reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Blog firmowy > Co piąte gospodarstwo domowe ma już Internet

Co piąte gospodarstwo domowe ma już Internet

Z prognoz firmy Gartner wynika, że dostęp do szerokopasmowego internetu stale rośnie. W 2009 roku z szybkiego internetu będzie korzystać na świecie jedno na pięć gospodarstw domowych.

Zdaniem ekspertów, na koniec 2009 roku 422 mln gospodarstw domowych na całym świecie będzie miało dostęp do szerokopasmowego internetu (w 2008 roku było ich 382 mln). Gartner szacuje, że w 2013 roku liczba ta osiągnie 580 mln.

"Konsumenci w czasach kryzysu ograniczają wydatki, ale rezygnacja z szybkiego internetu nie znajduje się na pierwszych miejscach list planowanych oszczędności" - tłumaczy rosnące wskaźniki analityk IT Gartner Amanda Sabia. Dodaje, że sprzyjają temu m.in. przystępne ceny komputerów, dostępu do internetu oraz krajowe programy, które zachęcają społeczeństwo do korzystania z sieci.

Według Gartner na koniec 2008 roku w 21 państwach dostęp do internetu miało ponad 50 proc. gospodarstw domowych. Na pierwszym miejscu rankingu znalazła się Korea Południowa (86 proc.), a tuż za nią były: Holandia (80 proc.) i Dania (75 proc.). Najgorzej było w Indonezji - poniżej 1 proc.

Według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej, w Polsce w styczniu 2009 r. dostęp do szerokopasmowego internetu miało ok. 41 proc. gospodarstw domowych. Urząd szacuje też, że w latach 2010-2012 popyt na internet szerokopasmowy w Polsce wzrośnie o 2,1 - 2,5 mln dostępów.

Eksperci Gertnera oceniają, że w ciągu najbliższych 5 lat w krajach rozwijających się (Chiny, Indie, Indonezja, Malezja, Filipiny, Tajlandia, Ameryka Łacińska, Europa Środkowo-Wschodnia, Bliski Wschód i Afryka) do szybkiego internetu zostanie podłączonych 2 razy więcej gospodarstw domowych - 135 mln, niż w krajach rozwiniętych - 62 mln.

Spośród tych 135 mln aż 92 mln łącz przypadną na Brazylię, Rosję, Indie i Chiny. Z kolei wśród krajów rozwiniętych rynek najszybciej będzie rozwijał się w USA - do 2013 r. liczba łącz zwiększy się o 27 mln. W Japonii o 10 mln, Niemczech o 5 mln, a Wielkiej Brytanii - 3 mln.

Źródło: Chip.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Ekonomista, prawnik, doradca podatkowy, publicysta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama