MG: rozwój górnictwa gwarancją postępu gospodarczego
REKLAMA
REKLAMA
Wicepremier przypomniał, że budowa kopalni węgla brunatnego daje impuls do rozwoju gminy, na terenie której się znajduje.
REKLAMA
– Przykładem sukcesu jest gmina Kleszczów. Wokół działającej tam kopalni powstały strefy przemysłowe i wiele nowych miejsc pracy – podkreślił.
Zapewnił też uczestników seminarium, że nie zapadła jeszcze decyzja o eksploatacji zasobów węgla brunatnego „Legnica”.
– W Polsce są też inne złoża, które mają podobną charakterystykę do legnickiego. Mamy więc możliwość wyboru pomiędzy kilkoma lokalizacjami kopalni – zauważył.
Wicepremier Pawlak odniósł się również do gospodarczych perspektyw Legnicy.
– W momencie wyczerpania się zasobów miedzi, trzeba będzie poszukać nowych możliwości, które przyspieszą rozwój regionu. Kopalnia węgla brunatnego jest jedną z nich – zaznaczył.
REKLAMA
Poseł Tomasz Nowak poinformował z kolei o zaangażowaniu Sejmu w tematykę węgla brunatnego. – W ramach sejmowego zespołu ds. energetyki działa sekcja ds. węgla brunatnego, która skupia zwolenników jak i przeciwników eksploatacji złóż – powiedział. - Kopalnia węgla brunatnego daje stabilność zatrudnienia w regionie i wzmacnia władzę samorządową. Jednocześnie, czego przykładem jest Konin, inwestycja taka nie jest zagrożeniem dla środowiska naturalnego – przekonywał uczestników spotkania.
Wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska przedstawiła natomiast najważniejsze założenia Polityki Energetycznej Polski do 2030 r. i roli, jaką odgrywa w niej węgiel brunatny.
– Jesteśmy najbezpieczniejszym energetycznie krajem w Unii Europejskiej, przede wszystkim dzięki złożom węgla kamiennego i brunatnego. Dlatego tak ważne jest dla Polski optymalne wykorzystanie krajowych zasobów i zabezpieczenie dostępu do nich – podkreśliła.
Korzyści dla regionu z kopalni węgla brunatnego omówiła także Kazimiera Tarkowska, wójt gminy Kleszczów.
- Dzięki lokalizacji kopalni i elektrowni na naszym terenie, Kleszczów jest, w przeliczeniu na 1 mieszkańca, najbogatszą gminą w Polsce, o rocznych przychodach na poziomie 150 mln zł – powiedziała.
– Możemy się również pochwalić stabilnym rynkiem pracy, wzrostem liczby mieszkańców, rozwojem przedsiębiorczości i wysokim poziomem opieki lekarskiej – dodała.
Celem seminarium zorganizowanego w MG był dialog z przedstawicielami władz samorządowych regionu legnicko-głogowskiego nt. przyszłości złoża węgla brunatnego „Legnica”. Podczas spotkania samorządowcy mieli możliwość przedstawienia swojego stanowiska wicepremierowi Waldemarowi Pawlakowi. W seminarium wzięli również udział przedstawiciele świata nauki oraz przemysłu związanego z wydobyciem węgla brunatnego.
Zobacz także: Finanse i rozwój Wieszjak.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.