REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

Giełda
Pixabay

REKLAMA

REKLAMA

Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

Przypadek GameStop

REKLAMA

Sagę najsłynniejszej spółki memowej GameStop obserwowały z zapartym tchem zarówno instytucje finansowe, jak i indywidualni inwestorzy. I choć ta niewielka sieć sklepów z grami komputerowymi po fenomenalnych wzrostach zanotowała spektakularny spadek na giełdzie, z którego nie podniosła się do dziś, to rozpaliła wyobraźnię inwestorów. Cena akcji tej spółki wzrosła z poniżej jednego dolara, aż do ponad $80, zapewniając fenomenalny zwrot tym, którzy w odpowiednim momencie podchwycili zainteresowanie wygenerowane w mediach społecznościowych, szczególnie na niesławnym subreddicie WallStreetBets.

REKLAMA

Zainteresowanie GameStop i innymi spółkami memowymi przyciągnęło do giełdy wielu nowych inwestorów z najmłodszego pokolenia, skuszonych wizją szybkiego zysku. Sprawdzimy tutaj, czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą i spróbujemy zastanowić się, jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty.

Nowe instrumenty: otwarcie rynków na kryptowaluty 

REKLAMA

Krajobraz inwestycyjny w ciągu zaledwie ostatnich kilku lat zdecydowanie się zmienił. Nadejście spółek memowych, a także kryptowalut sprawiło że osoby, które do tej pory nie interesowały się rynkiem kapitałowym, zdecydowały się na zakup nowatorskich instrumentów, takich jak kryptowaluty. Zasadniczo, te wirtualne waluty pozostawały poza obiegiem giełdowym, ale właśnie teraz się to zmienia, wraz z wejściem na giełdę funduszy ETF opartych o kryptowaluty. Maxim Manturov, Dyrektor ds. Badań Inwestycyjnych we Freedom Finance Europe uważa, że: „Emisja kontraktów futures na Ethereum, opartych o fundusze ETF może w istocie mieć potencjalnie poważny wpływ na adopcję kryptowalut i pogląd Wall Street na cały rynek kryptowalutowy. Premiera kontraktów Futures ETF na Ethereum to kluczowy moment dla kryptowalut w całym sektorze finansowym. Otworzy to drzwi do napływ dużej liczby inwestycji instytucjonalnych w Ethereum, zapewniając regulowany i bardziej dostępny dla zwykłych inwestorów sposób na uczestnictwo na arenie kryptowalutowej. Ten napływ kapitału instytucjonalnego ma potencjał, aby dodać stabilność do wyceny rynkowej Ethereum i zwiększyć ogólną płynność rynkową. 

To także kamień milowy, który może jeszcze bardziej zatrzeć granice pomiędzy tradycyjnymi finansami, a instrumentami cyfrowymi. Zwiększa on szanse inwestycyjne w ciągle zmieniającym się krajobrazie finansowym, co może prowadzić do masowej akceptacji kryptowalut. Tym niemniej, ważne aby zwrócić uwagę, że choć te zmiany są obiecujące, mogą one także wiązać się z potencjalnym zwróceniem uwagi organów nadzoru.”

Nastawienie inwestorów do akcji memowych i kryptowalut

Choć więc dostępność kryptowalut dla inwestorów będzie rosnąć dzięki emisji nowych, opartych o nie instrumentów ETF, młodzi inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje takich spółek jak GameStop mogą do nich podchodzić ostrożnie. Zyski z inwestycji w instrumenty takie jak akcje dużych spółek z parkietów w Warszawie lub w Nowym Jorku często nie przekraczają bowiem kilku procent rocznie, a to znacznie mniej niż obecna inflacja w Polsce, czy poziom odsetek kredytów studenckich w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie rosnące koszty życia mogą zjadać większość oszczędności, zmuszając do inwestycji w ograniczonym zakresie i zmniejszając możliwości zwrotów z papierów nie zyskujących wiele. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlatego właśnie to najmłodsi inwestorzy dokonywali zakupu akcji. Według analiz AFM Market Watch, mediana wieku inwestora GameStop wyniosła 26 lat – a to właśnie pokolenie Z.

Analiza zwraca także uwagę na fakt, że wystąpiła znacząca korelacja wzrostów akcji GameStop, z aktywnością inwestorów w social mediach na temat tej spółki memowej. A to właśnie Zetki są aktywnymi uczestnikami mediów społecznościowych i śledzą oni informacje o najnowszych trendach na giełdzie w serwisach takich jak Twitter, Reddit, a ostatnio nawet TikTok – tego ostatniego źródła lepiej jednak nie traktować poważnie. Dokładnie taki sam schemat można zaobserwować w przypadku inwestycji w kryptowaluty. Pokolenie Z nie będzie więc czerpało już większości wiedzy z tradycyjnych kanałów takich jak prasa ekonomiczna, czy konferencje prasowe prezesów banków centralnych. 

Generacja Z zainteresowana giełdą

Podobna sytuacja występuje w przypadku inwestycji w kryptowaluty. Osoby inwestujące w Bitcoin, Ethereum czy XRP nie należą do najstarszych.

Również w powyższym przypadku, wśród inwestorów kryptowalutowych dominuje młodsze pokolenie. Większość osób trzymających kryptowaluty w wirtualnych portfelach, albo na giełdach kryptowalutowych takich jak Binance znajduje się  przedzial od 18 do 34 lat. Wpływ na to mają podane powyżej czynniki, a także oczekiwania wysokich zwrotów. Dzienna zmiana szczególnie w przypadku kryptowalut o niższej kapitalizacji może wynieść nawet kilkanaście procent – to niemożliwy wzrost w przypadku akcji największych spółek. Podobnie jak dla akcji memowych takich jak GameStop, głównym źródłem wiadomości będą media społecznościowe. 

Choć więc ożywienie gospodarcze i spowolnienie inflacji może sprawić, że inwestowanie na giełdzie powróci do łask wielu inwestorów, młode pokolenie będzie nadal zainteresowane alternatywnymi formami inwestowania. To zaś sprawi, że przynajmniej częściowo kapitalizacja przesunie się z tradycyjnych rynków finansowych, do innowacyjnych produktów w stylu NFT, czy kryptowalut, a trend ten powinien utrzymywać się przez kolejne lata. Natomiast emisja nowych instrumentów takich jak ETF na Ethereum przyciągnie również starszych inwestorów, a nawet instytucje, dzięki czemu krajobraz obrotu kryptowalutami ulegnie zmianie. Jego krzepnięcie może powodować korzystny wpływ na cały rynek, zwiększając zaufanie i przejrzystość obrotu kryptowalutami.

Autor Dmytro Spilka

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA