reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Pozwolenie na budowę

Pozwolenie na budowę

Decyzja podjęta. Wszystko już wiadomo. Zaczynamy roboty budowlane. Co teraz? Jakie czynności podjąć, aby podołać wszystkim obowiązkom? Jakieś formalności?

Według art. 28 ustawy Prawo budowlane, w celu rozpoczęcia i prowadzenia robót budowlanych niezbędne jest pozwolenie na budowę. Jednak nie wymaga się uzyskania pozwolenia na budowę określone w ustawie budowy (m. in. obiekty przeznaczone do czasowego użytku w trakcie budowy, związane z produkcją rolną parterowe budynki gospodarcze czy obiekty małej architektury) oraz na wskazane roboty (m. in. remont torów i innych urządzeń kolejowych, dróg czy remont istniejących obiektów). W sytuacji takiej wystarczy jedynie zgłoszenie odpowiedniemu organowi administracji. Wspomniany organ ma prawo jednak nałożyć obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę. Czyni to w formie decyzji administracyjnej. Analogicznie nie wymaga się uzyskania odrębnego pozwolenia na rozbiórkę małych obiektów oraz obiektów, na budowę których nie wymaga się pozwolenia. Lecz pamiętać należy, że i w tej sytuacji organ może nałożyć obowiązek uzyskania pozwolenia.

Pozwolenie na budowę zarówno może tyczyć się całej inwestycji, jak i (na wniosek inwestora) tylko wydzielonej części.

Decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa jeśli budowa nie została rozpoczęta przed upływem 3 lat od dnia, w którym decyzja ta stała się ostateczna lub budowa została przerwana na czas dłuższy niż 3 lata. W takim wypadku konieczne jest wydanie przez organ decyzji o stwierdzeniu wygaśnięcia pozwolenia na budowę.

Przeczytaj również: Ile kosztuje ogrzanie 2-pokojowego mieszkania

W celu uzyskania pozwolenia na budowę inswetor powinien złożyć wniosek o pozwolenie na budowę , a wraz z nim przedłożyć 2. Do wniosku o pozwolenie na budowę należy dołączyć:
1. cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi;
2. oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
3. decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

W sytuacji gdy brak jest miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, wniosek o pozwolenie na budowę winien być złożony w terminie ważności decyzji o warunkach zabudowy. Gdy rzecz idzie o inwestycję celu publicznego wniosek o pozwolenie na budowę należy złożyć po uzyskaniu decyzji o ustaleniu lokalizacji. Wydanie tych decyzji następuje w oparciu o przepisy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Polecamy serwis Tanie zakupy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama