| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Jakie koszty sądowe płacą przedsiębiorcy

Jakie koszty sądowe płacą przedsiębiorcy

Przedsiębiorca, który dochodzi roszczeń na drodze sądowej, musi ponosić koszty sądowe. Jeżeli wygra sprawę, może liczyć na ich zwrot od pozwanego. Opłaty ponosi też wtedy, gdy figuruje w Krajowym Rejestrze Sądowym.


Na koszty sądowe składają się opłaty i wydatki. Przedsiębiorca, który do sądu cywilnego wnosi pozew, musi uiścić opłatę stałą albo stosunkową. Rodzaj opłaty zależy od rodzaju sprawy. Opłatę stałą w wysokości od 30 zł do 5 tys. zł sąd pobiera w sprawach o prawa niemajątkowe oraz w niektórych sprawach o prawa majątkowe bez względu na wartość sporu lub wartość przedmiotu zaskarżania.

Natomiast dochodząc roszczeń w pozostałych sprawach majątkowych, przedsiębiorca wnosi opłatę stosunkową obliczoną od wartości przedmiotu sporu lub zaskarżenia. Wynosi ona 5 proc. tej wartości i nie może być niższa niż 30 zł i przekraczać 100 tys. zł. Wartością przedmiotu sporu jest na przykład wartość dochodzonego roszczenia od kontrahenta, który występuje w sprawie jako pozwany.

Jeśli wartości przedmiotu sporu nie uda się ustalić w momencie wszczęcia sprawy w sądzie, przedsiębiorca będzie musiał uiścić opłatę tymczasową, której wysokość określi sędzia przewodniczący. Wynosiła ona będzie od 30 zł do 1 tys. zł, a w orzeczeniu kończącym postępowanie w I instancji sąd wskaże na wysokość opłaty ostatecznej.

Natomiast wydatki obejmują m.in. wynagrodzenie biegłych, tłumaczy i kuratorów ustanowionych dla strony w danej sprawie, koszty przeprowadzenia innych dowodów i ogłoszeń.

W sprawach o rozwiązanie spółki, wyłączenie wspólnika ze spółki i uchylenie uchwały organu spółki, stwierdzenie nieważności uchwały wspólników lub uchwały walnego zgromadzenia spółki, ustalenie istnienia albo nieistnienia uchwały organu spółki sądy gospodarcze pobierają opłatę stałą w wysokości 2 tys. zł. Natomiast w sprawie o unieważnienie pobierana jest opłata stała w wysokości 1,5 tys. zł, a od skargi na orzeczenie zespołu arbitrów w sprawach zamówień publicznych - opłata stała w kwocie 3 tys. zł.

Przedsiębiorca, który jest wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego, uiszcza opłaty stałe związane z figurowaniem tam. Za zarejestrowanie się w rejestrze przedsiębiorców w KRS pobierana jest opłata stała w wysokości 1 tys. zł, natomiast mniej za zarejestrowanie się płaci spółka osobowa, tylko 750 zł. Natomiast opłatę stałą w kwocie 300 zł płaci się za wpisanie dłużnika do rejestru dłużników niewypłacalnych w KRS bądź za wykreślenie podmiotu z rejestru przedsiębiorców lub z rejestru stowarzyszeń, co byłoby połączone z wykreśleniem z Krajowego Rejestru Sądowego.

Z kolei od wniosku o zmianę wpisu dotyczącego podmiotu wpisanego do rejestru przedsiębiorców pobierana jest opłata w wysokości 400 zł. Za wykreślenie z rejestru przedsiębiorców - bez wykreślenia z Krajowego Rejestru Sądowego - oraz za wykreślenie z rejestru dłużników niewypłacalnych płaci się 150 zł.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Podstawa prawna

Ustawa z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. nr 167, poz. 1398 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »