reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Co to jest zasada wolności budowlanej?

Co to jest zasada wolności budowlanej?

Zasada wolności budowlanej jest naczelną zasadą ustawy Prawo budowlane. Można swobodnie dysponować rzeczą, której się jest właścicielem w zakresie w jakim ta swoboda nie jest ograniczona odrębnymi ustawami. Zatem władcza ingerencja w sposób korzystania z prawa własności nieruchomości musi być przewidziana przez ustawę w sposób wyraźny.

Zgodnie z zasadą wolności budowlanej „każdy ma prawo zabudowy nieruchomości gruntowej, jeżeli wykaże prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, pod warunkiem zgodności zamierzenia budowlanego z przepisami”. Powołany przepis stanowi warunki, które należy spełnić, aby skorzystać z zasady wolności budowlanej.
Po pierwsze należy wykazać prawo do dysponowania nieruchomością. Trzeba podkreślić, że nie należy utożsamiać tego warunku jedynie z prawem własności, a rozumieć je szerzej,
Po drugie trzeba spełnić warunek zgodności zamierzenia budowlanego z przepisami. Nie tylko rzecz idzie o przepisy ustawy Prawo budowlane, ale także o inne przepisy szczególne, jak np. ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym czy ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Uczestnikami procesu budowlanego, są:
1) inwestor;
2) inspektor nadzoru inwestorskiego;
3) projektant;
4) kierownik budowy lub kierownik robót.

Dowiedz się także: Gdzie najłatwiej kupić mieszkanie

Owy katalog uczestników procesu budowlanego nie jest zamknięty. Także organy administracji architektoniczno-budowlanej czy organy nadzoru budowlanego, choć w nieco innym znaczeniu, są uczestnikami procesu budowlanego, gdyż ich rola jest zgoła inna niż podmiotów wymienionych wyżej – wymienione organy mają za zadanie sprawować władcze funkcje państwa. Sięgając do innych przepisów ustawy Prawo budowlane łatwo zauważyć, że także właściciel i zarządca są uczestnikami procesu budowlanego.

Do szeroko rozumianych organów nadzoru budowlanego zaliczyć należy organy administracji architektoniczno-budowlanej i organy nadzoru budowlanego w rozumieniu wąskim. Przedstawiony podział w niektórych sytuacjach podlega zatarciu, a wszystko to za sprawą wybranych kompetencji, które są wspólne dla obu typów organów.

Polecamy serwis Inwestycje

W skład organów administracji architektoniczno-budowlanej wchodzi Starosta, Wojewoda oraz Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, zaś w skład organów nadzoru budowlanego wchodzi Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego oraz Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolska sieć profesjonalnych firm audytorskich

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama