REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaskakujący rok na giełdzie. Czego spodziewać się na ostatniej prostej 2023 r.?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Rok pełen niespodzianek na giełdzie. Czego spodziewać się na ostatniej prostej 2023?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

To był zaskakujący rok dla rynków, wyjątkowo pomyślny. Zwłaszcza biorąc pod uwagę widmo recesji, które groziło nam jeszcze na jego początku. Czy ostatnie tygodnie roku znów są obiecujące dla giełdy?

Timur Turlov, CEO Freedom Holding Corp. i założyciel Freedom Finance Europe, podsumowuje giełdowe wyzwania w 2023 roku oraz wskazuje perspektywy i trendy na najbliższe miesiące.

REKLAMA

Dobry rok na giełdzie

REKLAMA

W tym momencie dochody z głównych indeksów przekraczają 13%, mierząc od początku stycznia. Jednak, w 2023 roku, sukces na rynkach wynikał nie tylko z nich - w równej mierze, powodzenie zależało od prognoz największych domów inwestycyjnych. Te z kolei, z początkiem roku, nie miały wątpliwości o nadchodzącej w USA recesji. Mało kto spodziewał się tak dynamicznego wzrostu na rynku. Obiecujące makrostatystyki i zwiększone zainteresowanie inwestorów największymi spółkami według kapitalizacji stymulują wzrost gospodarczy. Główni liderzy tych wskaźników wchodzą w skład tzw. „Wspaniałej Siódemki”, która w tym roku odpowiadała do tej pory za ponad 70% wzrostu indeksu S&P500. Należą do niej: Apple (AAPL), Microsoft (MSFT), Amazon (AMZN), Alphabet (GOOGL), NVIDIA (NVDA), Tesla (TSLA) i Meta Platforms (META).

Niemal 4 biliony dolarów – to suma wzrostu ich kapitalizacji od początku roku. Tym wynikiem depczą po piętach trzeciej największej gospodarce świata – Japonii, której szacowane PKB to 5 bilionów dolarów. Co ważne, „Wspaniała Siódemka” radzi sobie zarówno w faktycznych wynikach, jak i prognozach.

Timur Turlov przybliża perspektywy na koniec 2023 r. po tradycyjnym spadku aktywności inwestorów na giełdzie w sierpniu i wrześniu:

– „Korekta notowań, jaka miała miejsce po okresie wakacyjnym wciąż się utrzymuje stanowi świetną okazję do wejścia w posiadanie aktywów „Wspaniałej Siódemki”. Z jednej strony mamy przystępną cenę, zwłaszcza porównując do stawek z okresu wakacji, a z drugiej fakt, że historycznie koniec roku jest najlepszy dla giełdy. Wszystko zatem wskazuje na to, że akcje „Siódemki” do końca roku będą nabierały na wartości. Nie wspominając o tym, że jeśli kiedyś nastąpi recesja, to oni będą najlepszymi kandydatami, aby ją przetrwać.”

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W którą stronę idzie giełda?

REKLAMA

Analitycy Freedom24 przewidują wzrost w granicach 3-5% w indeksie S&P500 do końca roku, pod warunkiem, że dotychczasowe trendy inflacyjne będą trwać, a dochody z obligacji rządu Stanów Zjednoczonych nie zaktualizują swojej maksymalnej wartości. Jeśli chodzi o inflację, eksperci nie dostrzegają w bliskiej przyszłości zdarzeń, które mogłyby w znaczący sposób zmienić obecne trendy. Jako czynnik ryzyka wskazują ostry wzrost cen ropy, który jednak w małym stopniu przekłada się na inflację bazową jako całość. Wobec tego, stopy zwrotu z 10-cio letnich obligacji skarbowych zyskują coraz bardziej na wartości.

Jako równie ważne przytaczają zjawisko napływu inwestorów do giełd, które utrzymywało się nawet podczas korekty mającej miejsce na przełomie sierpnia i września. Oczywiście, do końca roku nie wykluczają lokalnych obniżek. Jednak, w USA w ogóle, rozsądnym będzie zmiana pozycjonowania z defensywnego, na pewne wzrostu i odrzucenie scenariusza recesyjnego jako możliwego w końcówce roku. W perspektywie jest dalsze ożywienie rynku i umacnianie się siedmiu najlepiej skapitalizowanych emitentów. Analitycy rynkowi wystawili prognozy dla S&P500 na poziomie 4685 punktów na koniec 2023 r. i 5030 na koniec 2024 r. (wartość wyważona).

– „Meritum w spekulacjach giełdowych do końca 2023, to zwiększenie optymizmu. Wyjątkowo mocno dotyczy ono sektora medycznego, a dla sektora przemysłowego i firm produkujących trwałe dobra zmieniamy nastawienie do neutralno-pozytywnego. Prognozy sugerujące trwałe wzrosty ceny ropy, przekonały nas do podniesienia go do neutralnego dla sektora energii. Nadal utrzymujemy pozytywny pogląd na sektory IT i komunikacji.” – tak Turlov podsumowuje faworytów inwestycyjnych na koniec roku. Wskazuje też swoje konkretne typy.

Które branże najlepiej rokują?

Dla wielu nie będzie zaskoczeniem, że do najlepiej rokujących branż należą komunikacja, technologia i medycyna. Każda z nich ma swojego lidera, który dobrze obrazuje w jakim kierunku zmierzają te sektory i na czym opiera się ich kapitalizacja.

Dla sektora komunikacji jest to Alphabet, na giełdzie notowany jako GOOGL. Po mniej udanym 2022 r., nastąpiła regeneracja rynku reklamy, której przypisuje się dynamikę wzrostu przychodów z wyszukiwania w Internecie o 5% i o 4% z reklam na YouTube z roku na rok. Do tego, przychód segmentu Google Cloud zwiększył się o imponujące 28% w stosunku do poprzedniego roku. Głównym powodem prawdopodobnie jest czynny rozwój branży AI. Eksperci uważają, że te trendy będą stałymi w prognozach giełdowych do końca roku. Dla akcji GOOGL zalecajmy kupowanie.

Technologia z kolei jest domeną Amazonu (AMZN). Firma Jeffa Bezosa króluje w handlu online w Stanach Zjednoczonych, z udziałem około 45-50%. Kolejna gałąź technologii – infrastruktura chmur obliczeniowych (IaaS) – również jest na oku Amazona, który posiada około 32% udziału rynkowego. Jest jednym z kluczowych uczestników trwającego wyścigu w dziedzinie AI. Warto też pamiętać o globalnej restrukturyzacji biznesowej, którą w tym roku przeprowadził Amazon. Pozwoli ona tej firmie skupić się na priorytetach i poprawić rentowność sprzedaży. Dynamika wskaźników finansowych i strategicznych decyzji zarządu z ostatnich kwartałów, pozwala mieć pewność w utrzymanie dobrej koniunktury.

Jeśli chodzi o sektor medyczny, zaskakująco dobrze radzi sobie Abbott (ABT). Jego półroczny raport przebił oczekiwania, a prognozy na całoroczny przychód Abbotta, za segmenty biznesowe niezwiązane z Covid-19, osiągnęły ponad 10%. Przyrost popytu na sprzęt medyczny w 2023 r. wyprzedza przewidywania zarówno zarządu, jak i uczestników rynku, wobec tego wskaźnika, którzy przyjęli dla niego na początku roku zachowawcze wytyczne.

Te firmy przedstawiają najbardziej obiecujące perspektywy na zwrot inwestycji z nadwyżką pod koniec roku. Są one jednocześnie pionierami szerszych trendów. Dzięki przełamaniu pesymistycznych wizji przyszłości, związanych ze strachem przed recesją, obecnie obserwujemy zwiększoną motywację do kupowania akcji, w czym pomaga też aktualna koniunktura rynkowa. Nic dziwnego zatem, że wszystko wskazuje, że na ostatniej prostej „Wspaniała Siódemka” będzie utrzymywać trend wzrostu, a sam koniec roku może się okazać bardzo zyskowny nie tylko dla światowych giełd, ale również dla przeciętnego inwestora.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

REKLAMA

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

REKLAMA

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA