REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Giełda
Pixabay

REKLAMA

REKLAMA

Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

Przypadek GameStop

REKLAMA

Sagę najsłynniejszej spółki memowej GameStop obserwowały z zapartym tchem zarówno instytucje finansowe, jak i indywidualni inwestorzy. I choć ta niewielka sieć sklepów z grami komputerowymi po fenomenalnych wzrostach zanotowała spektakularny spadek na giełdzie, z którego nie podniosła się do dziś, to rozpaliła wyobraźnię inwestorów. Cena akcji tej spółki wzrosła z poniżej jednego dolara, aż do ponad $80, zapewniając fenomenalny zwrot tym, którzy w odpowiednim momencie podchwycili zainteresowanie wygenerowane w mediach społecznościowych, szczególnie na niesławnym subreddicie WallStreetBets.

REKLAMA

Zainteresowanie GameStop i innymi spółkami memowymi przyciągnęło do giełdy wielu nowych inwestorów z najmłodszego pokolenia, skuszonych wizją szybkiego zysku. Sprawdzimy tutaj, czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą i spróbujemy zastanowić się, jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty.

Nowe instrumenty: otwarcie rynków na kryptowaluty 

REKLAMA

Krajobraz inwestycyjny w ciągu zaledwie ostatnich kilku lat zdecydowanie się zmienił. Nadejście spółek memowych, a także kryptowalut sprawiło że osoby, które do tej pory nie interesowały się rynkiem kapitałowym, zdecydowały się na zakup nowatorskich instrumentów, takich jak kryptowaluty. Zasadniczo, te wirtualne waluty pozostawały poza obiegiem giełdowym, ale właśnie teraz się to zmienia, wraz z wejściem na giełdę funduszy ETF opartych o kryptowaluty. Maxim Manturov, Dyrektor ds. Badań Inwestycyjnych we Freedom Finance Europe uważa, że: „Emisja kontraktów futures na Ethereum, opartych o fundusze ETF może w istocie mieć potencjalnie poważny wpływ na adopcję kryptowalut i pogląd Wall Street na cały rynek kryptowalutowy. Premiera kontraktów Futures ETF na Ethereum to kluczowy moment dla kryptowalut w całym sektorze finansowym. Otworzy to drzwi do napływ dużej liczby inwestycji instytucjonalnych w Ethereum, zapewniając regulowany i bardziej dostępny dla zwykłych inwestorów sposób na uczestnictwo na arenie kryptowalutowej. Ten napływ kapitału instytucjonalnego ma potencjał, aby dodać stabilność do wyceny rynkowej Ethereum i zwiększyć ogólną płynność rynkową. 

To także kamień milowy, który może jeszcze bardziej zatrzeć granice pomiędzy tradycyjnymi finansami, a instrumentami cyfrowymi. Zwiększa on szanse inwestycyjne w ciągle zmieniającym się krajobrazie finansowym, co może prowadzić do masowej akceptacji kryptowalut. Tym niemniej, ważne aby zwrócić uwagę, że choć te zmiany są obiecujące, mogą one także wiązać się z potencjalnym zwróceniem uwagi organów nadzoru.”

Nastawienie inwestorów do akcji memowych i kryptowalut

Choć więc dostępność kryptowalut dla inwestorów będzie rosnąć dzięki emisji nowych, opartych o nie instrumentów ETF, młodzi inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje takich spółek jak GameStop mogą do nich podchodzić ostrożnie. Zyski z inwestycji w instrumenty takie jak akcje dużych spółek z parkietów w Warszawie lub w Nowym Jorku często nie przekraczają bowiem kilku procent rocznie, a to znacznie mniej niż obecna inflacja w Polsce, czy poziom odsetek kredytów studenckich w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie rosnące koszty życia mogą zjadać większość oszczędności, zmuszając do inwestycji w ograniczonym zakresie i zmniejszając możliwości zwrotów z papierów nie zyskujących wiele. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlatego właśnie to najmłodsi inwestorzy dokonywali zakupu akcji. Według analiz AFM Market Watch, mediana wieku inwestora GameStop wyniosła 26 lat – a to właśnie pokolenie Z.

Analiza zwraca także uwagę na fakt, że wystąpiła znacząca korelacja wzrostów akcji GameStop, z aktywnością inwestorów w social mediach na temat tej spółki memowej. A to właśnie Zetki są aktywnymi uczestnikami mediów społecznościowych i śledzą oni informacje o najnowszych trendach na giełdzie w serwisach takich jak Twitter, Reddit, a ostatnio nawet TikTok – tego ostatniego źródła lepiej jednak nie traktować poważnie. Dokładnie taki sam schemat można zaobserwować w przypadku inwestycji w kryptowaluty. Pokolenie Z nie będzie więc czerpało już większości wiedzy z tradycyjnych kanałów takich jak prasa ekonomiczna, czy konferencje prasowe prezesów banków centralnych. 

Generacja Z zainteresowana giełdą

Podobna sytuacja występuje w przypadku inwestycji w kryptowaluty. Osoby inwestujące w Bitcoin, Ethereum czy XRP nie należą do najstarszych.

Również w powyższym przypadku, wśród inwestorów kryptowalutowych dominuje młodsze pokolenie. Większość osób trzymających kryptowaluty w wirtualnych portfelach, albo na giełdach kryptowalutowych takich jak Binance znajduje się  przedzial od 18 do 34 lat. Wpływ na to mają podane powyżej czynniki, a także oczekiwania wysokich zwrotów. Dzienna zmiana szczególnie w przypadku kryptowalut o niższej kapitalizacji może wynieść nawet kilkanaście procent – to niemożliwy wzrost w przypadku akcji największych spółek. Podobnie jak dla akcji memowych takich jak GameStop, głównym źródłem wiadomości będą media społecznościowe. 

Choć więc ożywienie gospodarcze i spowolnienie inflacji może sprawić, że inwestowanie na giełdzie powróci do łask wielu inwestorów, młode pokolenie będzie nadal zainteresowane alternatywnymi formami inwestowania. To zaś sprawi, że przynajmniej częściowo kapitalizacja przesunie się z tradycyjnych rynków finansowych, do innowacyjnych produktów w stylu NFT, czy kryptowalut, a trend ten powinien utrzymywać się przez kolejne lata. Natomiast emisja nowych instrumentów takich jak ETF na Ethereum przyciągnie również starszych inwestorów, a nawet instytucje, dzięki czemu krajobraz obrotu kryptowalutami ulegnie zmianie. Jego krzepnięcie może powodować korzystny wpływ na cały rynek, zwiększając zaufanie i przejrzystość obrotu kryptowalutami.

Autor Dmytro Spilka

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

Branża handlowa traci coraz więcej na kradzieżach w sklepach. Jak handlowcy rozwiązują ten problem

Zmorą branży handlowej wciąż są kradzieże sklepowe. Nasiliły się one w okresie wysokiej inflacji, ale teraz nie słabną w oczekiwanym tempie. Kradzieży z powodów ekonomicznych jest mniej, natomiast rozzuchwalili się złodzieje kradnący dla zysku.

Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

REKLAMA

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

REKLAMA

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

REKLAMA