Darmowy blog w serwisie czy płatny hosting?
REKLAMA
REKLAMA
Hosting darmowy czy płatny?
REKLAMA
Otóż, za darmowy hosting jak wiadomo nie płacimy nic. Jednak jest pewien haczyk. Dostawca darmowego hostingu nie jest organizacją charytatywną i w jakiś sposób musi nadrobić swoje straty. Przechodząc do sedna, oczywiście istnieje mnóstwo darmowych usług hostingowych, jednak niemal wszystkie posiadają tak drastyczne ograniczenia, które wręcz uniemożliwiają lub bardzo utrudniają korzystanie z ich usług do celów komercyjnych lub nawet nieco bardziej wybiegających ponad absolutne minimum. Ponadto zakładając stronę lub nawet blog na bezpłatnym serwerze należy liczyć się z tym, że będziemy musieli umieszczać na niej reklamy usługodawcy, jego sponsorów, sponsorów jego sponsorów etc. W Internecie często można natrafić na strony internetowe założone właśnie na takich bezpłatnych serwerach. Zazwyczaj przebicie się przez lawinę reklam na stronie do właściwej treści serwisu staje się niezwykle uciążliwe, dodatkowo sam układ strony i jej wygląd upstrzony jest dziesiątkami mniejszych lub większych reklam. Oczywiście nie ma nic złego w reklamach branżowych np. firm komputerowych na stronach tematyką związanych z komputerami i elektroniką, jednak ich nadmiar i przesadna różnorodność tematyczna sprawia, że taka strona w oczach klienta czy czytelnika staje mało czytelna i atrakcyjna, ale również mało profesjonalna i po prostu… tania. Niestety reklamy nie są jedynym minusem darmowych hostingów.
Niewielka pojemność darmowego hostingu
Kolejnym i prawdopodobnie największym minusem darmowych blog hostingów są ich ograniczenia. Ograniczenia te są związane przede wszystkim z maksymalnym miesięcznym transferem na stronie oraz, co najważniejsze, z maksymalną dostępną przestrzenia dyskową. Jak wiadomo, początkowa „waga” strony nie jest wartością stałą i ciągle rośnie z biegiem czasu - dodawanie nowych treści, artykułów, funkcji, dodatków, plików etc. Może się okazać, że waga strony już po kilku miesiącach może wzrosną kilkukrotnie. Hostingując stronę internetowym na bezpłatnym serwerze, może się okazać, że po roku osiągniemy limit pojemności, co zmusi nas albo do zaprzestania rozwijania strony, albo do wykasowania niektórych jej zasobów, albo do zmiany hosta. Oprócz tych ograniczeń, bardzo dokuczliwą niedogodnością może się okazać brak obsługi znanych języków skryptowych np. PHP w przypadku niektórych usługodawców. Pamiętajmy, że wybierając darmowego hosta nie liczmy na jakąkolwiek pomoc techniczną, doradztwo czy ulgi.
Zobacz również: Komputer-Foto - Podstawowe narzędzia
Największa zaleta hostingu płatnego
REKLAMA
W przeciwieństwie do kont darmowych, konta płatne mają o niebo lepsze parametry, zarówno, jeśli chodzi o transfery danych, jak i pojemność dysków, która teoretycznie jest nieograniczona, gdyż za tyle, za ile zapłacimy, tyle będziemy mieć do dyspozycji. No właśnie cena. Ceny często są dość wysokie, dlatego z usług płatnych hostów korzystają głównie duże firmy lub korporacje. Ale i na to są rozwiązania. Na płatnym hoście również można umieszczać reklamy, jednak w tym przypadku to my decydujemy, jakie to będą reklamy i jakich firm.
Decydując się na wybór usługodawcy hostingowego i rozważając, czy ma to być dostawca darmowy, czy też płatny, rozważmy wszystkie za i przeciw każdej możliwości. Jeśli nasza strona ma być niewielka, rzadko aktualizowana a wszędobylskie reklamy nam nie przeszkadzają, wybierzmy hosting darmowy. Jednak, jeśli zależy nam na profesjonalnej i reprezentatywnej stronie internetowej, która ma istnieć kilka lat, a w przeciągu tego czasu przewidujemy jej ciągłe powiększanie i aktualizację, wybierzmy host płatny. Czasem warto zainwestować w profesjonalizm.
Zobacz również: Komputer - Samouczek
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.