Czy półprofesjonalna kamera HD przyda się w firmie?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jeśli przysłowiowo zjedliśmy już zęby na filmowaniu, a konwencjonalny sprzęt znamy poznaliśmy na wylot podczas kręcenia przyjęć firmowych lub rodzinnych pikników, być może jesteśmy gotowi na kolejny krok, czyli kupno półprofesjonalnego sprzętu. Być może wiele osób zacznie traktować wideofilmowanie, jako pracę, np. kręcąc wesela lub inne wydarzenia. Jeśli planujemy założyć firmę, która będzie zajmować się taka działalnością, półprofesjonalna kamera HD powinna być obowiązkowym zakupem.
REKLAMA
Półprofesjonalny sprzęt rejestracji wideo ma kilka zalet w stosunku do kamer powszechnego użytku. Poszczególne części wykonane są z dużo większą precyzją w porównaniu do urządzeń standardowych. Szczególną uwagę producenci przywiązują do analizatorów obrazu i obiektywów. Mamy również dużo większe możliwości kontroli manualnej i w wielu wypadkach prawdziwe 24p (24-frames-per-second-progressive), które oferuje jakość obrazu zbliżoną do filmu kinowego.
Zobacz również: Jak bezpiecznie zarejestrować domenę?
REKLAMA
Pamiętajmy również, że tego typu sprzęt rejestruje filmy z dużo lepszą jakością dźwiękową. Nagrywanie dźwięku bywa traktowane dosyć marginalnie w kamerach z dolnej półki, lecz wielu użytkowników ceni sobie świetny dźwięk na równi ze świetnej jakości obrazem. Przykładowo podczas nagrywania zebrania firmowego, ważnym jest, aby wszystko, co jest mówione było słyszalne na filmie. Jakość dźwięku jest jeszcze ważniejsza, gdy zajmujemy się filmowaniem wydarzeń typu wesele czy chrzciny, lub koncert. Wtedy, jakość dźwięku jest nawet ważniejsza, niż nieskazitelny obraz.
Większość półprofesjonalnych kamer wideo oferowanych na rynku ma możliwość dodania przejściówek pozwalających na wykorzystanie sprzętu audio podpinanego przez złącza XLR. Tego typu złącza dramatycznie wręcz redukują szumy, nawet przy długich kablach na przykład w przypadku kamery ustawionej na statywie na końcu sali z mikrofonem ustawionym na scenie. Dla wielu osób takie możliwości wydadzą się zbyt zaawansowane, ale dla profesjonalnych użytkowników jest to element niezbędny.
Warto również wspomnieć o cechach gabarytowych. Pamiętajmy, że kamery tego typu są już o wiele większe od ich tradycyjnych odpowiedników, nie porównując nawet do kamer kieszonkowych. Do transportu tego typu kamer niezbędna jest odpowiednia torba, która nie tylko ułatwia transport i pozwala na dodanie osobnych akcesoriów, ale również chroni sprzęt przed uszkodzeniami. Spore gabaryty są usprawiedliwione wieloma czynnikami. Po pierwsze, duża, dobrze wyważona kamera jest dużo łatwiejsza do stabilizacji niż malutkie kamerki do zastosowań ogólnych. Większy rozmiar to również możliwość zmieszczenia w kamerze dużo większej liczby manipulatorów do manualnych ustawień, takich jak pierścienie do kontroli ostrości, przesłony, jak również dedykowane kontrolki balansu bieli. Jest to zdecydowanie bardziej wygodne. Wszystkie ustawienia kontroli mamy pod ręką. Nie musimy przekopywać się przez przepastne strony elektronicznego menu na wyświetlaczu LCD.
Zobacz również: Jak zaoszczędzić na oprogramowaniu firmowym?
W przypadku kamer profesjonalnych i półprofesjonalnych nieodzownym elementem jest wizjer, który jest nieoceniony w przypadku ostrego słońca. Poza tym, dużo łatwiej jest trzymać kamerę stabilnie, gdy trzymamy kamerę przy oku.
Nawet najnowocześniejsze modele kamer HD korzystają z kaset DV. Czemy? Jeżeli będziemy wykonywać coraz więcej zleceń, a w naszym port folio znajdzie się coraz więcej materiałów, niezbędna stanie się archiwizacja. Z tych właśnie powodów, wiele z kamer półprofesjonalnych w dalszym ciągu korzysta z kaset DV, często w dodatku do przenośnej pamięci flash. Ponieważ kasety DV są bardzo trwałe i niezawodne, w dalszym ciągu pozostają jednym z najbardziej popularnych mediów służących zachowywaniu filmów. Na szczęście obecne formaty i coraz większe bezpieczeństwo przechowywania danych powoli, ale systematycznie i całkiem sprawnie z konkuruje ze starym formatem.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA