| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Podatki > Czy wartość sprzedaży wysyłkowej uwzględnia się przy ustalaniu prawa do zwolnienia podmiotowego

Czy wartość sprzedaży wysyłkowej uwzględnia się przy ustalaniu prawa do zwolnienia podmiotowego

Zamierzam otworzyć działalność gospodarczą – serwis urządzeń elektronicznych oraz sprzedaż wysyłkową poprzez m.in. serwis Allegro. Chciałbym przynajmniej w pierwszym okresie działalności skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT określonego w art. 113 ustawy o VAT. Czy do limitu 150 000 zł wlicza się przychód ze sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju?

Wartość krajowych dostaw wysyłkowych (czyli krajowej sprzedaży wysyłkowej w potocznym rozumieniu tego pojęcia) jest uwzględniana przy ustalaniu prawa do korzystania ze zwolnienia podmiotowego. Pomijana jest jedynie wartość niektórych wewnątrzunijnych dostaw wysyłkowych. Szczegóły w uzasadnieniu.

Ze zwolnienia z VAT korzysta sprzedaż dokonywana przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000 zł (art. 113 ust. 1 ustawy o VAT). Zwolnieniu podlega również sprzedaż dokonywana przez podatnika rozpoczynającego w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekracza, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, 150 000 zł (art. 113 ust. 9 ustawy o VAT). Jest to tzw. zwolnienie podmiotowe.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego ustala się na podstawie wartości sprzedaży. Przez sprzedaż rozumie się:

● odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,

● eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (art. 2 pkt 22 ustawy o VAT).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Czy wartość sprzedaży wysyłkowej uwzględnia się przy ustalaniu prawa do zwolnienia podmiotowego

W artykule wyjaśniono również definicję sprzedaży wysyłkowej.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »