Bezpieczna poczta elektroniczna
REKLAMA
Aby twoja elektroniczna korespondencja była bezpieczna musisz podjąć szereg działań prewencyjnych, które uchronią Ciebie i Twoich bliskich przed największymi zagrożeniami związanymi z Internetem. Podstawa w tym wypadku to świadomość zagrożeń i odpowiednie oprogramowanie. Poniżej znajdziesz listę wskazówek, umożliwiających podniesienie poziomu bezpieczeństwa poczty.
REKLAMA
Używaj funkcji BCC
Podczas wysyłania wiadomości do wielu adresatów jednocześnie używaj funkcji o nazwie BCC (Blind Carbon Copy. W polskiej wersji klienta pocztowego funkcja znana jest jako UDW (Ukryte Do Wiadomości). Dzięki temu adresy wszystkich odbiorców wiadomości zostaną ukryte i żaden z nich nie będzie mógł zobaczyć, do kogo jeszcze została skierowana dana przesyłka. W polu adresata "Do" wpisz swój własny adres e-mail.
Używaj oprogramowania antyspamowego
Walka z niezamawianą korespondencją zwaną potoczne spamem, to obowiązek każdego Internauty. Niezależnie od systemu ochrony, jaki oferuje dostawca Twojego konta pocztowego, zawsze pewien procent spamu przemknie się niezauważony. Dlatego warto wyposażyć swój komputer w oprogramowanie antyspamowe
Skanuj wiadomości pocztowe
Oprogramowanie antywirusowe to jeden z niezbędnych składników systemu bezpieczeństwa każdego komputera. Zwróć uwagę na to, czy używany przez Ciebie program antywirusowy posiada funkcję aktywnej ochrony poczty. Polega ona na tym, że skaner antywirusowy sprawdza każdą wiadomość (zarówno przychodzącą, jak i wychodzącą) pod kątem obecności groźnej zawartości. Dzięki temu, nie tylko uchronisz siebie, ale również swoich znajomych przed niebezpieczeństwem infekcji.
Nie bierz udziału w 'łańcuszkach'
Wiadomość łancuszkowa zawiera zazwyczaj treść namawiającą do jej dalszej dystrybucji wśród swoich znajomych, obiecując zarazem różne korzyści z tym związane. Zazwyczaj znajduje się tam również również opis konsekwencji przerwania takiego 'łańcuszka'. Bez względu na to, co jest napisane w takiej wiadomości, nie odpowiadaj na nią i nie rozsyłaj jej dalej do znajomych pod żadnym pozorem.
Wyłącz podgląd wiadomości w kliencie pocztowym
Jeśli korzystasz z klienta pocztowego, wyłącz w nim automatyczny podgląd aktualnie zaznaczonej wiadomości. Niektóre wirusy lub inne szkodliwe pliki umieszczone w takiej elektronicznej przesyłce, uaktywniają się w momencie jej otwarcia. W takim wypadku nie pozostawiasz sobie najmniejszych szans na obronę.
Tylko tryb tekstowy
Podczas redagowania wiadomości w kliencie pocztowym staraj się korzystać wyłącznie z trybu tekstowego. Używanie trybu HTML wiąże się z większym ryzykiem umieszczenia w kodzie takiej wiadomości wirusa lub innego niebezpiecznego pliku, który niezauważony uruchomi się w momencie otwarcia wiadomości i podglądu jej treści. Dodatkowo zablokuj widok wiadomości w trybie HTML.
Korzystaj z firmowej poczty do celów firmowych
Jeśli w trakcie pracy musisz wysłać komuś prywatną wiadomość, skorzystaj z prywatnego konta pocztowego (o ile taką możliwość dopuszcza twój pracodawca). Staraj się nie wysyłać prywatnych wiadomości z konta firmowego.
Używaj programu do szyfrowania wiadomości
Poza powyższymi zabiegami, które możesz wykonać w komputerze, masz również wpływ na to, czy twoja wiadomość będzie bezpieczna w Internecie, już po wysłaniu. Nawet jeśli zostanie przez kogoś przechwycona nie zostanie odczytana, jeśli będzie zaszyfrowana. Warto zatem pomyśleć o zainstalowaniu na swoim komputerze oprogramowania do szyfrowania wiadomości. Musisz pamiętać, że obie strony, zarówno nadawca, jak i adresat powinni z niego korzystać. Wtedy bez przeszkód odczytają korespondencję.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.