REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpieczna poczta elektroniczna

Sebastian Górski

REKLAMA

Z poczty elektronicznej korzystamy praktycznie codziennie. Poza komunikatorami internetowymi jest to nadal jedna z najpopularniejszych metod komunikacji w ogólnoświatowej sieci. Niestety, tak jak pozostałe usługi, poczta elektroniczna doświadcza również ciemnej strony Internetu. Jak zatem zabezpieczyć swoją elektroniczną korespondencję? Jak postępować, aby nie dać się złapać w sidła spamu, wirusów oraz cybernetycznych przestępców?

Aby twoja elektroniczna korespondencja była bezpieczna musisz podjąć szereg działań prewencyjnych, które uchronią Ciebie i Twoich bliskich przed największymi zagrożeniami związanymi z Internetem. Podstawa w tym wypadku to świadomość zagrożeń i odpowiednie oprogramowanie. Poniżej znajdziesz listę wskazówek, umożliwiających podniesienie poziomu bezpieczeństwa poczty.

REKLAMA

Używaj funkcji BCC

Podczas wysyłania wiadomości do wielu adresatów jednocześnie używaj funkcji o nazwie BCC (Blind Carbon Copy. W polskiej wersji klienta pocztowego funkcja znana jest jako UDW (Ukryte Do Wiadomości). Dzięki temu adresy wszystkich odbiorców wiadomości zostaną ukryte i żaden z nich nie będzie mógł zobaczyć, do kogo jeszcze została skierowana dana przesyłka. W polu adresata "Do" wpisz swój własny adres e-mail.

Używaj oprogramowania antyspamowego

Walka z niezamawianą korespondencją zwaną potoczne spamem, to obowiązek każdego Internauty. Niezależnie od systemu ochrony, jaki oferuje dostawca Twojego konta pocztowego, zawsze pewien procent spamu przemknie się niezauważony. Dlatego warto wyposażyć swój komputer w oprogramowanie antyspamowe

Skanuj wiadomości pocztowe

Oprogramowanie antywirusowe to jeden z niezbędnych składników systemu bezpieczeństwa każdego komputera. Zwróć uwagę na to, czy używany przez Ciebie program antywirusowy posiada funkcję aktywnej ochrony poczty. Polega ona na tym, że skaner antywirusowy sprawdza każdą wiadomość (zarówno przychodzącą, jak i wychodzącą) pod kątem obecności groźnej zawartości. Dzięki temu, nie tylko uchronisz siebie, ale również swoich znajomych przed niebezpieczeństwem infekcji.

Nie bierz udziału w 'łańcuszkach'

Wiadomość łancuszkowa zawiera zazwyczaj treść namawiającą do jej dalszej dystrybucji wśród swoich znajomych, obiecując zarazem różne korzyści z tym związane. Zazwyczaj znajduje się tam również również opis konsekwencji przerwania takiego 'łańcuszka'. Bez względu na to, co jest napisane w takiej wiadomości, nie odpowiadaj na nią i nie rozsyłaj jej dalej do znajomych pod żadnym pozorem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyłącz podgląd wiadomości w kliencie pocztowym

Jeśli korzystasz z klienta pocztowego, wyłącz w nim automatyczny podgląd aktualnie zaznaczonej wiadomości. Niektóre wirusy lub inne szkodliwe pliki umieszczone w takiej elektronicznej przesyłce, uaktywniają się w momencie jej otwarcia. W takim wypadku nie pozostawiasz sobie najmniejszych szans na obronę.

Tylko tryb tekstowy

Podczas redagowania wiadomości w kliencie pocztowym staraj się korzystać wyłącznie z trybu tekstowego. Używanie trybu HTML wiąże się z większym ryzykiem umieszczenia w kodzie takiej wiadomości wirusa lub innego niebezpiecznego pliku, który niezauważony uruchomi się w momencie otwarcia wiadomości i podglądu jej treści. Dodatkowo zablokuj widok wiadomości w trybie HTML.

Korzystaj z firmowej poczty do celów firmowych

Jeśli w trakcie pracy musisz wysłać komuś prywatną wiadomość, skorzystaj z prywatnego konta pocztowego (o ile taką możliwość dopuszcza twój pracodawca). Staraj się nie wysyłać prywatnych wiadomości z konta firmowego.

Używaj programu do szyfrowania wiadomości

Poza powyższymi zabiegami, które możesz wykonać w komputerze, masz również wpływ na to, czy twoja wiadomość będzie bezpieczna w Internecie, już po wysłaniu. Nawet jeśli zostanie przez kogoś przechwycona nie zostanie odczytana, jeśli będzie zaszyfrowana. Warto zatem pomyśleć o zainstalowaniu na swoim komputerze oprogramowania do szyfrowania wiadomości. Musisz pamiętać, że obie strony, zarówno nadawca, jak i adresat powinni z niego korzystać. Wtedy bez przeszkód odczytają korespondencję.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA