Scareware - straszą wirusami
REKLAMA
REKLAMA
Gdy otrząśniesz się z pierwszego szoku, zwykle zaczynasz czytać komunikat z większą uwagą. Dowiadujesz się, że możesz pobrać nowe oprogramowanie antywirusowe, które rozwiąże Twój problem. Najlepsze jest jednak to, że oprogramowanie jest darmowe! Skwapliwie korzystasz z oferty, pobierasz i instalujesz program. Gdy ponownie ręcznie uruchamiasz skanowanie antywirusowe, program znajduje jeszcze więcej infekcji, ale tym razem zostaje wyświetlony inny komunikat: szkodliwe programy mogą zostać usunięte tylko za pomocą pełnej wersji produktu, która nie jest już bezpłatna.
REKLAMA
Ze strony internetowej dowiadujesz się, że ceny wahają się od 30 do 80 euro. Ponieważ oprogramowanie bezpieczeństwa, które zainstalowałeś wcześniej, zawiodło Cię, całą nadzieje pokładasz w tym nowo odkrytym "cudownym rozwiązaniu", kupujesz je i klikasz "Wylecz". Wydaje się, że wszystkie zagrożenia zostały szybko wyeliminowane ... czyżby?
Sprytne oszustwo
REKLAMA
Tego rodzaju oszustwo stosowane jest od dawna i wykorzystuje strach przed poważną infekcją komputera. Programy scareware stosują różne techniki. Najpowszechniejszy jest następujący scenariusz: gdy surfujesz po Internecie, pojawia się okno wyskakujące, które pozornie przeprowadza skanowanie Twojego dysku twardego. Następnie pokazuje losowo wygenerowaną liczbę infekcji szkodliwym oprogramowaniem. Mniej popularną metodą jest tak zwany atak drive-by-download: gdy przeglądasz zainfekowaną stronę internetową, na Twój komputer przedostaje się niechciane oprogramowanie. Jeżeli jest to oprogramowanie scareware, często wyświetlany jest komunikat informujący Cię, że Twoja maszyna została zainfekowana.
Nawet tapeta może się zmienić się, tak aby przypominała Ci o infekcjach (które w rzeczywistości nie istnieją). Przywrócenie pierwotnej tapety jest trudne; opcja ta została usunięta z menu ustawień i mimo że można to zrobić innymi sposobami, wymagają one większej wiedzy technicznej, niż posiada większość użytkowników. Tak więc to, co początkowo wydaje się być "cudownym rozwiązaniem", okazuje się oprogramowaniem, które nie daje użytkownikowi żadnych korzyści.
Duże pieniądze
REKLAMA
Jednak scareware przynosi korzyści cyberprzestępcom, którzy mogą zarobić pieniądze na sprzedaży licencji na takie fałszywe oprogramowanie bezpieczeństwa. Co więcej, te fałszywe aplikacje często zawierają szkodliwe oprogramowanie, które może być wykorzystane do uzyskiwania dostępu do Twojej maszyny, kradzieży Twoich osobistych danych (które mogą być następnie odsprzedane) lub przekształcenia Twojego komputera w maszynę zombie w celu użycia jej do wysyłania ogromnej ilości spamu. Spamerzy zapłacą duże pieniądze za kupienie lub wynajęcie takich maszyn w celu rozprzestrzenienia swoich wiadomości na szeroką skalę - jest to po prostu kolejny sposób zarabiania pieniędzy w świecie cyberprzestępczym.
Nazwa scareware jest całkowicie uzasadniona: wiele wysiłku wkładane jest w to, aby po pierwsze wiadomości były przekonujące, a po drugie, aby same programy scareware wyglądały na prawdziwe. Ponadto, programy te często posiadają nazwy, które brzmią podobnie do nazw legalnych aplikacji bezpieczeństwa. Wszystko to pomaga jeszcze bardziej uwiarygodnić to oszustwo, na które mogą złapać się nawet doświadczeni użytkownicy Internetu. Co w takiej sytuacji powinieneś robić? Przede wszystkim spraw sobie dobre oprogramowanie antywirusowe. Jeżeli zaczną pojawiać się podobne wiadomości, nie przestrasz się i w żadnym wypadku nie kupuj oferowanego oprogramowania. Przeprowadź pełne skanowanie systemu przy pomocy swojego aktualnego oprogramowania antywirusowego.
Źródło: Kaspersky LAB
REKLAMA
REKLAMA