Inflacja wciąż nie przyciąga uwagi
REKLAMA
REKLAMA
Spodziewane jest utrzymanie rocznej zmiany cen konsumpcyjnych na poziomie 3,5 proc., czyli górnych widełek celu inflacyjnego Rady Polityki
Pieniężnej.
REKLAMA
Wysokość inflacji ma natomiast znaczenie ze względu na realną wartość wynagrodzeń i tym samym zdolności konsumentów do wydawania pieniędzy. Perspektywa zmian stóp procentowych w naszym kraju, a w ślad za tym kosztów kredytów, uzależniona jest najmocniej od czynników zewnętrznych.
REKLAMA
W Ameryce nasila się dyskusja na temat terminu wycofywania się państwa, najpierw z polityki wspierania płynności systemu finansowego, a potem z rekordowo niskich stóp procentowych. W Chinach mamy z kolei działania podnoszące restrykcyjność polityki pieniężnej (w piątek znów podniesiono stopę rezerwy obowiązkowej).
Podobnie jest w Indiach. To wywiera wpływ na spekulacje dotyczące polityki pieniężnej w innych krajach. Oprócz tego coraz większą
presję na władze monetarne wywierają same rynki, na których obserwujemy zwyżkę rentowności obligacji, zwłaszcza o długich terminach zapadalności. Jest ona pochodną dużej podaży papierów i pogarszania się kondycji najbardziej zadłużonych państw.
W takich warunkach trwanie przy bardzo niskich stopach procentowych jest mniej uzasadnione. Jednocześnie widać, że nie potrzeba konkretnych deklaracji na temat terminu podniesienia kosztów pieniądza, by na rynku szedł on w górę. Dla funkcjonowania systemu finansowego rynkowy koszt pieniądza jest kluczowy.
Home Broker/IN
Zobacz także: Rynek finansowy Wieszjak.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.