| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Potrzebne są zmiany w prawie górniczym

Potrzebne są zmiany w prawie górniczym

Wyeliminowanie barier w udostępnianiu nowych złóż węgla i stworzenie mechanizmów chroniących je przed zabudową to najważniejsze działania, jakie należy podjąć, by umożliwić dalszy rozwój górnictwa – takie wnioski płyną z przeglądu obowiązujących przepisów regulujących funkcjonowanie kopalń, dokonanego przez departament górnictwa w Ministerstwie Gospodarki.

Departament górnictwa MG przeanalizował m.in. Prawo geologiczne i górnicze, Prawo energetyczne, ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz ustawę o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2007-2015. Zdaniem resortu potrzebne są regulacje, które wprowadzą pojęcie zasobów strategicznych oraz efektywną procedurę ujmowania ich w planach zagospodarowania przestrzennego.

Zdaniem ministerstwa, konieczne jest również przyspieszenie badań geologicznych z wykorzystaniem nowoczesnych technik poszukiwawczych i rozpoznawczych. Na wniosek ministra gospodarki w Ministerstwie Środowiska trwają prace nad projektem rozporządzenia dotyczącego udzielania pomocy publicznej dla tego typu przedsięwzięć. MG przygotowuje także koncepcję wsparcia gospodarczego wykorzystania metanu, uwalnianego przy eksploatacji węgla kamiennego.

W projekcie polityki energetycznej Polski do 2030 roku założono, że węgiel nadal będzie odgrywał istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego kraju. Dlatego konieczne jest stworzenie mechanizmu wymuszającego utrzymanie odpowiednich mocy produkcyjnych kopalń węgla kamiennego. Obowiązek ten spoczywa na ministrze gospodarki, któremu pozostawiono kompetencje ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa w odniesieniu do przedsiębiorstw górniczych po 2015 roku.

MG/IN

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK