Słabną różnice między zawodem radcy prawnego a adwokatem
REKLAMA
REKLAMA
Zdarza się, że mamy jakiś problem prawny i nie wiemy do kogo się zwrócić. Czy do adwokata czy do racy prawnego czy może do notariusza. Warto jednak to wiedzieć. W ten sposób zaoszczędzimy czas, pieniądze i nerwy.
REKLAMA
Wykonywanie zawodu adwokata reguluje ustawa prawo o adwokaturze. To na jej podstawie funkcjonuje samorząd adwokacki, przeprowadzane są egzaminy na aplikacje a także adwokaci prowadzą działalność gospodarczą.
Zgodnie z tą ustawą zawód adwokata polega na świadczeniu pomocy prawnej czyli na:
• Udzielaniu porad prawnych;
• Sporządzaniu opinii prawnych;
• Opracowywaniu projektów aktów prawnych;
• Występowaniu przed sądami;
• Występowaniu przed urzędami.
REKLAMA
Zasady wykonywania zawodu radcy prawnego reguluje również ustawa. W tym wypadku jest to ustawa z 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych. Zgodnie z definicją zawartą w art. 4 w/w ustawy wykonywanie zawodu radcy prawnego polega na świadczeniu pomocy prawnej.
Jednakże radca prawny nie może występować jako obrońca w sprawach karnych i karnoskarbowych. Warto również wiedzieć, że i w tym wypadku pomoc prawna definiowana jest jako udzielanie porad, sporządzanie opinii, opracowywanie projektów aktów prawnych a także występowanie przed sądami i urzędami.
Więcej: Czym adwokat różni się od radcy prawnego
Zobacz także: Przedsiębiorca w sądzie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.