REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpieczna poczta elektroniczna

Sebastian Górski

REKLAMA

Z poczty elektronicznej korzystamy praktycznie codziennie. Poza komunikatorami internetowymi jest to nadal jedna z najpopularniejszych metod komunikacji w ogólnoświatowej sieci. Niestety, tak jak pozostałe usługi, poczta elektroniczna doświadcza również ciemnej strony Internetu. Jak zatem zabezpieczyć swoją elektroniczną korespondencję? Jak postępować, aby nie dać się złapać w sidła spamu, wirusów oraz cybernetycznych przestępców?

Aby twoja elektroniczna korespondencja była bezpieczna musisz podjąć szereg działań prewencyjnych, które uchronią Ciebie i Twoich bliskich przed największymi zagrożeniami związanymi z Internetem. Podstawa w tym wypadku to świadomość zagrożeń i odpowiednie oprogramowanie. Poniżej znajdziesz listę wskazówek, umożliwiających podniesienie poziomu bezpieczeństwa poczty.

REKLAMA

Używaj funkcji BCC

Podczas wysyłania wiadomości do wielu adresatów jednocześnie używaj funkcji o nazwie BCC (Blind Carbon Copy. W polskiej wersji klienta pocztowego funkcja znana jest jako UDW (Ukryte Do Wiadomości). Dzięki temu adresy wszystkich odbiorców wiadomości zostaną ukryte i żaden z nich nie będzie mógł zobaczyć, do kogo jeszcze została skierowana dana przesyłka. W polu adresata "Do" wpisz swój własny adres e-mail.

Używaj oprogramowania antyspamowego

Walka z niezamawianą korespondencją zwaną potoczne spamem, to obowiązek każdego Internauty. Niezależnie od systemu ochrony, jaki oferuje dostawca Twojego konta pocztowego, zawsze pewien procent spamu przemknie się niezauważony. Dlatego warto wyposażyć swój komputer w oprogramowanie antyspamowe

Skanuj wiadomości pocztowe

Oprogramowanie antywirusowe to jeden z niezbędnych składników systemu bezpieczeństwa każdego komputera. Zwróć uwagę na to, czy używany przez Ciebie program antywirusowy posiada funkcję aktywnej ochrony poczty. Polega ona na tym, że skaner antywirusowy sprawdza każdą wiadomość (zarówno przychodzącą, jak i wychodzącą) pod kątem obecności groźnej zawartości. Dzięki temu, nie tylko uchronisz siebie, ale również swoich znajomych przed niebezpieczeństwem infekcji.

Nie bierz udziału w 'łańcuszkach'

Wiadomość łancuszkowa zawiera zazwyczaj treść namawiającą do jej dalszej dystrybucji wśród swoich znajomych, obiecując zarazem różne korzyści z tym związane. Zazwyczaj znajduje się tam również również opis konsekwencji przerwania takiego 'łańcuszka'. Bez względu na to, co jest napisane w takiej wiadomości, nie odpowiadaj na nią i nie rozsyłaj jej dalej do znajomych pod żadnym pozorem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyłącz podgląd wiadomości w kliencie pocztowym

Jeśli korzystasz z klienta pocztowego, wyłącz w nim automatyczny podgląd aktualnie zaznaczonej wiadomości. Niektóre wirusy lub inne szkodliwe pliki umieszczone w takiej elektronicznej przesyłce, uaktywniają się w momencie jej otwarcia. W takim wypadku nie pozostawiasz sobie najmniejszych szans na obronę.

Tylko tryb tekstowy

Podczas redagowania wiadomości w kliencie pocztowym staraj się korzystać wyłącznie z trybu tekstowego. Używanie trybu HTML wiąże się z większym ryzykiem umieszczenia w kodzie takiej wiadomości wirusa lub innego niebezpiecznego pliku, który niezauważony uruchomi się w momencie otwarcia wiadomości i podglądu jej treści. Dodatkowo zablokuj widok wiadomości w trybie HTML.

Korzystaj z firmowej poczty do celów firmowych

Jeśli w trakcie pracy musisz wysłać komuś prywatną wiadomość, skorzystaj z prywatnego konta pocztowego (o ile taką możliwość dopuszcza twój pracodawca). Staraj się nie wysyłać prywatnych wiadomości z konta firmowego.

Używaj programu do szyfrowania wiadomości

Poza powyższymi zabiegami, które możesz wykonać w komputerze, masz również wpływ na to, czy twoja wiadomość będzie bezpieczna w Internecie, już po wysłaniu. Nawet jeśli zostanie przez kogoś przechwycona nie zostanie odczytana, jeśli będzie zaszyfrowana. Warto zatem pomyśleć o zainstalowaniu na swoim komputerze oprogramowania do szyfrowania wiadomości. Musisz pamiętać, że obie strony, zarówno nadawca, jak i adresat powinni z niego korzystać. Wtedy bez przeszkód odczytają korespondencję.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA