REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Hybrydowy dysk twardy

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze dyski hybrydowe to doskonałe połączenie znanych wszystkim standardowych dysków twardych z pamięcią typu flash.

W przeciwieństwie do standardowych dysków twardych, w normalnym trybie pracy talerze napędów hybrydowych pozostają w spoczynku, tak jakby były wyłączone. Dane zamiast bezpośrednio na talerz są zapisywane do bufora w pamięci flash. Talerze napędu hybrydowego obracają się tylko w dwóch przypadkach:

REKLAMA

REKLAMA

Gdy kończy się pojemność bufora. Talerze dysku twardego zaczną się obracać, a wszystkie dane znajdujące się w buforze zostaną przeniesione na dysk twardy. Talerze następnie powracają do stanu wyłączonego, a podręczna pamięć flash jest pusta i gotowa do ponownego użycia.Gdy użytkownik chce odczytać dane znajdujące się na dysku twardym, a nie w buforze. W tym przypadku talerz obraca się, aby przenieść dane do bufora, a następnie powraca ponownie do stanu wyłączonego.

Ponieważ w napędach hybrydowych wykorzystano pamięć flash, dane zapisane w buforze nie są usuwane w przypadku nagłego zaniku zasilania lub ponownego uruchomienia napędu. W buforze mogą być przechowywane nawet dane rozruchowe. 

Zalety takich dysków to m.in.

Niski pobór mocy. Ponieważ talerze pozostają głównie w stanie wyłączonym (gdy ich praca nie jest wymagana do wymiany danych), można ograniczyć moc pobieraną przez dysk twardy. W przypadku notebooków ta funkcja znacznie wydłuża czas pracy systemu przy zasilaniu bateryjnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skrócony czas rozruchu/budzenia. Komputer może rozpocząć odczyt danych z pamięci flash natychmiast po włączeniu, podczas gdy dysk twardy potrzebuje czasu na rozpędzenie talerzy i inicjalizację. To samo dotyczy sytuacji uruchamiania z trybu uśpienia.

Mniejsza emisja ciepła. Zredukowane obracanie się talerzy znacznie ogranicza również ilość ciepła generowanego przez ruchome części dysku twardego.

Niższy poziom hałasu. Ponieważ talerze dysku twardego obracają się tylko wtedy, gdy jest to konieczne, a więc wymagania dotyczące chłodzenia są mniejsze, napędy hybrydowe charakteryzują się niższym średnim poziomem hałasu.

Podwyższona niezawodność. Ponieważ talerze obracają się rzadziej, ograniczeniu ulega zużycie dysku twardego. W związku z tym napędy hybrydowe powinny pracować dłużej niż standardowe napędy spotykane obecnie w notebookach. Ponadto, ograniczeniu ulega ryzyko uszkodzenia fizycznego powstałego w wyniku zakłócenia pracy głowicy dysku ponieważ głowice znajdują się częściej w pozycji spoczynkowej. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA