| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie zakupy > Czym jest inflacja i jak z nią walczyć?

Czym jest inflacja i jak z nią walczyć?

Inflacji ma bezpośrednie przełożenie na nasze finanse. Nie jesteśmy w stanie wyeliminować zjawiska inflacji, ale możemy dokonać jego redukcji – podkreślają ekonomiści. Jak zdefiniować inflację i w jaki sposób możemy chronić przed nią swoje pieniądze?

Aby chronić nasze pieniądze, musimy je inwestować. Najprostszą i najbezpieczniejszą formę zabezpieczenia wartości pieniądza stanowią lokaty. Niestety, rok 2010 sprawił, że stare powiedzenie „pewne jak w banku” nabrało nowego znaczenia. Wśród oferowanych przez banki depozytów znalazły się takie, których oprocentowanie nie zdołało przewyższyć stopy inflacji. W rezultacie nastąpiła realna strata wartości pieniądza, czyli „pewna strata”. 

Polecamy serwis: Kredyty

Oprócz lokat, które nie zawsze są w stanie ochronić nasze oszczędności, mamy do wyboru wiele innych rozwiązań. Kolejnym, bardzo popularnym sposobem na walkę z inflacją okazują się fundusze inwestycyjne, które lokują środki na rynkach finansowych. Dostępnych jest tak wiele funduszy, że wybór jednego z nich może przyprawić o ból głowy. Istnieją fundusze akcji, obligacji, zrównoważone, agresywne, polskie, zagraniczne, inwestujące w surowce, indeksy czy instrumenty pochodne. Do tego cały czas wymyślane są nowe produkty finansowe, które swoim stopniem skomplikowania sprawiają problem nie jednemu doradcy finansowemu.

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na skorzystanie z pomocy fachowca, czy też sami staniemy przed wyzwaniem, jakie stanowi wybór jednego z funduszy, musimy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach.

Im bardziej ryzykowny jest dany fundusz, tym dłuższy horyzont czasowy powinien przyświecać naszej inwestycji. Zwiększone ryzyko cechuje się także wyższym, możliwym do osiągnięcia zyskiem. Fundusze inwestycyjne, ryzykowniejsze niż lokaty, są w stanie wypracować znaczny zysk, jednakże również horyzont czasowy inwestycji jest dłuższy. Wynosi on od 5 do 10 lat. Przy wyborze instrumentów finansowych, w których będziemy lokować swoje oszczędności, musimy pamiętać o dywersyfikacji portfela, czyli zmniejszeniu ryzyka poprzez rozłożenie kapitału w różnych walorach. Ważny jest także sposób lokowania naszych pieniędzy. Całość przeznaczonej na pomnażanie oszczędności gotówki bez problemu możemy zainwestować w lokaty. Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku funduszy inwestycyjnych, które oparte są na walorach o dużych wahaniach cen. Tutaj dobrym rozwiązaniem będzie rozłożenie wpłat w czasie, co pozwoli uśrednić ceny zakupu.

Bardzo często inflację określa się mianem cichego zabójcy, „zjadającego” nasze oszczędności. Podczas walki z wrogiem musimy podjąć szereg działań, które dadzą nam możliwość pomnażania kapitału. Czy będzie to własny biznes, nieruchomość, grunt, a może inwestycja w metale szlachetne? Pewne jest to, że obecna sytuacja w światowej gospodarce zmusza nas do obrony przed nieuchronną inflacją.

Marek Majewski

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK