REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kominki tworzą niepowtarzalny nastrój są też ekonomicznym źródłem ciepła

Judyta Boroń
kominek
kominek

REKLAMA

REKLAMA

Zastanawiając się na wyborem kominka i wkładu kominkowego należy wziąć pod uwagę nie tylko wygląd ale szereg czynników dodatkowych.

REKLAMA

Kominki otwarte o klasycznych kształtach, chociaż są niezwykle piękne mają więcej wad niż zalet. Wypalają dużą ilość powietrza, bo około 1000m3 w ciągu kilku godzin. Dym może się cofnąć do wnętrza pokoju a żar z otwartego paleniska może spowodować pożar. Przede wszystkim jednak, zużycie drewna w tradycyjnym otwartym kominku jest dużo duże i mało wydajne. Temperaturę można regulować wyłącznie zmniejszając ilość opału w palenisku, jeśli ogień jest zbyt duży nie ma innego sposobu jak poczekać aż drewno się wypali. Do wnętrza pomieszczenia jest oddawane nie więcej niż 20% ciepła- reszta jest stratą. Ciepło ucieka na zewnątrz szybem kominowym i co najwyżej mogą z niego skorzystać gołębie na dachu.

REKLAMA

Alternatywą dla kominków otwartych jest zastosowanie wkładów kominkowych, które regulują dopływ powietrza, dzięki czemu spalanie odbywa się powoli a ciepło jest oddawane do wnętrza mieszania stopniowo w rezultacie unikamy przegrzewania pomieszczeń. Nowoczesne wkłady kominkowe oddają około 80% ciepła, co daje wymierną oszczędność dla domowego budżetu. Kominek w wkładem jest bardzo ekonomicznym źródłem ciepła. Używanie kominków, jako wsparcia dla centralnego ogrzewania może zmniejszyć rachunki za ogrzewanie do 30%.

Na co należy zwrócić uwagę wybierając wkład kominkowy:

REKLAMA

a) Zużycie opału w przeliczeniu na godzinę. Na przykład jeśli wkład ma moc 7kW, to powinniśmy oczekiwać że w ciągu godziny spali 2,5 kg drewna. Te dane powinien podać producent.
b) Jaką powierzchnię domu planujemy ogrzać. W zależności od metrażu dobieramy moc nominalną mierzoną w kW. 1 KW wystarcza na ogrzanie 25m2 powierzchni mieszkalnej. To bardzo ważny współczynnik, ponieważ pozwala dobrać wkład dokładnie do potrzeb. Wkład o mniejszej mocy nie spełni swojej roli, jeśli kupimy za duży to przepłacimy, bo ceny kominków rosną wraz z ich mocą nominalną.
c) Czy ma podwójny system spalania, który zapewnia spalanie resztki gazów znajdujących się w spalinach. Podwójny system spalania obniża temperaturę spalin, oddając ciepło do wnętrza budynku, pozwala na ekonomiczne wykorzystanie drewna.
d) Czy ma podwójny deflator, który zabezpiecza przed cofnięciem się spalin i wydostaniem przed drzwiczki wkładu do pomieszczenia.

Kominek to symbol ogniska domowego, miejsce, przy którym domownicy i ich goście spędzają dużo czasu, dlatego należy dobrze przemyśleć jego formę. Prawdą jest, że zamknięty kominek nie jest już taki urokliwy, ale za to jest bezpieczny i tańszy w użytkowaniu. Minimalizowanie drewna potrzebnego do ogrzania domu ma nie tylko aspekty ekonomiczne, ale i ekologiczne, bo redukujemy ilość drzew wycinanych z przeznaczeniem na opał.
Jeśli planujesz budować kominek, rozważ użyteczność, jakiej oczekujesz i koszty eksploatacji. O ile na pierwszą część pytania musisz odpowiedzieć sobie sam to, jeśli chodzi o koszty eksploatacji – bardziej ekonomicznym i bezpiecznym rozwiązaniem jest kominek z wkładem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA