REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie koszty sądowe płacą przedsiębiorcy

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca, który dochodzi roszczeń na drodze sądowej, musi ponosić koszty sądowe. Jeżeli wygra sprawę, może liczyć na ich zwrot od pozwanego. Opłaty ponosi też wtedy, gdy figuruje w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Na koszty sądowe składają się opłaty i wydatki. Przedsiębiorca, który do sądu cywilnego wnosi pozew, musi uiścić opłatę stałą albo stosunkową. Rodzaj opłaty zależy od rodzaju sprawy. Opłatę stałą w wysokości od 30 zł do 5 tys. zł sąd pobiera w sprawach o prawa niemajątkowe oraz w niektórych sprawach o prawa majątkowe bez względu na wartość sporu lub wartość przedmiotu zaskarżania.

REKLAMA

REKLAMA

Natomiast dochodząc roszczeń w pozostałych sprawach majątkowych, przedsiębiorca wnosi opłatę stosunkową obliczoną od wartości przedmiotu sporu lub zaskarżenia. Wynosi ona 5 proc. tej wartości i nie może być niższa niż 30 zł i przekraczać 100 tys. zł. Wartością przedmiotu sporu jest na przykład wartość dochodzonego roszczenia od kontrahenta, który występuje w sprawie jako pozwany.

Jeśli wartości przedmiotu sporu nie uda się ustalić w momencie wszczęcia sprawy w sądzie, przedsiębiorca będzie musiał uiścić opłatę tymczasową, której wysokość określi sędzia przewodniczący. Wynosiła ona będzie od 30 zł do 1 tys. zł, a w orzeczeniu kończącym postępowanie w I instancji sąd wskaże na wysokość opłaty ostatecznej.

Natomiast wydatki obejmują m.in. wynagrodzenie biegłych, tłumaczy i kuratorów ustanowionych dla strony w danej sprawie, koszty przeprowadzenia innych dowodów i ogłoszeń.

REKLAMA

W sprawach o rozwiązanie spółki, wyłączenie wspólnika ze spółki i uchylenie uchwały organu spółki, stwierdzenie nieważności uchwały wspólników lub uchwały walnego zgromadzenia spółki, ustalenie istnienia albo nieistnienia uchwały organu spółki sądy gospodarcze pobierają opłatę stałą w wysokości 2 tys. zł. Natomiast w sprawie o unieważnienie pobierana jest opłata stała w wysokości 1,5 tys. zł, a od skargi na orzeczenie zespołu arbitrów w sprawach zamówień publicznych - opłata stała w kwocie 3 tys. zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedsiębiorca, który jest wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego, uiszcza opłaty stałe związane z figurowaniem tam. Za zarejestrowanie się w rejestrze przedsiębiorców w KRS pobierana jest opłata stała w wysokości 1 tys. zł, natomiast mniej za zarejestrowanie się płaci spółka osobowa, tylko 750 zł. Natomiast opłatę stałą w kwocie 300 zł płaci się za wpisanie dłużnika do rejestru dłużników niewypłacalnych w KRS bądź za wykreślenie podmiotu z rejestru przedsiębiorców lub z rejestru stowarzyszeń, co byłoby połączone z wykreśleniem z Krajowego Rejestru Sądowego.

Z kolei od wniosku o zmianę wpisu dotyczącego podmiotu wpisanego do rejestru przedsiębiorców pobierana jest opłata w wysokości 400 zł. Za wykreślenie z rejestru przedsiębiorców - bez wykreślenia z Krajowego Rejestru Sądowego - oraz za wykreślenie z rejestru dłużników niewypłacalnych płaci się 150 zł.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Podstawa prawna

Ustawa z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. nr 167, poz. 1398 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA