reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Pojednawcze sposoby rozstrzygania sporów

Pojednawcze sposoby rozstrzygania sporów

Przedsiębiorca ma ograniczony czas na dochodzenie swoich roszczeń majątkowych. Roszczenia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przedawniają się – co do zasady – z upływem trzech lat, a w przypadku roszczeń przy sprzedaży dokonanej w ramach prowadzonej działalności sprzedawcy – z upływem 2 lat.

Po upływie tego terminu bezczynność przedsiębiorcy skutkuje utratą uprawnienia do żądania zapłaty od dłużnika. Aby do tego nie dopuścić, należy w porę przerwać bieg przedawnienia, np. za niewielką opłatą 40 zł wezwać dłużnika do próby ugodowej.

Istotą instytucji przedawnienia jest ograniczenie lub wyłączenie możliwości dochodzenia przez wierzyciela swoich roszczeń majątkowych na drodze sądowej po upływie określonego czasu. Wierzyciel zostaje pozbawiony ochrony wskutek własnej bierności, a dłużnik może skutecznie uchylić się od obowiązku wykonania zobowiązania. Po upływie okresu przedawnienia wierzyciel może wprawdzie żądać od dłużnika zapłaty, jednak ten ostatni może skutecznie podnieść zarzut przedawnienia i uchylić się od wykonania świadczenia.

Dłużnik może również nie zgłosić zarzutu przedawnienia i dobrowolnie spełnić świadczenie, ale w takim przypadku nie może się domagać jego zwrotu.

Szczegółowe terminy przedawnienia poszczególnych rodzajów roszczeń są wskazane w kodeksie cywilnym oraz w ustawach szczególnych.

Kodeks cywilny przewiduje - co do zasady - następujące terminy przedawnienia:

1) ogólny 10 lat,

2) dla roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - 3 lata,

3) dla roszczeń o świadczenie okresowe (np. czynsz, raty kredytowe) - 3 lata,

4) dla wszystkich roszczeń stwierdzonych prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, ugodą zawartą przed sądem albo przed sądem polubownym, poza roszczeniami okresowymi należnymi w przyszłości - 10 lat.

Jako wyjątki od powyższych zasad należy wskazać inne terminy przedawnienia roszczeń majątkowych:

1) dla roszczeń z tytułu dokonanej sprzedaży - 2 lata,

2) dla roszczeń z tytułu czynów niedozwolonych - 3 lata od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i osobie obowiązanej do jej naprawienia, lecz nie później niż 10 lat od daty popełnienia czynu; 10-letni termin nie znajduje zastosowania przy roszczeniu o naprawienie szkody na osobie,

3) dla roszczeń z tytułu czynów niedozwolonych będących przestępstwami 20 lat od daty popełnienia przestępstwa,

4) dla roszczeń pracodawcy i pracownika ze stosunku pracy 3 lata.

Bieg przedawnienia rozpoczyna w dniu, w którym roszczenie stało się wymagalne. Przy roszczeniu z deliktu bieg terminu rozpoczyna się od dnia popełnienia czynu niedozwolonego.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama