| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Jak zwiększyć wydajność dysku twardego?

Jak zwiększyć wydajność dysku twardego?

Dla wielu osób dbanie o dysk twardy to obce pojęcie. Niestety bardzo często zdarza się, że nieznajomość podstawowych technik konserwacji dysku w krótkim czasie daje się we znaki. Wolne wyszukiwanie plików, długi wczytywanie i zamykanie się systemu to tylko niektóre z objawów zaniedbanego dysku. Konserwację i dbanie o zawartość dysku warto zacząć od zapoznania się z kilkoma funkcjami.

Kompresja i szyfrowanie to dwie często pożyteczne funkcje, jednak w znacznym stopniu spowalniają one dostęp do dysku. Dzieje się tak ze względu na dodatkowe zasoby niezbędne do obsłużenia tych procesów, czyli ciągłe szyfrowanie i deszyfrowanie oraz kompresja i dekompresja zawartości dysku.

Aby wyłączyć te funkcje, w oknie Komputer na wybranej partycji klikamy prawym przyciskiem myszy, czyli: „(PPM) --> Właściwości --> Ogólne i odznaczamy Kompresuj dysk

Funkcja indeksowania cały czas działa w tle, aktualizując się podczas dodawania i usuwania plików. Co prawda zwiększa to szybkość wyszukiwania plików, jednak funkcja ta wymusza ciągłą pracę dysku co nie wpływa pozytywnie na jego żywotność i temperaturę.

Aby wyłączyć tę funkcję, w oknie Komputer na wybranej partycji klikamy prawym przyciskiem myszy, czyli: „(PPM) --> Właściwości --> Ogólne i odznaczamy Indeksuj ten dysk

Zobacz także: Komputery - Windows

Buforowanie powoduje, że system nie przenosi danych na dysk do momentu bezczynności. Taki proces zwiększa jego wydajność, niestety powoduje to niewielkie ryzyko utraty danych w przypadku zawieszenia się systemu lub zaniku napięcia. Jeśli jednak akceptujemy ryzyko możemy włączyć tę funkcję.

Kolejność czynności jest następująca: „Start --> PPM na Komputer --> Zarządzaj --> Menedżer urządzeń--> rozwijamy grupę Stacje dysków --> klikamy dwukrotnie na dysku twardym --> w zakładce Zasady zaznaczamy Włącz buforowanie zapisu na dysku"

Zobacz także: Komputery - programy

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kredytmarket

Kredyty online dla małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »