REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Miesięczny Indeks Koniunktury: pierwsze sygnały odbicia w gospodarce?

Czy to sygnał końca kryzysu w gospodarce?
Czy to sygnał końca kryzysu w gospodarce?
STELLANTIS

REKLAMA

REKLAMA

W czerwcu Miesięczny Indeks Koniunktury wzrósł o 0,4 pkt do poziomu 96,0 pkt po spadku w poprzednim miesiącu o 0,8 pkt - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego i BGK. Zadecydowały wskaźniki wynagrodzeń i płynności finansowej.

W gospodarce więcej negatywnych nastrojów 

Jak przekazał Polski Instytut Ekonomiczny, Miesięczny Indeks Koniunktury od sierpnia 2022 r. jest poniżej poziomu neutralnego, tj. 100,0 pkt. Oznacza to – wyjaśniono – przewagę nastrojów negatywnych, odzwierciedlających obawy przedsiębiorców związane z wysokimi kosztami pracy.

REKLAMA

Instytut poinformował, że MIK wzrósł w czerwcu o 0,4 pkt mdm do poziomu 96,0 pkt wobec spadku w poprzednim miesiącu o 0,8 pkt. Zaznaczono przy tym, że wskaźnik pozostaje niższy o 1,4 pkt w porównaniu do najwyższej wartości w tegorocznym odczycie, tj. 97,4 pkt w styczniu. "Wartość obecnego MIK jest o 9,0 pkt niższa niż ubiegłoroczny odczyt czerwcowy (105,0 pkt)" – podano.

Wskaźniki wynagrodzeń i popyt na plus

REKLAMA

Autorzy raportu zwrócili uwagę, że o poprawie wyniku MIK mdm w czerwcowym odczycie w największym stopniu zadecydowały wskaźniki wynagrodzeń i płynności finansowej firm, których wartości utrzymują się powyżej poziomu neutralnego i wzrosły w ujęciu miesięcznym.

Jak wskazała ekspertka PIE Katarzyna Dębkowska, poziomy MIK od trzech miesięcy oscylują wokół 96 pkt, co oznacza "pewną stagnację w negatywnej ocenie koniunktury". Zastrzegła zarazem, że w czerwcowym odczycie wzrósł wskaźnik wartości sprzedaży. "To zapewne reakcja na odnotowany w poprzednim miesiącu wzrost wskaźnika liczby nowych zamówień. Zwiększony popyt na produkty lub usługi obserwowany w kwietniu przełożył się na większą wartość sprzedaży w maju" - stwierdziła analityczka.

"Niestety, w ostatnim odczycie znów zanotowaliśmy spadek wskaźnika nowych zamówień. To przełożyło się na większy udział firm ze zbyt dużymi mocami produkcyjnymi (18 proc.) w porównaniu z deklarującymi zbyt małe moce produkcyjne (13 proc.)" – oceniła Dębkowska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z opracowaniem PIE i BGK wśród komponentów czerwcowego MIK wartości przekraczające poziom neutralny dotyczą: wynagrodzeń (113,8 pkt), płynności finansowej (110,6 pkt) i zatrudnienia (104,0 pkt). Wskaźniki wynagrodzeń i płynności finansowej wzrosły odpowiednio o 5,1 pkt i +5,2 pkt mdm, ale wskaźnik zatrudnienia spadł o 4,5 pkt mdm. "Wartości tych komponentów od lutego br. utrzymują się powyżej progu neutralnego (100,0)" – zaznaczono.

Co utrudnia firmom rozwój? Nie tylko droga energia 

REKLAMA

Jak wynika z raportu, koszty pracownicze po raz pierwszy stały się główną barierą utrudniającą działalność firmom - takiej odpowiedzi udzieliło 71 proc. przedsiębiorstw (spadek o 1 pkt proc. mdm). Koszty pracownicze utrudniają działalność przede wszystkim firmom produkcyjnym (75 proc.), które jednocześnie borykają się częściej niż inne branże z rosnącymi cenami energii (71 proc.).

