REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Hybrydowy dysk twardy

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze dyski hybrydowe to doskonałe połączenie znanych wszystkim standardowych dysków twardych z pamięcią typu flash.

W przeciwieństwie do standardowych dysków twardych, w normalnym trybie pracy talerze napędów hybrydowych pozostają w spoczynku, tak jakby były wyłączone. Dane zamiast bezpośrednio na talerz są zapisywane do bufora w pamięci flash. Talerze napędu hybrydowego obracają się tylko w dwóch przypadkach:

REKLAMA

REKLAMA

Gdy kończy się pojemność bufora. Talerze dysku twardego zaczną się obracać, a wszystkie dane znajdujące się w buforze zostaną przeniesione na dysk twardy. Talerze następnie powracają do stanu wyłączonego, a podręczna pamięć flash jest pusta i gotowa do ponownego użycia.Gdy użytkownik chce odczytać dane znajdujące się na dysku twardym, a nie w buforze. W tym przypadku talerz obraca się, aby przenieść dane do bufora, a następnie powraca ponownie do stanu wyłączonego.

Ponieważ w napędach hybrydowych wykorzystano pamięć flash, dane zapisane w buforze nie są usuwane w przypadku nagłego zaniku zasilania lub ponownego uruchomienia napędu. W buforze mogą być przechowywane nawet dane rozruchowe. 

Zalety takich dysków to m.in.

Niski pobór mocy. Ponieważ talerze pozostają głównie w stanie wyłączonym (gdy ich praca nie jest wymagana do wymiany danych), można ograniczyć moc pobieraną przez dysk twardy. W przypadku notebooków ta funkcja znacznie wydłuża czas pracy systemu przy zasilaniu bateryjnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skrócony czas rozruchu/budzenia. Komputer może rozpocząć odczyt danych z pamięci flash natychmiast po włączeniu, podczas gdy dysk twardy potrzebuje czasu na rozpędzenie talerzy i inicjalizację. To samo dotyczy sytuacji uruchamiania z trybu uśpienia.

Mniejsza emisja ciepła. Zredukowane obracanie się talerzy znacznie ogranicza również ilość ciepła generowanego przez ruchome części dysku twardego.

Niższy poziom hałasu. Ponieważ talerze dysku twardego obracają się tylko wtedy, gdy jest to konieczne, a więc wymagania dotyczące chłodzenia są mniejsze, napędy hybrydowe charakteryzują się niższym średnim poziomem hałasu.

Podwyższona niezawodność. Ponieważ talerze obracają się rzadziej, ograniczeniu ulega zużycie dysku twardego. W związku z tym napędy hybrydowe powinny pracować dłużej niż standardowe napędy spotykane obecnie w notebookach. Ponadto, ograniczeniu ulega ryzyko uszkodzenia fizycznego powstałego w wyniku zakłócenia pracy głowicy dysku ponieważ głowice znajdują się częściej w pozycji spoczynkowej. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA