Kategorie

Jakie będą ceny domów i działek budowlanych w porównaniu z rokiem 2010?

Marta Kosińska
Marta Kosińska
ekspert rynku nieruchomości
W 2011 r. ceny działek budowlanych prawdopodobnie będą dalej iść w górę.
W 2011 r. ceny działek budowlanych prawdopodobnie będą dalej iść w górę.
Ceny domów dłużej niż ceny mieszkań były odporne na kryzys. Zaczęły iść w dół w II kwartale 2009 r., natomiast przeceny mieszkań zaczęły się już jesienią 2008 r. W 2010 r. ceny domów okazały się wrażliwsze na poprawę koniunktury. W chwili obecnej w całej Polsce z wyjątkiem Lublina, gdzie średnia cena pozostaje niezmienna od IV kwartału 2009, ceny ofertowe są wyższe.

Wzrost cen domów o powierzchni do 200 m kw.

Najbardziej, bo o ponad 10%, wzrosły ceny w Krakowie i Poznaniu, w Warszawie poszły w górę o 5,4%, we Wrocławiu zwiększyły się o 5%. Średnio w największych polskich miastach ceny niedużych domów urosły o 5,7%. W tym samym czasie nastąpiła podwyżka o 3,7% cen ofertowych mieszkań. Należy pamiętać, iż w przypadku domów kilka procent przekłada się na kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Siłą, która kryje się za stosunkowo szybkim tempem wzrostu cen domów, jest wartość gruntów przynależnych do tych domów. Zazwyczaj te kilkaset metrów kwadratowych działki w dużej mierze wpływa na końcową cenę nieruchomości. W przypadku dużych działek, które można ewentualnie podzielić i odsprzedać, sama ziemia niekiedy znacznie podnosi cenę nieruchomości.

Procentowa zmiana średniej ceny domów na rynku wtórnym

Źródło: Raport Szybko.pl i Expandera

Wzrost cen domów o powierzchni 200-300 m kw.

Ceny dużych domów wzrosły wszędzie poza Białymstokiem, w porównaniu z IV kwartałem 2009 r. Były to wzrosty od 4,4% w Lublinie, 5% w Katowicach, 5,5% w Krakowie do 11% w Łodzi. Interesującym przypadkiem jest Białystok, gdzie ceny domów nie poszły w górę, a wręcz przeciwnie, spadły o 30 tys. Dla porównania, najwyższe wzrosty odnotowujemy w Łodzi – rzędu 11%, Warszawie – 7,1% i Poznaniu – 6,3%.

Dowiedz się także: Jaka jest zależność między wysokością dochodów a zdolnością kredytową?

Warto po raz kolejny wrócić do kwestii cen ziemi jako składowej części kosztów domu. W minionym roku odnotowywaliśmy spadek kosztów w budownictwie mieszkaniowym. Deweloperzy szacują, że koszty są od 25 do nawet 50% niższe niż w szczytowym roku 2007. W przypadku budowy domu jednorodzinnego, inwestorzy, najczęściej indywidualni, skrupulatnie kalkulują wydatki. Na skutek spadków kosztów budowy dużo bardziej opłacalny może okazać się samodzielny zakup działki i realizacja inwestycji, w porównaniu do zakupu domu, realizowanego przed 2-3 laty. Kluczowy jest tu koszt zakupu ziemi jako części składowej inwestycji. W przypadku takich miast jak Warszawa, Poznań czy Kraków ze względu na bardzo wysokie koszty zakupu działek budowlanych oraz dosyć ograniczoną dostępność gruntów, spadek kosztów budowy może być zbyt słabym bodźcem, aby rozpoczynać samodzielną inwestycję. Natomiast w takim mieście jak Białystok, gdzie działki budowlane nadal można nabyć w atrakcyjnych lokalizacjach i rozsądnych cenach, inwestor jest skłonny zrezygnować z zakupu na rzecz budowy domu. Prowadzi to do ograniczenia popytu na domy z rynku wtórnego i spadek ich cen.

Procentowa zmiana średniej ceny domów o powierzchni od 200 do 300 metrów kwadratowych na rynku wtórnym

Stabilizacja cen domów w roku 2011

Reklama

Zgodnie z tezą o stosunkowo dużej stabilności cen domów w Polsce, wynikającej zarówno z kosztów zakupu ziemi, jak i uwarunkowań kulturowych – przywiązania do własnego miejsca i ziemi jako wartości, na rok 2011 można prognozować utrzymanie cen na poziomie zbliżonym do obecnego. Szczególnie w największych aglomeracjach, takich jak Warszawa, Wrocław, Poznań czy Kraków, gdzie ceny niemal powróciły do poziomu z 2008 roku, nie należy spodziewać się dalszych wzrostów. W przypadku domów do 200 m kw. możliwa jest kontynuacja trendu wzrostowego w Szczecinie, Katowicach i Łodzi.

W przypadku dużych domów stabilizacja jest jeszcze bardziej prawdopodobna. Jedynie w Białymstoku, gdzie cena wynosi o ponad 100 tys. mniej niż na początku 2008 roku, szansa na wzrost cen jest duża.

Polecamy serwis: Lokaty

Wzrost cen działek budowlanych w 2010 r. i 2011 r.

Reklama

Właściciele działek budowlanych zapomnieli już o kryzysie, który dotknął rynek nieruchomości. W przypadku Warszawy ceny ofertowe z IV kwartału 2010 są zbliżone do poziomu z 2008 roku, czyli najwyższego, odnotowanego poziomu cen, a w pozostałych miastach znajdują się na poziomie wyższym od kilku do kilkudziesięciu procent (14% Wrocław i 32% Gdańsk). W ciągu ostatnich 12 miesięcy Kraków, Wrocław i Gdańsk odnotowały wzrosty średnich cen ofertowych na poziomie 22-23%, co oznacza 60 do 70 zł. więcej na każdym metrze. W Warszawie cena wzrosła o 13 punktów procentowych, co przekłada się na podwyżkę rzędu 100 zł.

Wzrost cen ofertowych to zarówno efekt wyprzedaży najtańszych ofert, jak i cierpliwości sprzedających oraz ich przekonania do pozytywnego dla nich kierunku zmian cen w przyszłości. Najtańsze działki zniknęły z rynku w I i II kwartale 2010 roku. Obecnie najniższe ceny działek, dostępnych w dużych miastach, są o kilkadziesiąt złotych wyższe niż przed rokiem. Wydłużył się również czas promocji, dotyczących ofert sprzedaży działek budowlanych. Potwierdza to tezę tezę, jakoby wzrost cen następował na skutek zwiększonego optymizmu właścicieli ziemi, a nie z powodu rosnącego popytu na działki budowlane.

Prognozy statystyczne potwierdzają optymizm właścicieli gruntów. W większości miast można spodziewać się dalszego wzrostu, do 10% w skali roku. Jego warunkiem jest utrzymanie sytuacji gospodarczej na co najmniej takim samym poziomie jak w roku 2010. Argumentem przemawiającym za trendem wzrostowym cen działek budowlanych jest fakt, iż w Polsce większość zasobów mieszkaniowych powstaje w ramach indywidualnych inwestycji. Brak planów wsparcia budownictwa mieszkaniowego i już istniejące ograniczenia będą kolejnym bodźcem, a może wręcz koniecznością, do samodzielnej realizacji inwestycji mieszkaniowych przez poszczególne rodziny.

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Tylko teraz
89,00 zł
99,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  2 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Firma w mediach. Na czym polegają skuteczne media relations?

  Firma w mediach. Ogromna konkurencja rynkowa oraz wysokie wymagania ze strony samych konsumentów niejako wymuszają na biznesach cykliczną obecność w mediach. Aby regularnie pojawiać się na łamach prasy, tytułów online czy platformach influencerów należy wyjątkowo poważnie potraktować kwestię kontaktu z poszczególnymi redakcjami. W jaki sposób? Odpowiedzią są skuteczne działania media relations.

  Prawo, a zakłady bukmacherskie!

  2017 rok to przełomowa data w historii polskiej branży zakładów bukmacherskich. Właśnie wtedy weszła w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych, którą wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. Co zmieniło się po tej dacie pod kątem prawnym i jak było wcześniej?

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego? Jest kilka zasad, o których kierowca powinien pamiętać podczas zdarzenia drogowego. Dziś je przypomnimy.

  30% Club Poland: „Różnorodność we władzach to wymierne korzyści spółki” [PODCAST]

  Dane dowodzą, że zróżnicowane zespoły są bardziej efektywne. Ale czy faktycznie tak jest? Czy firma, która w swojej strategii stawia na różnorodność może liczyć na wymierne korzyści?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego: co oznacza?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego nie zawsze jest łatwy. Szczególnie że sprzedający ukrywają informacje, a kupujący mają ograniczone zaufanie.

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Ceny mieszkań w Europie rosną szybciej niż w Polsce

  Ceny mieszkań w Europie. Ceny mieszkań oderwały się od fundamentów? Szybciej w Europie niż w Polsce – sugerują dane Eurostatu. W Polsce przez ostatnie lata ceny rosły tylko trochę szybciej niż dochody ludności. W państwach Europy Zachodniej dynamika była nawet kilkukrotnie wyższa.

  Wynajem domów w Polsce

  Wynajem domów. Wynajem domów w Polsce stanowi około 3% - 5% rynku najmu, ale jest ciekawym rozwiązaniem. Osoby zastanawiające się nad wynajmem większego mieszkania, powinny wziąć pod uwagę również dom, bo stawki czynszów za 1 mkw. są konkurencyjne. Na popularność wynajmu domów w innych krajach wpływa m.in. udział budynków jednorodzinnych w zasobie mieszkaniowym i wskaźnik urbanizacji.

  Studencie - nie daj się oszukać. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, gdy sezon w pełni

  Wynajem mieszkania - studenci. Okres wakacji aż do września to typowy sezon najmu. Wiele osób stara się zaplanować na ten czas zmianę miejsca zamieszkania. Jest zazwyczaj trochę więcej wolnego, łatwiej o urlop w pracy, jest też korzystniej ze względu na zmianę szkoły dla dzieci. Równocześnie w tym samym czasie na rynku pojawiają się osoby studiujące. Młodzież rozpoczynająca studia w nowym mieście, studenci wyższych lat zmieniają lokum. Kwestie towarzyskie, uczuciowe czy chęć uzyskania większego komfortu - to najczęstsze przyczyny zmiany kwatery przez studentów.

  Kiedy warto prowadzić działalność w formie prostej spółki akcyjnej

  Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy mogą zacząć korzystać z nowej formy prowadzenia działalności, jaką jest prosta spółka akcyjna (PSA). W opracowaniu przedstawiamy, dla jakich przedsiębiorców taka forma prowadzenia działalności może być korzystna.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Ekspres kapsułkowy czy ciśnieniowy – który i dla kogo sprawdzi się lepiej?

  Ostatnimi czasy picie kawy przeniosło się z kawiarni pod strzechy. Nic dziwnego więc, że wiele osób stoi przed niezwykle trudnym wyborem – jaki ekspres do domu wybrać? Wśród wielu firm i modeli łatwo się zagubić. Jednak nie obawiajcie się! Odpowiadając na kilka prostych pytań, możemy łatwo stwierdzić, jaki ekspres będzie dla nas odpowiedni.

  Firmy szukają nowych pracowników

  Firmy szukają coraz więcej nowych pracowników. Liczba ofert pracy w urzędach pracy rośnie. Jakie są przyczyny?

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych - raport NIK

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych. Z przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku kontroli wynika, że miasta Gdynia, Kartuzy i Tczew inwestowały w infrastrukturę miejską, jednak nie w pełni zapewniły dostęp do niej osobom z utrudnionym poruszaniem się. Analizowały potrzeby i konsultowały je z mieszkańcami, jednak nie potrafiły egzekwować właściwych rekomendacji. Każda ze zbadanych przez NIK inwestycji miała jakąś przeszkodę, utrudniającą samodzielne przemieszczanie się po mieście.

  Ilu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych a ilu w blokach?

  Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku. Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55% rodaków – wynika z danych Eurostatu. Problem w tym, aby decyzję o wyprowadzce podjąć świadomie.

  Nie tylko negatywne skutki pandemii? [BADANIE]

  Według co czwartego Polaka pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych. Tak wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor.

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Jakie są długi spółek giełdowych w 2021 r.?

  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż zmniejszyło się zadłużenie spółek notowanych na giełdzie. Ile wynosi obecnie?

  Branża opakowań rośnie dzięki e-commerce [BADANIE]

  Pomimo wzrostu cen surowców branża opakowań rośnie w rekordowym tempie. Ważnym impulsem rozwoju pozostaje e-commerce.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Ważny termin dla najemców centrów handlowych

  Covidowe prolongaty umów najmu można anulować tylko do 6 sierpnia 2021 r. Co z najemcami, którzy płacili czynsze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze na inwestycję? Z jakich programów korzystają Polacy? Czy fotowoltaika to oszczedności?