"Niepewność gospodarcza dokucza głównie firmom z branży TSL i handlowym (odpowiednio: 76 proc. i 75 proc.). Na rosnące koszty finansowania wskazują głównie firmy TSL (40 proc.), a niedostępność pracowników jest zauważalna przede wszystkim w budownictwie (53 proc.). Problemy związane z zatorami płatniczymi i niedostępnością produktów doskwierają przede wszystkim firmom handlowym (odpowiednio: 49 proc. i 29 proc.)" – stwierdzono.

25 proc. przedsiębiorców zatrudnia osoby spoza UE

W opracowaniu podano, że 25 proc. badanych przedsiębiorstw zatrudnia cudzoziemców niebędących obywatelami UE, 66 proc. "nie zatrudnia i nie planuje takiego zatrudnienia", a 9 proc. "nie zatrudnia, ale planuje taką możliwość". Jak przekazano, 52 proc. przedstawicieli dużych podmiotów deklaruje, że zatrudnia obywateli spoza UE. Odpowiedzi takiej udzieliło 36 proc. średnich, 28 proc. małych i 12 proc. mikrofirm.

"Największy odsetek zatrudniających obywateli spoza UE występuje w firmach produkcyjnych, najmniejszy w handlu. Wśród planujących takiego typu zatrudnienie największy odsetek dotyczy budownictwa" – podsumowano.

Czym jest Miesięczny Indeks Koniunktury?

Miesięczny Indeks Koniunktury jest narzędziem badającym nastroje gospodarcze przedsiębiorstw w Polsce opracowanym przez Polski Instytut Ekonomiczny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. MIK powstaje co miesiąc na podstawie pomiarów w siedmiu kluczowych obszarach działalności przedsiębiorstw: wartość sprzedaży, nowe zamówienia, zatrudnienie, wynagrodzenia, moce produkcyjne, wydatki inwestycyjne, sytuacja finansowa. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

REKLAMA

Analiza wpływu ryzyka jako narzędzie zarządzania kryzysowego w firmach produkcyjnych [Poradnik]

Firmy produkcyjne, które operują złożonymi procesami, zaawansowanymi technologiami oraz różnorodnymi materiałami, są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia kryzysu. Analiza wpływu ryzyka (ang. Risk Impact Analysis) jest narzędziem, które pozwala firmom oszacować, jakie skutki dla organizacji mogą mieć określone zdarzenia i podjąć kroki w celu ich minimalizacji. Jak firmy produkcyjne mogą wykorzystać to narzędzie, aby skuteczniej zarządzać kryzysami?

Współpraca z agencją SEO - przewodnik

Jak wygląda współpraca z agencją SEO? Co obejmuje? Jak jest rozliczana? Oto przewodnik.

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie?

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne? Kto może ubiegać się o świadczenie interwencyjne? 

Prowadzisz e-commerce? Pozbądź się poniedziałkowego chaosu i poznaj Weekendowe Nadania!
Uniknij poniedziałkowego chaosu w magazynie! Weekendowe Nadania to innowacyjne rozwiązanie, które usprawni logistykę Twojego e-commerce. Dowiedz się, jak szybciej realizować zamówienia, zwiększyć satysfakcję klientów i zyskać przewagę nad konkurencją. Sprawdź, jak to działa!

REKLAMA

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Rolnicy wziąć ograniczają swoje inwestycje. Zmalał odsetek przedsiębiorców, którzy przewidują poprawę koniunktury w branży

Indeks Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki [odczyt II]: firmy nieprzygotowane na redukcję śladu węglowego, choć odczuwane wsparcie ze strony państwa rośnie

W pierwszym półroczu 2024 r. dekarbonizacja i ochrona środowiska miały rosnące znaczenie w działalności przedsiębiorstw – to wniosek z drugiego odczytu Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki. Drugi odczyt wskaźnika wskazuje wartość 61 pkt., gdzie 50 pkt. to wynik neutralny, powyżej 50 - pozytywny, a poniżej 50 - negatywny –  i w stosunku do pierwszego odczytu za rok 2023 nie uległ on zmianie. W drugiej odsłonie Indeksu wzięto pod uwagę odpowiedzi udzielone przez 111 polskich przedsiębiorstw. 

REKLAMA