Konstruowanie budżetu domowego
REKLAMA
REKLAMA
Stworzenie idealnego dla siebie budżetu wymaga czasu i cierpliwości, gdyż nie istnieje jedna sprawdzona metoda, jedno sprawdzone rozwiązanie, które działa w każdym wypadku i dla każdego. Każdy z nas znajduje się w indywidualnej sytuacji, dla każdego z nas liczą się różne rzeczy i to właśnie na tych elementach należy opierać projekt swojego budżetu.
REKLAMA
Od czego zacząć? Najprościej można by powiedzieć, że po prostu od zapisywania swoich wydatków. To dobra rada, ale to standardowa rada. Ja proponuję podejść do zagadnienia całościowo, ale z innej strony.
REKLAMA
Zacznij o zadania sobie takich pytań, jak: Co dla Ciebie jest ważne? Po co chcesz oszczędzać? Na emeryturę, na wycieczkę, na studia, aby coś zostawić w spadku dzieciom? Zastanów się nad tym i konkretnie sprecyzuj, co chcesz osiągnąć poprzez oszczędzanie, którego jednym ze środków jest właśnie domowy budżet.
Jeśli na te pytania udzielisz naprawdę szczerych odpowiedzi, to wystarczy w oparciu o nie stworzyć system zarządzania swoimi pieniędzmi, czyli swój własny budżet, sprawdzić go w działaniu, skorygować ewentualne niedoskonałości, udoskonalić i stale stosować.
W tym momencie warto zaprezentować, jako wzór, system zarządzania pieniędzmi, który sprawdza się dla większości, ale nie koniecznie musi być dobry, idealny dla ciebie.
Wszystkie przychody twojego gospodarstwa domowego w danym miesiącu, to 100%. Oto, jak należy je rozdzielić:
- 55 % - 60 % - tyle możesz przeznaczyć na zwykłe koszta swojego życia, czyli na tzw. „życie”. A więc z tego opłacasz wszystkie rachunki, żywność, transport, ubrania, itp.
- 10 % - przeznaczasz na osobne konto oszczędnościowe. Traktuj tą wpłatę, jako kolejny rachunek, który musi być zapłacony. Środki z tego konta mają służyć ci do inwestycji tak, aby móc osiągnąć swoje cele w stylu: zdobyć środki na dostatnią emeryturę, opłacić studia dziecka, itp. Ważna sprawa: środków z tego konta nigdy nie wypłacasz, dopiero aż osiągniesz swój zakładany cel inwestycyjny, przewidujący taką wypłatę. To ma być twoja kura znosząca złote jajka.
- 10 % - tyle samo, ile oszczędzasz, tyle masz do wydania na cokolwiek tylko chcesz, w tym na wszystkie tzw. „zachcianki”. Te środki służą temu, że jak masz ochotę zaszaleć, zabawić się, to robisz to właśnie za te pieniądze. O co w tym chodzi? Jeśli oszczędzasz i tylko oszczędzasz, to wcześniej, czy później dopadną cię wątpliwości w stylu: czy to ma sens, co ja mam z tego oszczędzania, itp. Z drugiej strony, jeśli tylko wydajesz i wydajesz, to będziesz czuć się winny, że nic nie oszczędzasz. Tak, że jednocześnie oszczędzanie i wydawanie zabezpiecza Cię na oba sposoby: wilk syty (masz za co się zabawić, kiedy chcesz) i owca cała (jednocześnie oszczędzasz).
- 10 % - 15 % - fundusz awaryjny. W życiu każdego z nas występują sytuacje nieoczekiwane, kiedy potrzeba szybko sporej gotówki. To może być jakiś wypadek, choroba, awaria, itp. Środki z tego konta mają posłużyć Ci na uporanie się z tego typu sytuacjami. Ideałem jest gdy środki na tym funduszu będę stanowiły równowartość Twoich 6 miesięcznych przychodów, wtedy możesz czuć się zabezpieczonym. W tym momencie, środki na fundusz awaryjny, przeznaczaj na dowolne, inne konto, za wyjątkiem tego na koszta życia.
- 10 % - to konto ma służyć do realizacji Twoich krótko i średnioterminowych celów i marzeń w stylu: egzotyczny wyjazd, kupno mieszkania/domu, samochodu, itp. Może się wydawać, że to konto dubluje konto przeznaczone dla oszczędności i tak w istocie poniekąd jest, ale występuje zasadnicza różnica. Pieniądze wpłacone na konto oszczędnościowe, to są pieniądze przeznaczone na bardzo długoterminowe cele, w stylu emerytura, studia dziecka, itp. Tutaj z kolei oszczędzasz na coś co jest ci potrzebne już teraz, albo będzie za jakiś relatywnie krótki czas. Odkładasz pieniądze na to konto z zamiarem ich wydania, jak tylko uzbierasz stosowną sumę.
Jak w praktyce wprowadzić w życie taki system zarządzania pieniędzmi? Wystarczy do tego wykorzystać konta oszczędnościowe powiązane ze swoim głównym rachunkiem w danym banku. Na subkoncie oszczędnościowym odkładać możesz pieniądze na określony cel. Rachunki oszczędnościowe, jak sama nazwa wskazuje służą do oszczędzania tak, że ich oprocentowanie jest zwykle relatywnie wysokie.
Porównaj oferty kont oszczędnościowych
REKLAMA
REKLAMA