REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sylwia Pyśkiewicz: Pandemia wymusiła postęp technologiczny firm

Sylwia Pyśkiewicz: Niektóre firmy mniej boleśnie odczuły konieczność przejścia na model pracy zdalnej. Wynikało to z faktu, iż znaczna część ich pracy realizowana już była w oparciu na rozwiązaniach cyfrowych.
Sylwia Pyśkiewicz: Niektóre firmy mniej boleśnie odczuły konieczność przejścia na model pracy zdalnej. Wynikało to z faktu, iż znaczna część ich pracy realizowana już była w oparciu na rozwiązaniach cyfrowych.
Piotr Waniorek

REKLAMA

REKLAMA

Pandemia COVID-19 zmusiła wszystkich do zmiany spojrzenia na świat. Jednym z największych wyzwań biznesu w 2020 roku był przymusowy lockdown. Z dnia na dzień wiele firm musiało zamknąć swoje fizyczne oddziały i oddelegować pracowników do pracy zdalnej. Niewiele z nich było odpowiednio przygotowanych na taką sytuację.

O wyzwaniach dla firm spowodowanych lockdownem mówi Sylwia Pyśkiewicz, CEO Iron Mountain Polska

REKLAMA

Jakie wyzwania biznesowi postawiła pandemia?

REKLAMA

Pierwsze tygodnie lockdownu na początku ubiegłego roku były dla wielu firm szokiem. Nigdy wcześniej przedsiębiorstwa nie były zmuszone do przeniesienia swoich pracowników w tryb pracy zdalnej na tak długo i na tak dużą skalę. Obserwowaliśmy, jak wiele do tej pory prostych działań, sprawiało firmom kłopot, np. procesowanie umów. Wiele firm próbowało w kilka tygodni zmienić i zoptymalizować swoje działania, aby móc zarządzać całym przedsiębiorstwem zdalnie. Pandemia wymusiła czynności, do których nie udało się ich przekonać nieraz i przez wiele lat. Na podstawie własnych doświadczeń zaobserwowaliśmy, że szczególne zainteresowanie biznesu koncertowało się na implementacji rozwiązań, które pozwoliły zarządzać biznesem z dala od jego siedziby. Dodatkowo niezwykle ważnym okazało się zapewnienie dostępu do danych operacyjnych bez względu na miejsce czy porę.

Dzisiaj wiele firm przekonało się do rozwiązań technologicznych, przed którymi przedsiębiorstwa opierały się w ostatnich latach. Postęp, który wymusiła pandemia, pozwolił wielu organizacjom nadrobić zaległości wynikające z braku zaufania do technologii. Zdecydowana większość firm przystosowała się do prowadzenia biznesu zdalnie. Przedsiębiorstwa obecnie sprawdzają kolejne rozwiązania, pytają o nowe możliwości implementacji narzędzi, które pozwolą im usprawnić pozostałe sektory swojej działalności. Chętniej również outsourcują procesy, które są istotne dla funkcjonowania firmy, jednak nie należą do strategicznych działań biznesowych

Jak na pandemię zareagowały polskie przedsiębiorstwa?

Kiedy pandemia zmusiła nas do pracy zdalnej, zobaczyliśmy przede wszystkim bardzo dużą zmianę w podejściu firm do outsourcowania procesów. Wcześniej dla większości przedsiębiorstw kluczowym wyznacznikiem była cena. Obecnie zwraca się również uwagę na to, ile procesów dana firma może przejąć oraz jaki jest jej plan BCP[1]. Wiele firm przed pandemią było również przywiązanych do klasycznego modelu pracy – zachowania wszystkich lub większości procesów wewnątrz firmy. W trakcie lockdownu praktycznie z dnia na dzień niektóre działania stały się niemożliwe do wykonania w ramach własnych kompetencji. Firmy zaczęły więc poszukiwać alternatywnych rozwiązań i szybko przekonały się do słuszności swoich decyzji. Liczne procesy, które po wypracowaniu odpowiedniego rozwiązania, mogły wrócić do firm, zostały w rękach outsourcerów, gdyż przedsiębiorstwa przekonały się o licznych korzyściach wynikający ze współpracy z zaufanym partnerem biznesowym.

Praca zdalna – jak IT wspiera to rozwiązanie?

Nowe technologie stały się podstawą funkcjonowania dzisiejszego biznesu. Rozwiązania oparte na platformach workflow jak M-Files, działaniach sztucznej inteligencji jak Insight –  autorskie rozwiązanie Iron Mountain, pozwalają na dostęp do danych 24/7 z każdego miejsca z dostępem do Internetu, ale również umożliwią szybszą pracę oraz analizę jednego dokumentu przez wiele osób w tym samym czasie. Pozwalają także na wykorzystanie sztucznej inteligencji do takich procesów jak choćby ocena wniosków kredytowych w bankach czy wyszukiwanie danych oraz tworzenie analiz strategicznych dla zarządów firm Jak pokazują badania rynkowe aż 73% pracowników[2] deklaruje, że dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu rozwiązań IT ich firmom udało się przetrwać kryzys spowodowany pandemią COVID-19.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Które branże najlepiej zareagowały na pracę zdalną?

REKLAMA

Nie dla wszystkich firm przejście na model pracy home office był trudny. Są branże, które już wcześniej znaczną część swojej pracy realizowały w oparciu o rozwiązania cyfrowe. Jak pokazują badania najszybciej i najchętniej model home office wprowadziły przedsiębiorstwa z branży nieruchomości (92%), IT (86%), usług dla biznesu (84%) oraz SSC/BPO (80%)[3]. Obecnie wiele firm nie chce wracać do modelu pracy biurowej i chce pozostawić swoich pracowników w trybie pracy zdalnej

Pandemia bardzo mocno zweryfikowała cały rynek w tym aspekcie. Przyczyniła się do sytuacji, w której ludzie mniej pracują ze sobą nawzajem, a zaczynają pracować bardziej wirtualnie, wspierani przez technologię. Z naszych doświadczeń wynika, że jedną z branż, która nie stroniła wcześniej od rozwiązań technologicznych, a co jest z tym związane, nie odczuła wielu negatywnych skutków przejścia w tryb pracy zdalnej, jest branża finansowa. Inwestowała ona przez lata w optymalizacje, które wymiernie przekładały się na niższe koszty i większą efektywność a dzięki dużej skali działania przyczyniły się do potężnych oszczędności, sprawności operacyjnej oraz otwarcia na konsumenta. Branża finansowa jest najbardziej reprezentacyjnym przykładem, gdyż swoje działania nieprzerwanie prowadziła sprawnie.

Czego możemy spodziewać się w nadchodzący roku?

Obserwujemy rozkwit tzw. przemysłu 4.0. Biznes zaczyna stosować technologie opierające się na koncepcjach Internetu Rzeczy, sieci 5G czy blockchainów. Wśród naszych klientów obserwujemy również coraz większą popularność tzw. e-pieczęci i mechanizmów identyfikacji elektronicznej (eID). Niemal 50% polskich firm chce w najbliższej przyszłości wdrożyć możliwości elektronicznej identyfikacji oraz usług zaufania[4]. Wynika to z faktu, że pozwalają one na zachowanie odpowiedniego tempa realizowania działań, które dla wielu branż jest kluczowym elementem.

Przed wybuchem pandemii COVID-19 aż 73% firm nie inwestowało w nowe technologie. Jednak już teraz trend ulega zmianie. 69% przedsiębiorstw ma zamiar korzystać z nowoczesnych form komunikowania się z klientem, a 27% z systemów do zarządzania i monitorowania pracy zdalnej[5]. Z pewnością będziemy więc obserwować wzrost znaczenia analityki danych w kontekście podejmowania decyzji. Sprawdził się również outsourcing oraz praca zdalna, co doprowadziło do digitalizacji procesów a stąd już tylko mały krok do wykorzystania sztucznej inteligencji. Coraz większą popularnością będą więc cieszyć się platformy takie jak M-Files (platforma workflow), eVault (platforma do zarządzania zeskanowanymi i zindeksowanymi dokumentami autorstwa Iron Mountain), Kofax (OCR pozwalający digitalizować drukowane teksty na papierze) lub Insight (sztuczna inteligencja potrafiąca wyszukiwać dane z wszelkich dostępnych nośników samodzielnie procesując informację we wskazany sposób). Przewiduje się, że synergia tych rozwiązań pozwoli zredukować liczbę błędów pracowników o 43%, natychmiastowy wzrost wydajności o 36% przy jednoczesnej redukcji kosztów administracji o 23%[6].

oprac. Agnieszka Gorczyca

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

 

[1] ang. Business Continuity Planning – Planowanie Ciągłości Działania

[5] Nowoczesne technologie w przedsiębiorstwach przed, w trakcie i po pandemii COVID-19, PIE, 2020

[6] 15 technologicznych rozwiązań w czasach pandemii COVID-19, EY, 2020

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  REKLAMA

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  REKLAMA

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  REKLAMA