Polska chce pogłębić współpracę z fińskimi inwestorami
REKLAMA
REKLAMA
Wicepremier Waldemar Pawlak zaznaczył, że Finlandia jest krajem, który w doskonały sposób potrafił zagospodarować innowacyjność i pomysłowość we współczesnej ekonomii.
REKLAMA
– Fińskie firmy słyną ze stosowania nowoczesnych technologii. Dlatego cieszą mnie kolejne inwestycje Nokii, czy budowa elektrociepłowni firmy Fortum pod Wrocławiem – podkreślił wiceszef polskiego rządu. Dodał, że w Polsce działa obecnie 200 fińskich firm, m.in. w sektorze papierniczym i przetwórstwa surowców mineralnych.
Wicepremier Pawlak ocenił również polsko-fińską wymianę handlową.
– Obroty obu krajów były w ubiegłym roku na poziomie około 2 mld euro, ale potencjał jest znacznie większy – stwierdził wicepremier Pawlak. Wskazał także na korzyści płynące z bliskiego sąsiedztwa w regionie Morza Bałtyckiego.
– Należy zwiększyć współpracę bałtycką w zakresie rozwoju turystyki, energetyki i ekologii – powiedział wicepremier Pawlak.
Z kolei Pavoo Väyrynen, minister handlu zagranicznego i rozwoju Finlandii odniósł się do silnej pozycji Polski w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
– Stabilna i pewna sytuacja gospodarcza waszego kraju to ogromna przewaga konkurencyjna i sygnał dla inwestorów do podjęcia tu działalności – zauważył minister.
REKLAMA
Ministerstwo Gospodarki podaje, że w spotkaniu przedstawicieli rządu uczestniczyły także największe fińskie firmy, zainteresowane działalnością w Polsce. Chęć udziału w prywatyzacji i modernizacji polskiej energetyki wyraziły m.in. Fortum oraz Sirius Engineers Ltd. Z kolei bank Nordea, powołując się na swoje doświadczenie, okazał zainteresowanie finansowaniem projektów infrastrukturalnych, w tym energetyki jądrowej.
Ponadto przedstawiciel firmy Patria poinformował o finalizacji rozmów w sprawie aneksu do umowy offsetowej związanej z kontraktem na kołowe transportery opancerzone Rosomak. Umowa ta przewiduje transfer nowych technologii do Polski.
MG/IN
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.