REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie koszty sądowe płacą przedsiębiorcy

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca, który dochodzi roszczeń na drodze sądowej, musi ponosić koszty sądowe. Jeżeli wygra sprawę, może liczyć na ich zwrot od pozwanego. Opłaty ponosi też wtedy, gdy figuruje w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Na koszty sądowe składają się opłaty i wydatki. Przedsiębiorca, który do sądu cywilnego wnosi pozew, musi uiścić opłatę stałą albo stosunkową. Rodzaj opłaty zależy od rodzaju sprawy. Opłatę stałą w wysokości od 30 zł do 5 tys. zł sąd pobiera w sprawach o prawa niemajątkowe oraz w niektórych sprawach o prawa majątkowe bez względu na wartość sporu lub wartość przedmiotu zaskarżania.

REKLAMA

REKLAMA

Natomiast dochodząc roszczeń w pozostałych sprawach majątkowych, przedsiębiorca wnosi opłatę stosunkową obliczoną od wartości przedmiotu sporu lub zaskarżenia. Wynosi ona 5 proc. tej wartości i nie może być niższa niż 30 zł i przekraczać 100 tys. zł. Wartością przedmiotu sporu jest na przykład wartość dochodzonego roszczenia od kontrahenta, który występuje w sprawie jako pozwany.

Jeśli wartości przedmiotu sporu nie uda się ustalić w momencie wszczęcia sprawy w sądzie, przedsiębiorca będzie musiał uiścić opłatę tymczasową, której wysokość określi sędzia przewodniczący. Wynosiła ona będzie od 30 zł do 1 tys. zł, a w orzeczeniu kończącym postępowanie w I instancji sąd wskaże na wysokość opłaty ostatecznej.

Natomiast wydatki obejmują m.in. wynagrodzenie biegłych, tłumaczy i kuratorów ustanowionych dla strony w danej sprawie, koszty przeprowadzenia innych dowodów i ogłoszeń.

REKLAMA

W sprawach o rozwiązanie spółki, wyłączenie wspólnika ze spółki i uchylenie uchwały organu spółki, stwierdzenie nieważności uchwały wspólników lub uchwały walnego zgromadzenia spółki, ustalenie istnienia albo nieistnienia uchwały organu spółki sądy gospodarcze pobierają opłatę stałą w wysokości 2 tys. zł. Natomiast w sprawie o unieważnienie pobierana jest opłata stała w wysokości 1,5 tys. zł, a od skargi na orzeczenie zespołu arbitrów w sprawach zamówień publicznych - opłata stała w kwocie 3 tys. zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedsiębiorca, który jest wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego, uiszcza opłaty stałe związane z figurowaniem tam. Za zarejestrowanie się w rejestrze przedsiębiorców w KRS pobierana jest opłata stała w wysokości 1 tys. zł, natomiast mniej za zarejestrowanie się płaci spółka osobowa, tylko 750 zł. Natomiast opłatę stałą w kwocie 300 zł płaci się za wpisanie dłużnika do rejestru dłużników niewypłacalnych w KRS bądź za wykreślenie podmiotu z rejestru przedsiębiorców lub z rejestru stowarzyszeń, co byłoby połączone z wykreśleniem z Krajowego Rejestru Sądowego.

Z kolei od wniosku o zmianę wpisu dotyczącego podmiotu wpisanego do rejestru przedsiębiorców pobierana jest opłata w wysokości 400 zł. Za wykreślenie z rejestru przedsiębiorców - bez wykreślenia z Krajowego Rejestru Sądowego - oraz za wykreślenie z rejestru dłużników niewypłacalnych płaci się 150 zł.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Podstawa prawna

Ustawa z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. nr 167, poz. 1398 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA