reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Blog firmowy > 20 najpopularniejszych haseł – czy jesteśmy bezpieczny w sieci?

20 najpopularniejszych haseł – czy jesteśmy bezpieczny w sieci?

Bezpieczeństwo w Internecie – to stwierdzenie z dnia na dzień staje się coraz bardziej abstrakcyjne i trudne do zrealizowania. Niekiedy, zagrożenie w sieci generujemy my sami, zapominając lub lekceważąc podstawowe zasady. Wystarczy przeprowadzić odpowiednie badanie, by się o tym przekonać.

Na taki właśnie pomysł wpadła firma Check Point Software Technologies. Badanie zostało przeprowadzone pod koniec grudnia ubiegłego roku. Wzięło w nich udział 250 pełnoletnich Amerykanów. Zadano im pytania dotyczące stosowanych przez nich haseł. Niestety wyniki nie są zaskakujące - większość haseł jest trywialnie prosta, wręcz banalna.

W wyniku badań okazało się, że aż 79% użytkowników komputerów w tworzeniu haseł podświadomie korzysta z niebezpiecznych zasad. Do takich zasad należy między innymi wykorzystanie informacji osobistych: imienia, nazwiska lub daty urodzenia. Okazuje się również, że 26% badanych używa tego samego hasła dostępu do wielu ważnych usług, jak konta bankowe, e-mail czy konta w serwisach społecznościowych.

Sprawdź też: Dlaczego rozpoznawanie tekstu jest pracochłonne?

Kolejnym, nieco przerażającym faktem jest to, że aż 8% osób przyznało się do kopiowania jednego z haseł znalezionych w Internecie na listach „najbezpieczniejszych haseł”. Nic więc dziwnego, że 29% respondentów spotkało się w życiu z włamaniem na własne konto pocztowe, bankowe lub w serwisie społecznościowym. Ponadto przeszło połowa ankietowanych zna co najmniej jedną osobę, którą coś takiego spotkało.

Co prawda powyższe wyniki nie są w pełni miarodajne, gdyż badana była bardzo mała liczba ankietowanych, jednak nie da się ukryć, że słabe i niebezpieczne hasła są stosowane przez wiele osób. Osoby te później się dziwią i rozpaczają, gdy na ich konto pocztowe lub bankowe włamie się oszust. Słabe hasło jest jak zaproszenie, z którego każdy cyberprzestępcy z chęcią skorzysta.

Poznajmy teraz 20 najpopularniejszych haseł, jakie są stosowane przez wielu internautów:

1. 123456
2. 12345
3. 123456789
4. Password
5. iloveyou
6. princess
7. rockyou
8. 1234567
9. 12345678
10. abc123
11. Nicole
12. Daniel
13. babygirl
14. monkey
15. Jessica
16. Lovely
17. michael
18. Ashley
19. 654321
20. Qwerty

Zobacz również: Wady i zalety e-czytników - jak to wyąda w praktyce?

Jakie wnioski możemy wyciągnąć? Niestety niezbyt pozytywne. Po raz kolejny przekonujemy się, że większość przestępstw dokonywanych w sieci, jest prowokowanych przez samych poszkodowanych. Przez niemal 20 lat, użytkownicy komputerów niczego się nie nauczyli. Nadal najpopularniejsze hasła składają się z cyfr od 1 do 9, poza tym większość haseł stanowi imię, datę urodzenia lub ciąg liter prosto z klawiatury. W USA popularne są również wariację na temat słowa Password - ciekawe czy w Polsce równie popularne jest słowo Hasło. Ciekawi nas, jak u Was wygląda sprawa hasła? Czy też traktujecie je jako zło konieczne?

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Większość przestępstw dokonywanych w sieci, jest prowokowanych przez samych poszkodowanych.
Większość przestępstw dokonywanych w sieci, jest prowokowanych przez samych poszkodowanych.

Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama