Czy wartość sprzedaży wysyłkowej uwzględnia się przy ustalaniu prawa do zwolnienia podmiotowego
REKLAMA
REKLAMA
Wartość krajowych dostaw wysyłkowych (czyli krajowej sprzedaży wysyłkowej w potocznym rozumieniu tego pojęcia) jest uwzględniana przy ustalaniu prawa do korzystania ze zwolnienia podmiotowego. Pomijana jest jedynie wartość niektórych wewnątrzunijnych dostaw wysyłkowych. Szczegóły w uzasadnieniu.
REKLAMA
Ze zwolnienia z VAT korzysta sprzedaż dokonywana przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000 zł (art. 113 ust. 1 ustawy o VAT). Zwolnieniu podlega również sprzedaż dokonywana przez podatnika rozpoczynającego w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekracza, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, 150 000 zł (art. 113 ust. 9 ustawy o VAT). Jest to tzw. zwolnienie podmiotowe.
Zobacz serwis: Prawo dla firm
Prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego ustala się na podstawie wartości sprzedaży. Przez sprzedaż rozumie się:
● odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
● eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (art. 2 pkt 22 ustawy o VAT).
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Czy wartość sprzedaży wysyłkowej uwzględnia się przy ustalaniu prawa do zwolnienia podmiotowego
W artykule wyjaśniono również definicję sprzedaży wysyłkowej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.