REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konstruowanie budżetu domowego

Paweł Sygnowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W budżecie domowym, najważniejszym składnikiem jest sam budżet. To od tego, w jaki sposób jest on skonstruowany, z jakich części się składa, zależy w istocie, czy będziesz męczył się z zarządzaniem swoimi wydatkami, czy nie.

Stworzenie idealnego dla siebie budżetu wymaga czasu i cierpliwości, gdyż nie istnieje jedna sprawdzona metoda, jedno sprawdzone rozwiązanie, które działa w każdym wypadku i dla każdego. Każdy z nas znajduje się w indywidualnej sytuacji, dla każdego z nas liczą się różne rzeczy i to właśnie na tych elementach należy opierać projekt swojego budżetu.

REKLAMA

Od czego zacząć? Najprościej można by powiedzieć, że po prostu od zapisywania swoich wydatków. To dobra rada, ale to standardowa rada. Ja proponuję podejść do zagadnienia całościowo, ale z innej strony.

REKLAMA

Zacznij o zadania sobie takich pytań, jak: Co dla Ciebie jest ważne? Po co chcesz oszczędzać? Na emeryturę, na wycieczkę, na studia, aby coś zostawić w spadku dzieciom? Zastanów się nad tym i konkretnie sprecyzuj, co chcesz osiągnąć poprzez oszczędzanie, którego jednym ze środków jest właśnie domowy budżet.

Jeśli na te pytania udzielisz naprawdę szczerych odpowiedzi, to wystarczy w oparciu o nie stworzyć system zarządzania swoimi pieniędzmi, czyli swój własny budżet, sprawdzić go w działaniu, skorygować ewentualne niedoskonałości, udoskonalić i stale stosować.

W tym momencie warto zaprezentować, jako wzór, system zarządzania pieniędzmi, który sprawdza się dla większości, ale nie koniecznie musi być dobry, idealny dla ciebie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wszystkie przychody twojego gospodarstwa domowego w danym miesiącu, to 100%. Oto, jak należy je rozdzielić:

  • 55 % - 60 % - tyle możesz przeznaczyć na zwykłe koszta swojego życia, czyli na tzw. „życie”. A więc z tego opłacasz wszystkie rachunki, żywność, transport, ubrania, itp.
  • 10 % - przeznaczasz na osobne konto oszczędnościowe. Traktuj tą wpłatę, jako kolejny rachunek, który musi być zapłacony. Środki z tego konta mają służyć ci do inwestycji tak, aby móc osiągnąć swoje cele w stylu: zdobyć środki na dostatnią emeryturę, opłacić studia dziecka, itp. Ważna sprawa: środków z tego konta nigdy nie wypłacasz, dopiero aż osiągniesz swój zakładany cel inwestycyjny, przewidujący taką wypłatę. To ma być twoja kura znosząca złote jajka.
  • 10 % - tyle samo, ile oszczędzasz, tyle masz do wydania na cokolwiek tylko chcesz, w tym na wszystkie tzw. „zachcianki”. Te środki służą temu, że jak masz ochotę zaszaleć, zabawić się, to robisz to właśnie za te pieniądze. O co w tym chodzi? Jeśli oszczędzasz i tylko oszczędzasz, to wcześniej, czy później dopadną cię wątpliwości w stylu: czy to ma sens, co ja mam z tego oszczędzania, itp. Z drugiej strony, jeśli tylko wydajesz i wydajesz, to będziesz czuć się winny, że nic nie oszczędzasz. Tak, że jednocześnie oszczędzanie i wydawanie zabezpiecza Cię na oba sposoby: wilk syty (masz za co się zabawić, kiedy chcesz) i owca cała (jednocześnie oszczędzasz).
  • 10 % - 15 % - fundusz awaryjny. W życiu każdego z nas występują sytuacje nieoczekiwane, kiedy potrzeba szybko sporej gotówki. To może być jakiś wypadek, choroba, awaria, itp. Środki z tego konta mają posłużyć Ci na uporanie się z tego typu sytuacjami. Ideałem jest gdy środki na tym funduszu będę stanowiły równowartość Twoich 6 miesięcznych przychodów, wtedy możesz czuć się zabezpieczonym. W tym momencie, środki na fundusz awaryjny, przeznaczaj na dowolne, inne konto, za wyjątkiem tego na koszta życia.
  • 10 % - to konto ma służyć do realizacji Twoich krótko i średnioterminowych celów i marzeń w stylu: egzotyczny wyjazd, kupno mieszkania/domu, samochodu, itp. Może się wydawać, że to konto dubluje konto przeznaczone dla oszczędności i tak w istocie poniekąd jest, ale występuje zasadnicza różnica. Pieniądze wpłacone na konto oszczędnościowe, to są pieniądze przeznaczone na bardzo długoterminowe cele, w stylu emerytura, studia dziecka, itp. Tutaj z kolei oszczędzasz na coś co jest ci potrzebne już teraz, albo będzie za jakiś relatywnie krótki czas. Odkładasz pieniądze na to konto z zamiarem ich wydania, jak tylko uzbierasz stosowną sumę.

Jak w praktyce wprowadzić w życie taki system zarządzania pieniędzmi? Wystarczy do tego wykorzystać konta oszczędnościowe powiązane ze swoim głównym rachunkiem w danym banku. Na subkoncie oszczędnościowym odkładać możesz pieniądze na określony cel. Rachunki oszczędnościowe, jak sama nazwa wskazuje służą do oszczędzania tak, że ich oprocentowanie jest zwykle relatywnie wysokie.

Porównaj oferty kont oszczędnościowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA