Jak zwiększyć wydajność dysku twardego?
REKLAMA
REKLAMA
Wyłączenie kompresji i szyfrowania
REKLAMA
Kompresja i szyfrowanie to dwie często pożyteczne funkcje, jednak w znacznym stopniu spowalniają one dostęp do dysku. Dzieje się tak ze względu na dodatkowe zasoby niezbędne do obsłużenia tych procesów, czyli ciągłe szyfrowanie i deszyfrowanie oraz kompresja i dekompresja zawartości dysku.
Aby wyłączyć te funkcje, w oknie Komputer na wybranej partycji klikamy prawym przyciskiem myszy, czyli: „(PPM) --> Właściwości --> Ogólne i odznaczamy Kompresuj dysk”
Wyłączenie indeksowania
Funkcja indeksowania cały czas działa w tle, aktualizując się podczas dodawania i usuwania plików. Co prawda zwiększa to szybkość wyszukiwania plików, jednak funkcja ta wymusza ciągłą pracę dysku co nie wpływa pozytywnie na jego żywotność i temperaturę.
Aby wyłączyć tę funkcję, w oknie Komputer na wybranej partycji klikamy prawym przyciskiem myszy, czyli: „(PPM) --> Właściwości --> Ogólne i odznaczamy Indeksuj ten dysk”
Zobacz także: Komputery - Windows
Włączenie buforowania
REKLAMA
Buforowanie powoduje, że system nie przenosi danych na dysk do momentu bezczynności. Taki proces zwiększa jego wydajność, niestety powoduje to niewielkie ryzyko utraty danych w przypadku zawieszenia się systemu lub zaniku napięcia. Jeśli jednak akceptujemy ryzyko możemy włączyć tę funkcję.
Kolejność czynności jest następująca: „Start --> PPM na Komputer --> Zarządzaj --> Menedżer urządzeń--> rozwijamy grupę Stacje dysków --> klikamy dwukrotnie na dysku twardym --> w zakładce Zasady zaznaczamy Włącz buforowanie zapisu na dysku"
Zobacz także: Komputery - programy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.