reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Tempo wzrostu gospodarczego może sięgnąć 3,5 proc.

Tempo wzrostu gospodarczego może sięgnąć 3,5 proc.

Według wstępnych szacunków GUS, w 2009 roku PKB wzrósł o 1,7 proc. wobec oczekiwanych 1,6 proc. i naszej prognozy 1,7 proc. – informuje Getin Noble Bank.

Oznacza to, że w ostatnim kwartale ub. r. tempo wzrostu gospodarczego przekroczyło najprawdopodobniej 3 proc. r/r (nasza prognoza 3,1 proc., publikacja danych pod koniec lutego).

Wzrost konsumpcji w 2009 roku sięgnął 2,3 proc. Na tej podstawie szacujemy dynamikę konsumpcji w Q4 ub. r. na poziomie z poprzedniego kwartału (2,2% r/r). Oczekujemy stopniowej poprawy dynamiki konsumpcji w 2010 roku powyżej 3 proc.

O pozytywnym zaskoczeniu można mówić w przypadku inwestycji – ich spadek w całym 2009 roku sięgnął tylko 0,3 proc. Biorąc pod uwagę, że w Q2 i Q3 ’09 inwestycje spadły odpowiednio o 3,0 proc. i 1,5 proc. r/r, liczba ta sugeruje, że w ostatnim kwartale ub. r. dynamika inwestycji kształtowała się w okolicach zera (a nawet mogła być dodatnia).

Dzisiejsze dane potwierdzają, że spowolnienie polskiej gospodarki miało dość płytki, choć gwałtowny, charakter. Przekroczenie przez dynamikę PKB progu 3 proc. w Q4 ’09 tworzy dobrą bazę wyjściową na ten rok.

Spodziewamy się, że tempo wzrostu gospodarczego w 2010 roku sięgnie 3,5 proc., wyróżniając polską gospodarkę zarówno na tle regionu, jak i tzw. starej Europy. Stanowi to wsparcie dla dalszej aprecjacji złotego.

W najbliższych miesiącach nie spodziewamy się natomiast przeceny na rynku długu – otoczenie spadającej inflacji powinno ograniczać oczekiwania na podwyżki stóp procentowych (tych spodziewamy się najwcześniej w Q3 ‘09). Poprawa impetu gospodarki powinna natomiast przełożyć się na lepszą sytuację budżetu państwa, sprzyjając papierom skarbowym o dłuższych terminach zapadalności.

Getin Noble Bank/IN

Zobacz także: Komentarze rynkowe Wieszjak.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kolmers Legal

Kancelaria prawna dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama