Pozwolenie na budowę
REKLAMA
REKLAMA
Według art. 28 ustawy Prawo budowlane, w celu rozpoczęcia i prowadzenia robót budowlanych niezbędne jest pozwolenie na budowę. Jednak nie wymaga się uzyskania pozwolenia na budowę określone w ustawie budowy (m. in. obiekty przeznaczone do czasowego użytku w trakcie budowy, związane z produkcją rolną parterowe budynki gospodarcze czy obiekty małej architektury) oraz na wskazane roboty (m. in. remont torów i innych urządzeń kolejowych, dróg czy remont istniejących obiektów). W sytuacji takiej wystarczy jedynie zgłoszenie odpowiedniemu organowi administracji. Wspomniany organ ma prawo jednak nałożyć obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę. Czyni to w formie decyzji administracyjnej. Analogicznie nie wymaga się uzyskania odrębnego pozwolenia na rozbiórkę małych obiektów oraz obiektów, na budowę których nie wymaga się pozwolenia. Lecz pamiętać należy, że i w tej sytuacji organ może nałożyć obowiązek uzyskania pozwolenia.
REKLAMA
Pozwolenie na budowę zarówno może tyczyć się całej inwestycji, jak i (na wniosek inwestora) tylko wydzielonej części.
Decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa jeśli budowa nie została rozpoczęta przed upływem 3 lat od dnia, w którym decyzja ta stała się ostateczna lub budowa została przerwana na czas dłuższy niż 3 lata. W takim wypadku konieczne jest wydanie przez organ decyzji o stwierdzeniu wygaśnięcia pozwolenia na budowę.
Przeczytaj również: Ile kosztuje ogrzanie 2-pokojowego mieszkania
REKLAMA
W celu uzyskania pozwolenia na budowę inswetor powinien złożyć wniosek o pozwolenie na budowę , a wraz z nim przedłożyć 2. Do wniosku o pozwolenie na budowę należy dołączyć:
1. cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi;
2. oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
3. decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
W sytuacji gdy brak jest miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, wniosek o pozwolenie na budowę winien być złożony w terminie ważności decyzji o warunkach zabudowy. Gdy rzecz idzie o inwestycję celu publicznego wniosek o pozwolenie na budowę należy złożyć po uzyskaniu decyzji o ustaleniu lokalizacji. Wydanie tych decyzji następuje w oparciu o przepisy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Polecamy serwis Tanie zakupy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.