KPP: prawo na odszkodowanie może nie zostać osiągnięte
REKLAMA
REKLAMA
KPP przypomina, że do Sejmu trafił prezydencki projekt dotyczący skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia w postępowaniu sądowoadministracyjnym.
REKLAMA
Jej przyjęcie umożliwi dochodzenie odszkodowania. Rozwiązanie to jest wzorowane na analogicznej instytucji obowiązującej już w prawie cywilnym.
Projekt nie był konsultowany z KPP, jednak z uwagi na jego znaczenie dla firm konfederacja wskazuje na kilka elementów uzasadniających tezę, że prawo do odszkodowania może nie zostać osiągnięte.
REKLAMA
Konstrukcja skargi powiela utrudnienia znane z kodeksu postępowania cywilnego. Praktyka pokazuje, że przyjęte na gruncie cywilnym wymagania formalne przy jej składaniu skutecznie eliminują część podmiotów. Dlatego trudno byłoby nie zgodzić się z tezą, że na gruncie sadowoadministracyjnym będzie inaczej.
Wątpliwości KPP budzi także obowiązek – jako wymóg formalny skargi – uprawdopodobnienia wyrządzenia szkody. Zdaniem konfederacji użycie nieostrego sformułowania „uprawdopodobnienie”, przy możliwości odrzucenia skargi niespełniającej wymogów formalnych sędziowie mogliby arbitralnie korzystać z tej możliwości.
Poza tym nielogiczne jest to, by - skoro przesłanka wydania orzeczenia ma być fakt, że powoduje ono powstanie szkody - uprawdopodabniać jej powstanie już na etapie składania skargi.
KPP/IN
Zobacz także: Odszkodowanie - najczęstsze problemy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.