REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

20 najpopularniejszych haseł – czy jesteśmy bezpieczny w sieci?

Kamil Rogala
Większość przestępstw dokonywanych w sieci, jest prowokowanych przez samych poszkodowanych.
Większość przestępstw dokonywanych w sieci, jest prowokowanych przez samych poszkodowanych.

REKLAMA

REKLAMA

Bezpieczeństwo w Internecie – to stwierdzenie z dnia na dzień staje się coraz bardziej abstrakcyjne i trudne do zrealizowania. Niekiedy, zagrożenie w sieci generujemy my sami, zapominając lub lekceważąc podstawowe zasady. Wystarczy przeprowadzić odpowiednie badanie, by się o tym przekonać.

Na taki właśnie pomysł wpadła firma Check Point Software Technologies. Badanie zostało przeprowadzone pod koniec grudnia ubiegłego roku. Wzięło w nich udział 250 pełnoletnich Amerykanów. Zadano im pytania dotyczące stosowanych przez nich haseł. Niestety wyniki nie są zaskakujące - większość haseł jest trywialnie prosta, wręcz banalna.

REKLAMA

W wyniku badań okazało się, że aż 79% użytkowników komputerów w tworzeniu haseł podświadomie korzysta z niebezpiecznych zasad. Do takich zasad należy między innymi wykorzystanie informacji osobistych: imienia, nazwiska lub daty urodzenia. Okazuje się również, że 26% badanych używa tego samego hasła dostępu do wielu ważnych usług, jak konta bankowe, e-mail czy konta w serwisach społecznościowych.

Sprawdź też: Dlaczego rozpoznawanie tekstu jest pracochłonne?

REKLAMA

Kolejnym, nieco przerażającym faktem jest to, że aż 8% osób przyznało się do kopiowania jednego z haseł znalezionych w Internecie na listach „najbezpieczniejszych haseł”. Nic więc dziwnego, że 29% respondentów spotkało się w życiu z włamaniem na własne konto pocztowe, bankowe lub w serwisie społecznościowym. Ponadto przeszło połowa ankietowanych zna co najmniej jedną osobę, którą coś takiego spotkało.

Co prawda powyższe wyniki nie są w pełni miarodajne, gdyż badana była bardzo mała liczba ankietowanych, jednak nie da się ukryć, że słabe i niebezpieczne hasła są stosowane przez wiele osób. Osoby te później się dziwią i rozpaczają, gdy na ich konto pocztowe lub bankowe włamie się oszust. Słabe hasło jest jak zaproszenie, z którego każdy cyberprzestępcy z chęcią skorzysta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poznajmy teraz 20 najpopularniejszych haseł, jakie są stosowane przez wielu internautów:

1. 123456
2. 12345
3. 123456789
4. Password
5. iloveyou
6. princess
7. rockyou
8. 1234567
9. 12345678
10. abc123
11. Nicole
12. Daniel
13. babygirl
14. monkey
15. Jessica
16. Lovely
17. michael
18. Ashley
19. 654321
20. Qwerty

Zobacz również: Wady i zalety e-czytników - jak to wyąda w praktyce?

Jakie wnioski możemy wyciągnąć? Niestety niezbyt pozytywne. Po raz kolejny przekonujemy się, że większość przestępstw dokonywanych w sieci, jest prowokowanych przez samych poszkodowanych. Przez niemal 20 lat, użytkownicy komputerów niczego się nie nauczyli. Nadal najpopularniejsze hasła składają się z cyfr od 1 do 9, poza tym większość haseł stanowi imię, datę urodzenia lub ciąg liter prosto z klawiatury. W USA popularne są również wariację na temat słowa Password - ciekawe czy w Polsce równie popularne jest słowo Hasło. Ciekawi nas, jak u Was wygląda sprawa hasła? Czy też traktujecie je jako zło konieczne?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa ważne terminy dla przedsiębiorców. Z czym księgowi muszą zdążyć przed końcem stycznia

Najbliższe tygodnie nie dadzą księgowym wytchnienia - terminy. Maraton obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki.

Pozytywne oceny na Facebooku oraz opinie influencerów znacząco zwiększają sprzedaż

Social media odgrywają coraz większą rolę w skutecznym marketingu. Choć niemal trzy czwarte Polaków nie kupuje bezpośrednio na tych platformach, to polecenia znajomych, influencerów i testerów odgrywają coraz większą rolę przy decyzjach zakupowych.

Najmniejsze firmy coraz gorzej oceniają koniunkturę gospodarczą. Obawiają się spadku sprzedaży swoich produktów i redukują plany inwestycyjne

Jaka koniunktura? Dynamika polskiego wzrostu gospodarczego od dekad opiera się na najmniejszych firmach, które najłatwiej dostosowują się do zmieniającej się rzeczywistości.

By uciec przed komornikiem, płacą pod stołem. Ale czy tylko dlatego. Gdzie najczęściej pracuje się na czarno, czym to grozi

Wypłacanie wynagrodzenia pod stołem,  w celu ukrycia dochodów pracownika i uniemożliwienia egzekucji komorniczej wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla firmy. Jednak praktyka ta wciąż jest stosowana. Takie działania naruszają przepisy prawa pracy, podatkowego i karnego, a także zagrażają reputacji i stabilności firmy. Jakie są skutki prawne i biznesowe, potencjalne zagrożenia tego typu działań.

REKLAMA

Skutki zawarcia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Przyjęcie i zatwierdzenie układu zmienia sytuację prawną wierzycieli. Odtąd mogą oni realizować swoje uprawnienia jedynie zgodnie z treścią układu. Powoduje to umorzenie pierwotnych postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych. Układ powinien objąć wszystkich wierzycieli, których roszczenia podlegają restrukturyzacji.

"Umowa z Mercosurem korzystna dla Polski" Jest jeden warunek [WYWIAD]

Jak Polska może stać się liderem wzrostu gospodarczego w Europie? Czy płaca minimalna zabija klasę średnią? Czy umowa z Mercosurem jest zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Czy Polska zyska na prezydenturze Trumpa i niestabilnym świecie? Gość Infor.pl - prof. Marcin Piątkowski.

Architekci nowej ery pracy. Zmiana paradygmatu roli działu HR w organizacji

Sztuczna inteligencja wkrótce zmieni to, jak żyjemy, spędzamy wolny czas, a już na pewno to, jak pracujemy. Warto zadać sobie pytanie, kto w erze AI będzie kierował organizacjami i zapewni, że funkcjonowanie pracowników stanie się lepsze niż dotychczas? Odpowiedzią są działy HR. W erze, gdy pracownicy oczekują od firm większego zaangażowania w kwestie społeczne, dział HR powinien wrócić do swoich korzeni i położyć większy nacisk na słowo human, stając się tym samym strażnikiem ludzkości poprzez działania koncentrujące się w równym stopniu na człowieku, jak i na biznesie. Jednak te poczynania należy zacząć od siebie.

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców. Wielkimi krokami nadchodzi Europejski Akt o Dostępności (European Accessibility Act – EAA), który zacznie obowiązywać już od czerwca 2025 roku. Dyrektywa drastycznie zmieni sposób funkcjonowania produktów w przestrzeni cyfrowej.

REKLAMA

ZUS: 1,4 mln przedsiębiorców z ulgami w ramach wakacji składkowych

Ponad 1,6 mln przedsiębiorców złożyło wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc. Chodzi o wakacje składkowe. ZUS poinformował, że do tej pory przyznano już 1,4 mln ulg. Informacje o tym widnieją na profilach płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Jakie benefity dla pracowników oferują najczęściej małe i średnie firmy?

Ubezpieczenie na życie, spotkania integracyjne i prywatna opieka medyczna to trzy najczęstsze benefity oferowane pracownikom w sektorze MŚP. Choć ponad 90% firm w tej kategorii zapewnia świadczenia pozapłacowe, ich zakres wciąż odbiega od tego, co oferują duże przedsiębiorstwa. Jakie benefity są dostępne dla zatrudnionych w małych i średnich firmach?

REKLAMA