REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kominki tworzą niepowtarzalny nastrój są też ekonomicznym źródłem ciepła

Judyta Boroń
kominek
kominek

REKLAMA

REKLAMA

Zastanawiając się na wyborem kominka i wkładu kominkowego należy wziąć pod uwagę nie tylko wygląd ale szereg czynników dodatkowych.

REKLAMA

Kominki otwarte o klasycznych kształtach, chociaż są niezwykle piękne mają więcej wad niż zalet. Wypalają dużą ilość powietrza, bo około 1000m3 w ciągu kilku godzin. Dym może się cofnąć do wnętrza pokoju a żar z otwartego paleniska może spowodować pożar. Przede wszystkim jednak, zużycie drewna w tradycyjnym otwartym kominku jest dużo duże i mało wydajne. Temperaturę można regulować wyłącznie zmniejszając ilość opału w palenisku, jeśli ogień jest zbyt duży nie ma innego sposobu jak poczekać aż drewno się wypali. Do wnętrza pomieszczenia jest oddawane nie więcej niż 20% ciepła- reszta jest stratą. Ciepło ucieka na zewnątrz szybem kominowym i co najwyżej mogą z niego skorzystać gołębie na dachu.

REKLAMA

Alternatywą dla kominków otwartych jest zastosowanie wkładów kominkowych, które regulują dopływ powietrza, dzięki czemu spalanie odbywa się powoli a ciepło jest oddawane do wnętrza mieszania stopniowo w rezultacie unikamy przegrzewania pomieszczeń. Nowoczesne wkłady kominkowe oddają około 80% ciepła, co daje wymierną oszczędność dla domowego budżetu. Kominek w wkładem jest bardzo ekonomicznym źródłem ciepła. Używanie kominków, jako wsparcia dla centralnego ogrzewania może zmniejszyć rachunki za ogrzewanie do 30%.

Na co należy zwrócić uwagę wybierając wkład kominkowy:

REKLAMA

a) Zużycie opału w przeliczeniu na godzinę. Na przykład jeśli wkład ma moc 7kW, to powinniśmy oczekiwać że w ciągu godziny spali 2,5 kg drewna. Te dane powinien podać producent.
b) Jaką powierzchnię domu planujemy ogrzać. W zależności od metrażu dobieramy moc nominalną mierzoną w kW. 1 KW wystarcza na ogrzanie 25m2 powierzchni mieszkalnej. To bardzo ważny współczynnik, ponieważ pozwala dobrać wkład dokładnie do potrzeb. Wkład o mniejszej mocy nie spełni swojej roli, jeśli kupimy za duży to przepłacimy, bo ceny kominków rosną wraz z ich mocą nominalną.
c) Czy ma podwójny system spalania, który zapewnia spalanie resztki gazów znajdujących się w spalinach. Podwójny system spalania obniża temperaturę spalin, oddając ciepło do wnętrza budynku, pozwala na ekonomiczne wykorzystanie drewna.
d) Czy ma podwójny deflator, który zabezpiecza przed cofnięciem się spalin i wydostaniem przed drzwiczki wkładu do pomieszczenia.

Kominek to symbol ogniska domowego, miejsce, przy którym domownicy i ich goście spędzają dużo czasu, dlatego należy dobrze przemyśleć jego formę. Prawdą jest, że zamknięty kominek nie jest już taki urokliwy, ale za to jest bezpieczny i tańszy w użytkowaniu. Minimalizowanie drewna potrzebnego do ogrzania domu ma nie tylko aspekty ekonomiczne, ale i ekologiczne, bo redukujemy ilość drzew wycinanych z przeznaczeniem na opał.
Jeśli planujesz budować kominek, rozważ użyteczność, jakiej oczekujesz i koszty eksploatacji. O ile na pierwszą część pytania musisz odpowiedzieć sobie sam to, jeśli chodzi o koszty eksploatacji – bardziej ekonomicznym i bezpiecznym rozwiązaniem jest kominek z wkładem.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

REKLAMA

Prawdziwa rewolucja w prawie i ulga dla przedsiębiorców: Maksymalnie 6 dni w roku na kontrole w firmach

To ma być prawdziwa rewolucja w prawie gospodarczym, ale nie tylko. Deregulacja obejmująca uproszczenie działalności gospodarczej i prowadzenie firmy w Polsce ma objąć całe otoczenie prawne biznesu. Na początek zmiany w kontrolach, które w obecnym kształcie dezorganizują funkcjonowanie firm, pochłaniają czas i koszty a dodatkowo stresują właścicieli i pracowników.

Przedsiębiorczość kobiet w praktyce. Parytety i reprezentacja kobiet w biznesie, luka płacowa i jawność wynagrodzeń [Wywiad]

O problemach polskich przedsiębiorców, w tym kobiet prowadzących własną firmę, o parytetach i reprezentacji kobiet w biznesie, luce płacowej i nowych przepisach w tym zakresie – rozmawiamy z Dominiką Reich, przedsiębiorczynią, członkinią Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku oraz jedyną przedstawicielką województwa podlaskiego w Stowarzyszeniu Sommelierów Polskich.

Lokalnych biznesów nie znajdziesz w sieci [Raport]

Tylko 25% firm lokalnych posiada strony internetowe, mimo że 68% Polaków szuka w internecie opinii o firmach przed dokonaniem zakupu. 27% użytkowników internetu regularnie czyta recenzje, a 41% robi to często. Najwięcej recenzji przeglądają mieszkańcy województw lubuskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego, a także osoby z niższym wykształceniem i dochodami.

W jaki sposób założyć spółkę z o.o. – przez S24 czy z udziałem notariusza?

Rejestracja nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać dokonana na dwa sposoby: poprzez system S24 lub przy udziale notariusza z umową w formie aktu notarialnego. W obu tych przypadkach wniosek o rejestrację spółki składany jest przez Internet, odpowiednio w S24 lub przez Portal Rejestrów Sądowych. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety.

REKLAMA

Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

REKLAMA