REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konstruowanie budżetu domowego

Paweł Sygnowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W budżecie domowym, najważniejszym składnikiem jest sam budżet. To od tego, w jaki sposób jest on skonstruowany, z jakich części się składa, zależy w istocie, czy będziesz męczył się z zarządzaniem swoimi wydatkami, czy nie.

Stworzenie idealnego dla siebie budżetu wymaga czasu i cierpliwości, gdyż nie istnieje jedna sprawdzona metoda, jedno sprawdzone rozwiązanie, które działa w każdym wypadku i dla każdego. Każdy z nas znajduje się w indywidualnej sytuacji, dla każdego z nas liczą się różne rzeczy i to właśnie na tych elementach należy opierać projekt swojego budżetu.

REKLAMA

Od czego zacząć? Najprościej można by powiedzieć, że po prostu od zapisywania swoich wydatków. To dobra rada, ale to standardowa rada. Ja proponuję podejść do zagadnienia całościowo, ale z innej strony.

REKLAMA

Zacznij o zadania sobie takich pytań, jak: Co dla Ciebie jest ważne? Po co chcesz oszczędzać? Na emeryturę, na wycieczkę, na studia, aby coś zostawić w spadku dzieciom? Zastanów się nad tym i konkretnie sprecyzuj, co chcesz osiągnąć poprzez oszczędzanie, którego jednym ze środków jest właśnie domowy budżet.

Jeśli na te pytania udzielisz naprawdę szczerych odpowiedzi, to wystarczy w oparciu o nie stworzyć system zarządzania swoimi pieniędzmi, czyli swój własny budżet, sprawdzić go w działaniu, skorygować ewentualne niedoskonałości, udoskonalić i stale stosować.

W tym momencie warto zaprezentować, jako wzór, system zarządzania pieniędzmi, który sprawdza się dla większości, ale nie koniecznie musi być dobry, idealny dla ciebie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wszystkie przychody twojego gospodarstwa domowego w danym miesiącu, to 100%. Oto, jak należy je rozdzielić:

  • 55 % - 60 % - tyle możesz przeznaczyć na zwykłe koszta swojego życia, czyli na tzw. „życie”. A więc z tego opłacasz wszystkie rachunki, żywność, transport, ubrania, itp.
  • 10 % - przeznaczasz na osobne konto oszczędnościowe. Traktuj tą wpłatę, jako kolejny rachunek, który musi być zapłacony. Środki z tego konta mają służyć ci do inwestycji tak, aby móc osiągnąć swoje cele w stylu: zdobyć środki na dostatnią emeryturę, opłacić studia dziecka, itp. Ważna sprawa: środków z tego konta nigdy nie wypłacasz, dopiero aż osiągniesz swój zakładany cel inwestycyjny, przewidujący taką wypłatę. To ma być twoja kura znosząca złote jajka.
  • 10 % - tyle samo, ile oszczędzasz, tyle masz do wydania na cokolwiek tylko chcesz, w tym na wszystkie tzw. „zachcianki”. Te środki służą temu, że jak masz ochotę zaszaleć, zabawić się, to robisz to właśnie za te pieniądze. O co w tym chodzi? Jeśli oszczędzasz i tylko oszczędzasz, to wcześniej, czy później dopadną cię wątpliwości w stylu: czy to ma sens, co ja mam z tego oszczędzania, itp. Z drugiej strony, jeśli tylko wydajesz i wydajesz, to będziesz czuć się winny, że nic nie oszczędzasz. Tak, że jednocześnie oszczędzanie i wydawanie zabezpiecza Cię na oba sposoby: wilk syty (masz za co się zabawić, kiedy chcesz) i owca cała (jednocześnie oszczędzasz).
  • 10 % - 15 % - fundusz awaryjny. W życiu każdego z nas występują sytuacje nieoczekiwane, kiedy potrzeba szybko sporej gotówki. To może być jakiś wypadek, choroba, awaria, itp. Środki z tego konta mają posłużyć Ci na uporanie się z tego typu sytuacjami. Ideałem jest gdy środki na tym funduszu będę stanowiły równowartość Twoich 6 miesięcznych przychodów, wtedy możesz czuć się zabezpieczonym. W tym momencie, środki na fundusz awaryjny, przeznaczaj na dowolne, inne konto, za wyjątkiem tego na koszta życia.
  • 10 % - to konto ma służyć do realizacji Twoich krótko i średnioterminowych celów i marzeń w stylu: egzotyczny wyjazd, kupno mieszkania/domu, samochodu, itp. Może się wydawać, że to konto dubluje konto przeznaczone dla oszczędności i tak w istocie poniekąd jest, ale występuje zasadnicza różnica. Pieniądze wpłacone na konto oszczędnościowe, to są pieniądze przeznaczone na bardzo długoterminowe cele, w stylu emerytura, studia dziecka, itp. Tutaj z kolei oszczędzasz na coś co jest ci potrzebne już teraz, albo będzie za jakiś relatywnie krótki czas. Odkładasz pieniądze na to konto z zamiarem ich wydania, jak tylko uzbierasz stosowną sumę.

Jak w praktyce wprowadzić w życie taki system zarządzania pieniędzmi? Wystarczy do tego wykorzystać konta oszczędnościowe powiązane ze swoim głównym rachunkiem w danym banku. Na subkoncie oszczędnościowym odkładać możesz pieniądze na określony cel. Rachunki oszczędnościowe, jak sama nazwa wskazuje służą do oszczędzania tak, że ich oprocentowanie jest zwykle relatywnie wysokie.

Porównaj oferty kont oszczędnościowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA