REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy półprofesjonalna kamera HD przyda się w firmie?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kamil Rogala
Półprofesjonalny sprzęt rejestracji wideo ma kilka zalet w stosunku do kamer powszechnego użytku. Fot. Sony
Półprofesjonalny sprzęt rejestracji wideo ma kilka zalet w stosunku do kamer powszechnego użytku. Fot. Sony

REKLAMA

REKLAMA

W niektórych firmach proste i niedrogie kamery kieszonkowe z nawiązką spełniają swoje zadanie, w innych zaś konieczny jest zakup jednej lub nawet kilku profesjonalnych kamer HD – wszystko zależy od branży i wymagań potencjalnych użytkowników. Nie jest tajemnicą, że profesjonalna kamera HD nie przyda się amatorowi, gdyż ten po prostu nie będzie w stanie wykorzystać nawet połowy z tego, co oferuje taki sprzęt. Jeśli jednak mamy spore doświadczenie w tej materii, warto zainteresować się sprzętem, który uwydatni nasze zdolności.

REKLAMA

Jeśli przysłowiowo zjedliśmy już zęby na filmowaniu, a konwencjonalny sprzęt znamy poznaliśmy na wylot podczas kręcenia przyjęć firmowych lub rodzinnych pikników, być może jesteśmy gotowi na kolejny krok, czyli kupno półprofesjonalnego sprzętu. Być może wiele osób zacznie traktować wideofilmowanie, jako pracę, np. kręcąc wesela lub inne wydarzenia. Jeśli planujemy założyć firmę, która będzie zajmować się taka działalnością, półprofesjonalna kamera HD powinna być obowiązkowym zakupem.

REKLAMA

Półprofesjonalny sprzęt rejestracji wideo ma kilka zalet w stosunku do kamer powszechnego użytku. Poszczególne części wykonane są z dużo większą precyzją w porównaniu do urządzeń standardowych. Szczególną uwagę producenci przywiązują do analizatorów obrazu i obiektywów. Mamy również dużo większe możliwości kontroli manualnej i w wielu wypadkach prawdziwe 24p (24-frames-per-second-progressive), które oferuje jakość obrazu zbliżoną do filmu kinowego.

Zobacz również: Jak bezpiecznie zarejestrować domenę?

REKLAMA

Pamiętajmy również, że tego typu sprzęt rejestruje filmy z dużo lepszą jakością dźwiękową. Nagrywanie dźwięku bywa traktowane dosyć marginalnie w kamerach z dolnej półki, lecz wielu użytkowników ceni sobie świetny dźwięk na równi ze świetnej jakości obrazem. Przykładowo podczas nagrywania zebrania firmowego, ważnym jest, aby wszystko, co jest mówione było słyszalne na filmie. Jakość dźwięku jest jeszcze ważniejsza, gdy zajmujemy się filmowaniem wydarzeń typu wesele czy chrzciny, lub koncert. Wtedy, jakość dźwięku jest nawet ważniejsza, niż nieskazitelny obraz.

Większość półprofesjonalnych kamer wideo oferowanych na rynku ma możliwość dodania przejściówek pozwalających na wykorzystanie sprzętu audio podpinanego przez złącza XLR. Tego typu złącza dramatycznie wręcz redukują szumy, nawet przy długich kablach na przykład w przypadku kamery ustawionej na statywie na końcu sali z mikrofonem ustawionym na scenie. Dla wielu osób takie możliwości wydadzą się zbyt zaawansowane, ale dla profesjonalnych użytkowników jest to element niezbędny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto również wspomnieć o cechach gabarytowych. Pamiętajmy, że kamery tego typu są już o wiele większe od ich tradycyjnych odpowiedników, nie porównując nawet do kamer kieszonkowych. Do transportu tego typu kamer niezbędna jest odpowiednia torba, która nie tylko ułatwia transport i pozwala na dodanie osobnych akcesoriów, ale również chroni sprzęt przed uszkodzeniami. Spore gabaryty są usprawiedliwione wieloma czynnikami. Po pierwsze, duża, dobrze wyważona kamera jest dużo łatwiejsza do stabilizacji niż malutkie kamerki do zastosowań ogólnych. Większy rozmiar to również możliwość zmieszczenia w kamerze dużo większej liczby manipulatorów do manualnych ustawień, takich jak pierścienie do kontroli ostrości, przesłony, jak również dedykowane kontrolki balansu bieli. Jest to zdecydowanie bardziej wygodne. Wszystkie ustawienia kontroli mamy pod ręką. Nie musimy przekopywać się przez przepastne strony elektronicznego menu na wyświetlaczu LCD.

Zobacz również: Jak zaoszczędzić na oprogramowaniu firmowym?

W przypadku kamer profesjonalnych i półprofesjonalnych nieodzownym elementem jest wizjer, który jest nieoceniony w przypadku ostrego słońca. Poza tym, dużo łatwiej jest trzymać kamerę stabilnie, gdy trzymamy kamerę przy oku.

Nawet najnowocześniejsze modele kamer HD korzystają z kaset DV. Czemy? Jeżeli będziemy wykonywać coraz więcej zleceń, a w naszym port folio znajdzie się coraz więcej materiałów, niezbędna stanie się archiwizacja. Z tych właśnie powodów, wiele z kamer półprofesjonalnych w dalszym ciągu korzysta z kaset DV, często w dodatku do przenośnej pamięci flash. Ponieważ kasety DV są bardzo trwałe i niezawodne, w dalszym ciągu pozostają jednym z najbardziej popularnych mediów służących zachowywaniu filmów. Na szczęście obecne formaty i coraz większe bezpieczeństwo przechowywania danych powoli, ale systematycznie i całkiem sprawnie z konkuruje ze starym formatem.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

REKLAMA

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

REKLAMA