej w formacie MP3. Z prawej strony LE32A553 umieszczono zestaw przycisków - przycisk do zmiany źródła obrazu (SOURCE), przycisk MENU, przyciski regulacji głośności i zmiany kanałów oraz przycisk zasilania.
Podłączamy komputer
Telewizory Samsunga są często rekomendowane jako zamienniki monitorów nie bez powodu - posiadają one unikalny tryb współpracy z komputerem, tryb współpracy o którym na próżno szukać informacji w instrukcji obsługi. Tryb ten nie jest aktywowany automatycznie i dostępny jest zarazem jedynie na wspomnianym złączu HDMI2. Aktywujemy go w menu "Opcje wejść", w którym to wybieramy opcję "Edytuj nazwę" i dla portu HDMI2 z listy dostępnych etykiet wybieramy nazwę PC. Po dokonaniu tego ekran wygaśnie i włączy się ponownie - tryb PC został aktywowany a menu ekranowe przybrało nieco odmienną formę. W trybie tym bowiem telewizor deaktywuje wiele opcji, w tym głównie tych związanych z programową korekcją wyświetlanego obrazu.
REKLAMA
REKLAMA