REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urzędy skarbowe niejednolicie traktują koszty procesowe

Łukasz Zalewski
Łukasz Zalewski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Organy podatkowe różnie traktują możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów procesowych oraz opłat o charakterze sankcyjnym w sprawach administracyjnych.

Jeśli kontrahenci chcą rozwiązać spór na drodze sądowej, ryzykują nie tylko przegraną w procesie, ale także to, że organ podatkowy odmówi im zaliczenia wydatków poniesionych w związku z procesem do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Koszty sądowe

REKLAMA

Jeśli sąd cywilny stwierdzi, że podatnik działał nieetycznie, organy podatkowe mogą zakwestionować zaliczenie kosztów sądowych do kosztów uzyskania przychodów. Problem dotyczy m.in. procesów o odszkodowanie. W jednej z interpretacji (sygn.: ITPB 3/423-44/07/DK) dyrektor izby skarbowej w Bydgoszczy stwierdził, że podatnik nie posiada prawa do zaliczenia odszkodowania za bezumowne korzystanie z nieruchomości do kosztów podatkowych. Jak wskazuje Marek Kolibski, doradca podatkowy w Ożóg i Wspólnicy, do sporów sądowych w takich sprawach dochodzi zazwyczaj, gdy strony nie doszły wcześniej do porozumienia, kto i jaki ma tytuł do korzystania z danej nieruchomości.

- Jeśli w razie takiego sporu sąd uzna, że w spornym okresie strona miała prawo do korzystania z nieruchomości, to zasądza na rzecz drugiej strony odszkodowanie za bezumowne korzystanie - wyjaśnia Marek Kolibski.

Organy podatkowe odmawiają jednak firmom prawa do zaliczenia poniesionych kosztów sądowych do kosztów podatkowych. Tak postąpił dyrektor IS w powyższej interpretacji. Nie jest to jednak jednolita linia orzecznicza organów podatkowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Indywidualne postanowienia

Firmy, które chcą zaliczyć do kosztów podatkowych koszty procesowe, muszą zatem pamiętać, że organy podatkowe wydają postanowienia w indywidualnych sprawach.

Przykładowo dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stanął na stanowisku, że podatnik posiada prawo zaliczenia do kosztów wydatków na obronę w procesie sądowym. Zmienił on niekorzystną dla spółki interpretację naczelnika urzędu skarbowego. Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku, spółka w ramach prowadzonej działalności dokonuje nabycia towarów i usług. Zdarza się jednak, że dostawca dostarcza towary lub wykonuje usługi nienależycie. Jeśli spółce nie uda się porozumieć z dostawcą, może dojść do sporu sądowego, w związku z którym ponosi ona koszty procesowe. Spółka występuje w takich sprawach zarówno jako dłużnik, jak i wierzyciel. Występowanie na drogę sądową jest natomiast wpisane w ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej. Zdaniem spółki ma ona prawo do zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków na opłacenie kosztów sądowych zarówno, gdy występuje jako dłużnik, jak i w sprawach, w których jest wierzycielem. Naczelnik US w postanowieniu uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe (sygn.: 1471/DPR2/423-134/07/WP/1). Stwierdził on, że w kwestiach dotyczących kosztów procesowych ponoszonych przez dłużnika, poszczególne sytuacje należy traktować indywidualnie, odrębnie do każdego przypadku, analizując, czy działania dłużnika nie są szkodliwe, nieracjonalne, sprzeczne z prawem i zasadami współżycia społecznego. Spółka złożyła jednak zażalenie, które uwzględnił dyrektor IS. Stwierdził on bowiem, że w przypadkach, gdy dostawca dostarczył towary lub wykonał usługi nienależycie, koszty stanowiące wydatki ponoszone przez spółkę w związku z procesami sądowymi mieszczą się w pojęciu kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Sprawy administracyjne

Również w sprawach administracyjnych sytuacja firm nie jest przesądzona. Jak zwraca uwagę Marek Kolibski, firmy mogą mieć problemy z zaliczeniem do kosztów wydatków, w sytuacji gdy na podatnika nakładana jest opłata, która może mieć charakter sankcyjny.

Ważne!

Firmy, które chcą zaliczyć do kosztów podatkowych koszty procesowe, muszą pamiętać, że organy podatkowe wydają postanowienia w indywidualnych sprawach

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA