REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konstruowanie budżetu domowego

Paweł Sygnowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W budżecie domowym, najważniejszym składnikiem jest sam budżet. To od tego, w jaki sposób jest on skonstruowany, z jakich części się składa, zależy w istocie, czy będziesz męczył się z zarządzaniem swoimi wydatkami, czy nie.

Stworzenie idealnego dla siebie budżetu wymaga czasu i cierpliwości, gdyż nie istnieje jedna sprawdzona metoda, jedno sprawdzone rozwiązanie, które działa w każdym wypadku i dla każdego. Każdy z nas znajduje się w indywidualnej sytuacji, dla każdego z nas liczą się różne rzeczy i to właśnie na tych elementach należy opierać projekt swojego budżetu.

REKLAMA

Od czego zacząć? Najprościej można by powiedzieć, że po prostu od zapisywania swoich wydatków. To dobra rada, ale to standardowa rada. Ja proponuję podejść do zagadnienia całościowo, ale z innej strony.

REKLAMA

Zacznij o zadania sobie takich pytań, jak: Co dla Ciebie jest ważne? Po co chcesz oszczędzać? Na emeryturę, na wycieczkę, na studia, aby coś zostawić w spadku dzieciom? Zastanów się nad tym i konkretnie sprecyzuj, co chcesz osiągnąć poprzez oszczędzanie, którego jednym ze środków jest właśnie domowy budżet.

Jeśli na te pytania udzielisz naprawdę szczerych odpowiedzi, to wystarczy w oparciu o nie stworzyć system zarządzania swoimi pieniędzmi, czyli swój własny budżet, sprawdzić go w działaniu, skorygować ewentualne niedoskonałości, udoskonalić i stale stosować.

W tym momencie warto zaprezentować, jako wzór, system zarządzania pieniędzmi, który sprawdza się dla większości, ale nie koniecznie musi być dobry, idealny dla ciebie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wszystkie przychody twojego gospodarstwa domowego w danym miesiącu, to 100%. Oto, jak należy je rozdzielić:

  • 55 % - 60 % - tyle możesz przeznaczyć na zwykłe koszta swojego życia, czyli na tzw. „życie”. A więc z tego opłacasz wszystkie rachunki, żywność, transport, ubrania, itp.
  • 10 % - przeznaczasz na osobne konto oszczędnościowe. Traktuj tą wpłatę, jako kolejny rachunek, który musi być zapłacony. Środki z tego konta mają służyć ci do inwestycji tak, aby móc osiągnąć swoje cele w stylu: zdobyć środki na dostatnią emeryturę, opłacić studia dziecka, itp. Ważna sprawa: środków z tego konta nigdy nie wypłacasz, dopiero aż osiągniesz swój zakładany cel inwestycyjny, przewidujący taką wypłatę. To ma być twoja kura znosząca złote jajka.
  • 10 % - tyle samo, ile oszczędzasz, tyle masz do wydania na cokolwiek tylko chcesz, w tym na wszystkie tzw. „zachcianki”. Te środki służą temu, że jak masz ochotę zaszaleć, zabawić się, to robisz to właśnie za te pieniądze. O co w tym chodzi? Jeśli oszczędzasz i tylko oszczędzasz, to wcześniej, czy później dopadną cię wątpliwości w stylu: czy to ma sens, co ja mam z tego oszczędzania, itp. Z drugiej strony, jeśli tylko wydajesz i wydajesz, to będziesz czuć się winny, że nic nie oszczędzasz. Tak, że jednocześnie oszczędzanie i wydawanie zabezpiecza Cię na oba sposoby: wilk syty (masz za co się zabawić, kiedy chcesz) i owca cała (jednocześnie oszczędzasz).
  • 10 % - 15 % - fundusz awaryjny. W życiu każdego z nas występują sytuacje nieoczekiwane, kiedy potrzeba szybko sporej gotówki. To może być jakiś wypadek, choroba, awaria, itp. Środki z tego konta mają posłużyć Ci na uporanie się z tego typu sytuacjami. Ideałem jest gdy środki na tym funduszu będę stanowiły równowartość Twoich 6 miesięcznych przychodów, wtedy możesz czuć się zabezpieczonym. W tym momencie, środki na fundusz awaryjny, przeznaczaj na dowolne, inne konto, za wyjątkiem tego na koszta życia.
  • 10 % - to konto ma służyć do realizacji Twoich krótko i średnioterminowych celów i marzeń w stylu: egzotyczny wyjazd, kupno mieszkania/domu, samochodu, itp. Może się wydawać, że to konto dubluje konto przeznaczone dla oszczędności i tak w istocie poniekąd jest, ale występuje zasadnicza różnica. Pieniądze wpłacone na konto oszczędnościowe, to są pieniądze przeznaczone na bardzo długoterminowe cele, w stylu emerytura, studia dziecka, itp. Tutaj z kolei oszczędzasz na coś co jest ci potrzebne już teraz, albo będzie za jakiś relatywnie krótki czas. Odkładasz pieniądze na to konto z zamiarem ich wydania, jak tylko uzbierasz stosowną sumę.

Jak w praktyce wprowadzić w życie taki system zarządzania pieniędzmi? Wystarczy do tego wykorzystać konta oszczędnościowe powiązane ze swoim głównym rachunkiem w danym banku. Na subkoncie oszczędnościowym odkładać możesz pieniądze na określony cel. Rachunki oszczędnościowe, jak sama nazwa wskazuje służą do oszczędzania tak, że ich oprocentowanie jest zwykle relatywnie wysokie.

Porównaj oferty kont oszczędnościowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA