Jak wybrać procesor do komputera biurowego?
REKLAMA
REKLAMA
Wybieramy procesor do komputer biurowego
REKLAMA
REKLAMA
Głównym kryterium wyboru procesora do zastosowań biurowych jest cena. Nie ma co się oszukiwać, komputer biurowy nie musi być mocny, dlatego też warto wybrać w miarę tani procesor. Obecnie dostępne nowe procesory są na tyle wydajne, że w zasadzie możemy wybrać dowolny model z najniższej półki, a ten i tak sprawdzi się w takim zastosowaniu. Jeśli już staniemy przed wyborem, warto wziąć pod uwagę procesor dwurdzeniowy. Z pozoru nie jest on potrzebny w biurze, ale z drugiej strony jeden rdzeń może zająć się obsługą systemu operacyjnego oraz zasobożernego firmowego antywirusa, drugi z kolei bez większych problemów opanuje wszystkie włączone aplikacje biurowe.
Warto pamiętać, że zazwyczaj firmowe nakłady finansowe na utrzymanie takich komputerów są minimalne. Komputer biurowy z raz zainstalowanym systemem często pracuje przez kilka dobrych lat, dlatego też warto zastanowić się nad wydajnością procesora. Czasem lepiej wybrać procesor z nieco większą mocą, niż potem inwestować w modernizacje.
Zobacz również: Internet - Samouczek
Jeśli dysponujemy większą ilością gotówki, warto zainteresować się poborem mocy. Jest to szczególnie ważne, jeśli w firmie pracuje wiele takich maszyn. Z pozoru może to się wydać nieistotne, ale jeśli w firmie pracuje niemal non stop kilkanaście takich maszyn, w stosunku rocznym oszczędność na rachunku za energię elektryczną może sięgać nawet kilkuset złotych.
Podsumowując, wybieramy procesor dwurdzeniowy w cenie do około 200 złotych. Na chwilę obecną za tą cenę możemy dostać procesor Intel Celeron Dual-Core E3300 2.50 GHz z boksowym chłodzeniem. Możemy również zdecydować się na procesor AMD Athlon 64 X2 5000+. Oczywiście wybór zależy od posiadanej płyty głównej.
Zobacz również: Komputer-Foto - Podstawowe narzędzia
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.