| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Bezrobocie w USA wciąż straszy giełdy

Bezrobocie w USA wciąż straszy giełdy

Nastroje inwestorów już od rana nie były najlepsze. Niepokój okazał się uzasadniony. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych znów okazała się znacznie wyższa, niż się spodziewano. Negatywnie zaskoczyła też dynamika cen producentów.

To przesądziło o losach dzisiejszej sesji i podkopało wiarę w kontynuację trwającej od kilku dni zwyżki. Pod koniec dnia byki w Warszawie podjęły próbę obrony swoich pozycji i zdołały zmniejszyć skalę przeceny z momentu po publikacji danych, a główne indeksy europejskie zdołały utrzymać się nad kreską.

W połączeniu z pozytywnym rozstrzygnięciem dzisiejszej sesji na Wall Street, może to dać szansę na przedłużenie wzrostowej korekty.Dziś znów, podobnie jak we wtorek, marsz naszych indeksów w górę został powstrzymany. WIG20 zaczął dzień od spadku o 0,46 proc., a wskaźnik szerokiego rynku tracił na otwarciu 0,2 proc.

Wartość indeksów małych i średnich spółek niewiele różniła się od poziomu, na jakim zakończyły środową sesję. W ciągu pierwszej godziny handlu wśród stawki największych firm trudno było wskazać wyraźnego lidera spadków. Wkrótce jednak na pełnienie tej roli „zdecydowały się” banki. W południe papiery BRE, BZ WBK i Pekao traciły po około 1,5 proc., zaś akcje PKO zniżkowały o 1,8 proc.

Stosunkowo nieźle sprawowały się walory spółek surowcowych, zniżkując po zaledwie 0,2-0,4 proc. Gwiazdami zwyżek były papiery firm medialnych. Akcje Agory zyskiwały ponad 4,5 proc., TVN rosły o ponad 3 proc., a Cyfrowego Polsatu szły w górę o ponad 2 proc. To efekt znacznie lepszego, niż się spodziewano wyniku TVN.

Spółka osiągnęła 302 mln zł zysku, podczas gdy oczekiwano, że wyniesie on 146 mln zł. Po publikacji danych zza oceanu skala spadków wyraźnie się zwiększyła. Indeks największych spółek tracił 1,6 proc. Walory PKO i BZ WBK zniżkowały o ponad 3 proc., a Pekao o ponad 2 proc. Po końcowym fixingu indeks największych spółek tracił 1,37 proc., WIG zniżkował o 0,78 proc., a mWIG40 spadł o 0,3 proc. Wskaźnik najmniejszych firm zdołał utrzymać się na poziomie identycznym, jak na środowym zamknięciu. Obroty wyniosły 1,3 mld zł.Giełdy zagraniczne

Środową sesję amerykańskie byki mogą zapisać na swoje konto. Jednak szaleństwa podobnego do tego, które widzieliśmy dzień wcześniej, nie było ani śladu. S&P500 znów „skoczył” o 4 punkty, a i to nie bez „walki”. Niemniej jednak 1100 punktów zostało niemal dotknięte i jeśli okoliczności makroekonomiczne będą sprzyjające, bardzo prawdopodobne jest mocniejsze wyjście w górę.

Pytanie tylko, jak wysoko mogłoby doprowadzić indeks. Podejście pod poprzedni szczyt na poziomie 1150 punktów wydaje się mało prawdopodobne. Ale scenariusza ze szczytem w okolicach 8 marca, czyli w rocznicę „powstania” całej obecnej fali wzrostowej, wykluczyć się nie da. Krótkoterminowo można by spodziewać się małej przerwy w zwyżce, bowiem trwa ona już osiem sesji i zwykle po takiej serii następowało przynajmniej jednodniowe cofnięcie. Po kilku dniach wzrostów, dziś na azjatyckich parkietach znów zagościły nieco gorsze nastroje.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ligęzowscy & Partnerzy. Adwokaci i Radcowie Prawni Spółka Partnerska.

Kompleksowa obsługa prawna na rzecz przedsiębiorców i klientów indywiduwalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK