| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Polska chce pogłębić współpracę z fińskimi inwestorami

Polska chce pogłębić współpracę z fińskimi inwestorami

– Perspektywicznymi obszarami współpracy Polski i Finlandii może być m.in. energetyka odnawialna i związane z nią nowoczesne technologie – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas Polsko-Fińskiego Forum Gospodarczego.

Wicepremier Waldemar Pawlak zaznaczył, że Finlandia jest krajem, który w doskonały sposób potrafił zagospodarować innowacyjność i pomysłowość we współczesnej ekonomii.

– Fińskie firmy słyną ze stosowania nowoczesnych technologii. Dlatego cieszą mnie kolejne inwestycje Nokii, czy budowa elektrociepłowni firmy Fortum pod Wrocławiem – podkreślił wiceszef polskiego rządu. Dodał, że w Polsce działa obecnie 200 fińskich firm, m.in. w sektorze papierniczym i przetwórstwa surowców mineralnych.

Wicepremier Pawlak ocenił również polsko-fińską wymianę handlową.

– Obroty obu krajów były w ubiegłym roku na poziomie około 2 mld euro, ale potencjał jest znacznie większy – stwierdził wicepremier Pawlak. Wskazał także na korzyści płynące z bliskiego sąsiedztwa w regionie Morza Bałtyckiego.

– Należy zwiększyć współpracę bałtycką w zakresie rozwoju turystyki, energetyki i ekologii – powiedział wicepremier Pawlak.

Z kolei Pavoo Väyrynen, minister handlu zagranicznego i rozwoju Finlandii odniósł się do silnej pozycji Polski w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

– Stabilna i pewna sytuacja gospodarcza waszego kraju to ogromna przewaga konkurencyjna i sygnał dla inwestorów do podjęcia tu działalności – zauważył minister.

Ministerstwo Gospodarki podaje, że w spotkaniu przedstawicieli rządu uczestniczyły także największe fińskie firmy, zainteresowane działalnością w Polsce. Chęć udziału w prywatyzacji i modernizacji polskiej energetyki wyraziły m.in. Fortum oraz Sirius Engineers Ltd. Z kolei bank Nordea, powołując się na swoje doświadczenie, okazał zainteresowanie finansowaniem projektów infrastrukturalnych, w tym energetyki jądrowej.

Ponadto przedstawiciel firmy Patria poinformował o finalizacji rozmów w sprawie aneksu do umowy offsetowej związanej z kontraktem na kołowe transportery opancerzone Rosomak. Umowa ta przewiduje transfer nowych technologii do Polski.

MG/IN

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK