O czym pamiętać otwierając e-sklep - 7 kroków
REKLAMA
REKLAMA
1. Nisza
Jeżeli chcemy, aby nasz biznes wypalił musimy znaleźć taki segment rynku, na którym nie ma jeszcze wygórowanej konkurencji. Jednym z największych błędów jest otwieranie sklepu z najpopularniejszymi artykułami na rynku.
REKLAMA
Polecamy: Jak założyć e-sklep? - nisza rynkowa
2. Biznesplan
Niezbędnym elementem każdego biznesu jest biznesplan. Skrupulatnie sporządzony może pomóc nam w uniknięciu wielu błędów jeszcze przed startem.
Polecamy: Jak założyć e-sklep? - biznesplan
3. Źródła finansowania
Nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć, że aby otworzyć sklep należy dysponować odpowiednią sumą pieniędzy. Nie oznacza to, że wszystkie środki muszą pochodzić z naszej kieszeni. Obecnie dostępnych jest kilka dodatkowych źródeł finansowania w postaci dotacji unijnych, czy dofinansowań z urzędu pracy. Pamiętajmy, im więcej pieniędzy na start, tym lepiej.
Polecamy: Jak założyć e-sklep? - kapitał na start
4. Oprogramowanie sklepu
Wybór oprogramowania sklepu jest jedną z najpoważniejszych decyzji przed rozpoczęciem biznesu. Pamiętajmy, że wybierając darmowe oprogramowanie jesteśmy zmuszeni do jego samodzielnej konfiguracji. Wymaga to nie tylko dużej ilości czasu, ale także odpowiedniej wiedzy.
Z drugiej strony zlecenie napisania całego sklepu, pomimo tego że gwarantuje nam całkowite dostosowanie go do naszych potrzeb równoznaczne jest ze sporymi kosztami.
Polecamy: Jak założyć e-sklep? - wybór platformy sklepu
5. Marża
Chcąc zabezpieczyć swój sklep na trudne czasy należy ustalić ją kilkanaście, a najlepiej na kilkadziesiąt procent. Choć w rzeczywistości często bywa to nierealne, to naprawdę pomaga. Stąd mowa o znalezieniu niszy rynkowej.
Polecamy: Jak założyć e-sklep? -marża
6. Klient
Nieważne, czy to Twój pierwszy dzień w tym biznesie, czy kolejny rok pamiętaj, że największym skarbem jest klient. W końcu to od niego zależy Twoja przyszłość.
Polecamy: Jak założyć e-sklep? - klient
7. Rezygnacja
Największą umiejętnością jest przyznanie się do błędu. Jeżeli po roku działalności okaże się, że sklep w dalszym ciągu jest nierentowny, to nie ma co się wysilać.
Porażka w tym biznesie nie jest wstydem. Lepiej szybciej zamknąć, by zminimalizować straty i dokonać kolejnej analizy rynku na podstawie której można będzie zająć się innym asortymentem.
Polecamy: Jak założyć e-sklep? -likwidacja
Polecamy: Czy sanepid może kontrolować e-sklepy?
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA