reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Hybrydowy dysk twardy

Hybrydowy dysk twardy

Najnowsze dyski hybrydowe to doskonałe połączenie znanych wszystkim standardowych dysków twardych z pamięcią typu flash.

W przeciwieństwie do standardowych dysków twardych, w normalnym trybie pracy talerze napędów hybrydowych pozostają w spoczynku, tak jakby były wyłączone. Dane zamiast bezpośrednio na talerz są zapisywane do bufora w pamięci flash. Talerze napędu hybrydowego obracają się tylko w dwóch przypadkach:

Gdy kończy się pojemność bufora. Talerze dysku twardego zaczną się obracać, a wszystkie dane znajdujące się w buforze zostaną przeniesione na dysk twardy. Talerze następnie powracają do stanu wyłączonego, a podręczna pamięć flash jest pusta i gotowa do ponownego użycia.Gdy użytkownik chce odczytać dane znajdujące się na dysku twardym, a nie w buforze. W tym przypadku talerz obraca się, aby przenieść dane do bufora, a następnie powraca ponownie do stanu wyłączonego.

Ponieważ w napędach hybrydowych wykorzystano pamięć flash, dane zapisane w buforze nie są usuwane w przypadku nagłego zaniku zasilania lub ponownego uruchomienia napędu. W buforze mogą być przechowywane nawet dane rozruchowe. 

Zalety takich dysków to m.in.

Niski pobór mocy. Ponieważ talerze pozostają głównie w stanie wyłączonym (gdy ich praca nie jest wymagana do wymiany danych), można ograniczyć moc pobieraną przez dysk twardy. W przypadku notebooków ta funkcja znacznie wydłuża czas pracy systemu przy zasilaniu bateryjnym.

Skrócony czas rozruchu/budzenia. Komputer może rozpocząć odczyt danych z pamięci flash natychmiast po włączeniu, podczas gdy dysk twardy potrzebuje czasu na rozpędzenie talerzy i inicjalizację. To samo dotyczy sytuacji uruchamiania z trybu uśpienia.

Mniejsza emisja ciepła. Zredukowane obracanie się talerzy znacznie ogranicza również ilość ciepła generowanego przez ruchome części dysku twardego.

Niższy poziom hałasu. Ponieważ talerze dysku twardego obracają się tylko wtedy, gdy jest to konieczne, a więc wymagania dotyczące chłodzenia są mniejsze, napędy hybrydowe charakteryzują się niższym średnim poziomem hałasu.

Podwyższona niezawodność. Ponieważ talerze obracają się rzadziej, ograniczeniu ulega zużycie dysku twardego. W związku z tym napędy hybrydowe powinny pracować dłużej niż standardowe napędy spotykane obecnie w notebookach. Ponadto, ograniczeniu ulega ryzyko uszkodzenia fizycznego powstałego w wyniku zakłócenia pracy głowicy dysku ponieważ głowice znajdują się częściej w pozycji spoczynkowej. 

reklama

Czytaj także

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama