Urzędy skarbowe niejednolicie traktują koszty procesowe
REKLAMA
REKLAMA
Jeśli kontrahenci chcą rozwiązać spór na drodze sądowej, ryzykują nie tylko przegraną w procesie, ale także to, że organ podatkowy odmówi im zaliczenia wydatków poniesionych w związku z procesem do kosztów uzyskania przychodów.
REKLAMA
Koszty sądowe
REKLAMA
Jeśli sąd cywilny stwierdzi, że podatnik działał nieetycznie, organy podatkowe mogą zakwestionować zaliczenie kosztów sądowych do kosztów uzyskania przychodów. Problem dotyczy m.in. procesów o odszkodowanie. W jednej z interpretacji (sygn.: ITPB 3/423-44/07/DK) dyrektor izby skarbowej w Bydgoszczy stwierdził, że podatnik nie posiada prawa do zaliczenia odszkodowania za bezumowne korzystanie z nieruchomości do kosztów podatkowych. Jak wskazuje Marek Kolibski, doradca podatkowy w Ożóg i Wspólnicy, do sporów sądowych w takich sprawach dochodzi zazwyczaj, gdy strony nie doszły wcześniej do porozumienia, kto i jaki ma tytuł do korzystania z danej nieruchomości.
- Jeśli w razie takiego sporu sąd uzna, że w spornym okresie strona miała prawo do korzystania z nieruchomości, to zasądza na rzecz drugiej strony odszkodowanie za bezumowne korzystanie - wyjaśnia Marek Kolibski.
Organy podatkowe odmawiają jednak firmom prawa do zaliczenia poniesionych kosztów sądowych do kosztów podatkowych. Tak postąpił dyrektor IS w powyższej interpretacji. Nie jest to jednak jednolita linia orzecznicza organów podatkowych.
Indywidualne postanowienia
Firmy, które chcą zaliczyć do kosztów podatkowych koszty procesowe, muszą zatem pamiętać, że organy podatkowe wydają postanowienia w indywidualnych sprawach.
Przykładowo dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stanął na stanowisku, że podatnik posiada prawo zaliczenia do kosztów wydatków na obronę w procesie sądowym. Zmienił on niekorzystną dla spółki interpretację naczelnika urzędu skarbowego. Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku, spółka w ramach prowadzonej działalności dokonuje nabycia towarów i usług. Zdarza się jednak, że dostawca dostarcza towary lub wykonuje usługi nienależycie. Jeśli spółce nie uda się porozumieć z dostawcą, może dojść do sporu sądowego, w związku z którym ponosi ona koszty procesowe. Spółka występuje w takich sprawach zarówno jako dłużnik, jak i wierzyciel. Występowanie na drogę sądową jest natomiast wpisane w ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej. Zdaniem spółki ma ona prawo do zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków na opłacenie kosztów sądowych zarówno, gdy występuje jako dłużnik, jak i w sprawach, w których jest wierzycielem. Naczelnik US w postanowieniu uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe (sygn.: 1471/DPR2/423-134/07/WP/1). Stwierdził on, że w kwestiach dotyczących kosztów procesowych ponoszonych przez dłużnika, poszczególne sytuacje należy traktować indywidualnie, odrębnie do każdego przypadku, analizując, czy działania dłużnika nie są szkodliwe, nieracjonalne, sprzeczne z prawem i zasadami współżycia społecznego. Spółka złożyła jednak zażalenie, które uwzględnił dyrektor IS. Stwierdził on bowiem, że w przypadkach, gdy dostawca dostarczył towary lub wykonał usługi nienależycie, koszty stanowiące wydatki ponoszone przez spółkę w związku z procesami sądowymi mieszczą się w pojęciu kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).
Sprawy administracyjne
Również w sprawach administracyjnych sytuacja firm nie jest przesądzona. Jak zwraca uwagę Marek Kolibski, firmy mogą mieć problemy z zaliczeniem do kosztów wydatków, w sytuacji gdy na podatnika nakładana jest opłata, która może mieć charakter sankcyjny.
Ważne!
Firmy, które chcą zaliczyć do kosztów podatkowych koszty procesowe, muszą pamiętać, że organy podatkowe wydają postanowienia w indywidualnych sprawach
ŁUKASZ ZALEWSKI
lukasz.zalewski@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA