REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpieczna poczta elektroniczna

Sebastian Górski

REKLAMA

Z poczty elektronicznej korzystamy praktycznie codziennie. Poza komunikatorami internetowymi jest to nadal jedna z najpopularniejszych metod komunikacji w ogólnoświatowej sieci. Niestety, tak jak pozostałe usługi, poczta elektroniczna doświadcza również ciemnej strony Internetu. Jak zatem zabezpieczyć swoją elektroniczną korespondencję? Jak postępować, aby nie dać się złapać w sidła spamu, wirusów oraz cybernetycznych przestępców?

Aby twoja elektroniczna korespondencja była bezpieczna musisz podjąć szereg działań prewencyjnych, które uchronią Ciebie i Twoich bliskich przed największymi zagrożeniami związanymi z Internetem. Podstawa w tym wypadku to świadomość zagrożeń i odpowiednie oprogramowanie. Poniżej znajdziesz listę wskazówek, umożliwiających podniesienie poziomu bezpieczeństwa poczty.

REKLAMA

Używaj funkcji BCC

Podczas wysyłania wiadomości do wielu adresatów jednocześnie używaj funkcji o nazwie BCC (Blind Carbon Copy. W polskiej wersji klienta pocztowego funkcja znana jest jako UDW (Ukryte Do Wiadomości). Dzięki temu adresy wszystkich odbiorców wiadomości zostaną ukryte i żaden z nich nie będzie mógł zobaczyć, do kogo jeszcze została skierowana dana przesyłka. W polu adresata "Do" wpisz swój własny adres e-mail.

Używaj oprogramowania antyspamowego

Walka z niezamawianą korespondencją zwaną potoczne spamem, to obowiązek każdego Internauty. Niezależnie od systemu ochrony, jaki oferuje dostawca Twojego konta pocztowego, zawsze pewien procent spamu przemknie się niezauważony. Dlatego warto wyposażyć swój komputer w oprogramowanie antyspamowe

Skanuj wiadomości pocztowe

Oprogramowanie antywirusowe to jeden z niezbędnych składników systemu bezpieczeństwa każdego komputera. Zwróć uwagę na to, czy używany przez Ciebie program antywirusowy posiada funkcję aktywnej ochrony poczty. Polega ona na tym, że skaner antywirusowy sprawdza każdą wiadomość (zarówno przychodzącą, jak i wychodzącą) pod kątem obecności groźnej zawartości. Dzięki temu, nie tylko uchronisz siebie, ale również swoich znajomych przed niebezpieczeństwem infekcji.

Nie bierz udziału w 'łańcuszkach'

Wiadomość łancuszkowa zawiera zazwyczaj treść namawiającą do jej dalszej dystrybucji wśród swoich znajomych, obiecując zarazem różne korzyści z tym związane. Zazwyczaj znajduje się tam również również opis konsekwencji przerwania takiego 'łańcuszka'. Bez względu na to, co jest napisane w takiej wiadomości, nie odpowiadaj na nią i nie rozsyłaj jej dalej do znajomych pod żadnym pozorem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyłącz podgląd wiadomości w kliencie pocztowym

Jeśli korzystasz z klienta pocztowego, wyłącz w nim automatyczny podgląd aktualnie zaznaczonej wiadomości. Niektóre wirusy lub inne szkodliwe pliki umieszczone w takiej elektronicznej przesyłce, uaktywniają się w momencie jej otwarcia. W takim wypadku nie pozostawiasz sobie najmniejszych szans na obronę.

Tylko tryb tekstowy

Podczas redagowania wiadomości w kliencie pocztowym staraj się korzystać wyłącznie z trybu tekstowego. Używanie trybu HTML wiąże się z większym ryzykiem umieszczenia w kodzie takiej wiadomości wirusa lub innego niebezpiecznego pliku, który niezauważony uruchomi się w momencie otwarcia wiadomości i podglądu jej treści. Dodatkowo zablokuj widok wiadomości w trybie HTML.

Korzystaj z firmowej poczty do celów firmowych

Jeśli w trakcie pracy musisz wysłać komuś prywatną wiadomość, skorzystaj z prywatnego konta pocztowego (o ile taką możliwość dopuszcza twój pracodawca). Staraj się nie wysyłać prywatnych wiadomości z konta firmowego.

Używaj programu do szyfrowania wiadomości

Poza powyższymi zabiegami, które możesz wykonać w komputerze, masz również wpływ na to, czy twoja wiadomość będzie bezpieczna w Internecie, już po wysłaniu. Nawet jeśli zostanie przez kogoś przechwycona nie zostanie odczytana, jeśli będzie zaszyfrowana. Warto zatem pomyśleć o zainstalowaniu na swoim komputerze oprogramowania do szyfrowania wiadomości. Musisz pamiętać, że obie strony, zarówno nadawca, jak i adresat powinni z niego korzystać. Wtedy bez przeszkód odczytają korespondencję.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA