Jak kreować e-wizerunek – adres strony i nawigacja
REKLAMA
REKLAMA
Zacząć należy od wymyślenia adresu, pod jakim odbiorcy będą mogli znaleźć stronę, czyli od wymyślenia i wykupienia odpowiedniej domeny internetowej — im jest ona krótsza i lepiej oddaje charakter podmiotu strony, tym łatwiej będzie rozpoznawalna i tym większą liczbę odwiedzin strona zanotuje. Ważnym zabiegiem jest określenie końcówki domeny. Można posłużyć się specjalizacją i np. stronie poświęconej biznesowi nadać końcówkę .biz, aczkolwiek wciąż najlepiej postrzeganą końcówką w Polsce, co wykazało moje badanie, jest .pl. Mało wiarygodnie natomiast wyglądają domeny w innych domenach, czyli tzw. subdomeny, gdyż większość internautów wie, że te zazwyczaj nic nie kosztują, a ciężko zaufać komuś, komu nie chciało się nawet zainwestować w posiadanie przyzwoitego adresu WWW (przykład: pedzeniebimbru.bimbrownicy.biz.pl).
REKLAMA
Nazwa domeny powinna być krótka, prosta w pisowni i wymowie, łatwa do zapamiętania, unikatowa, ale jednocześnie powinna kojarzyć się z działalnością podmiotu strony WWW.
Przed zleceniem stworzenia strony WWW (lub zrobieniem jej samemu, jeśli robi się to od dawna) dobrze jest spędzić kilka godzin, odwiedzając strony konkurencji, i wynotować złe i dobre ich cechy, tak by uniknąć powielania błędów, zwłaszcza w sferze nawigacji. Ważne też, by nieopatrznie nie skopiować innej strony. Ma to fatalne skutki dla wizerunku.
Polecamy: serwis Mała firma
REKLAMA
Najważniejsze dla odbiorcy strony jest łatwe poruszanie się po niej oraz korzystanie z wygody, jaką daje Internet — system nawigowania po stronie musi być skuteczny i przyjazny, a odbiorca powinien zawsze wiedzieć, gdzie znajduje się aktualnie i jak ma się przenieść w inne pożądane miejsce. Więcej w tym temacie przeczytasz w następnym podrozdziale.
Internet to medium nowoczesne. Ludzie korzystają z niego, ponieważ zapewnia wiele wygód. Ważne, by o nich nie zapominać przy tworzeniu strony. Jeśli klient chce skorzystać np. ze sklepu internetowego, należy zagwarantować wszelkie wygody, jakie niosą za sobą zakupy przez Internet, czyli dostęp do opinii innych klientów, a przede wszystkim możliwość zapłacenia przelewem elektronicznym lub kartą płatniczą. Jeśli prowadzimy np. szkołę językową, warto w specjalnej strefie na stronie (dostępnej po zalogowaniu się) zamieszczać dotychczasowe lekcje, daty czatu z lektorem, kiedy można się go zapytać o różne zagadnienia. Nowoczesność jest standardem. Niekorzystanie z najnowszych rozwiązań i wygód, jakie daje Internet, może zostać źle odebrane przez użytkowników.
Polecamy: Czy budowanie e-wizerunku jest potrzebne
Artykuł jest fragmentem książki E-wizerunek. Internet jako narzędzie kreowania image'u w biznesie autorstwa Michała Łebkowskiego. Wydawnictwo Onepress.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.