REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Miesięczny Indeks Koniunktury: pierwsze sygnały odbicia w gospodarce?

Czy to sygnał końca kryzysu w gospodarce?
Czy to sygnał końca kryzysu w gospodarce?
STELLANTIS

REKLAMA

REKLAMA

W czerwcu Miesięczny Indeks Koniunktury wzrósł o 0,4 pkt do poziomu 96,0 pkt po spadku w poprzednim miesiącu o 0,8 pkt - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego i BGK. Zadecydowały wskaźniki wynagrodzeń i płynności finansowej.

W gospodarce więcej negatywnych nastrojów 

Jak przekazał Polski Instytut Ekonomiczny, Miesięczny Indeks Koniunktury od sierpnia 2022 r. jest poniżej poziomu neutralnego, tj. 100,0 pkt. Oznacza to – wyjaśniono – przewagę nastrojów negatywnych, odzwierciedlających obawy przedsiębiorców związane z wysokimi kosztami pracy.

REKLAMA

Instytut poinformował, że MIK wzrósł w czerwcu o 0,4 pkt mdm do poziomu 96,0 pkt wobec spadku w poprzednim miesiącu o 0,8 pkt. Zaznaczono przy tym, że wskaźnik pozostaje niższy o 1,4 pkt w porównaniu do najwyższej wartości w tegorocznym odczycie, tj. 97,4 pkt w styczniu. "Wartość obecnego MIK jest o 9,0 pkt niższa niż ubiegłoroczny odczyt czerwcowy (105,0 pkt)" – podano.

Wskaźniki wynagrodzeń i popyt na plus

REKLAMA

Autorzy raportu zwrócili uwagę, że o poprawie wyniku MIK mdm w czerwcowym odczycie w największym stopniu zadecydowały wskaźniki wynagrodzeń i płynności finansowej firm, których wartości utrzymują się powyżej poziomu neutralnego i wzrosły w ujęciu miesięcznym.

Jak wskazała ekspertka PIE Katarzyna Dębkowska, poziomy MIK od trzech miesięcy oscylują wokół 96 pkt, co oznacza "pewną stagnację w negatywnej ocenie koniunktury". Zastrzegła zarazem, że w czerwcowym odczycie wzrósł wskaźnik wartości sprzedaży. "To zapewne reakcja na odnotowany w poprzednim miesiącu wzrost wskaźnika liczby nowych zamówień. Zwiększony popyt na produkty lub usługi obserwowany w kwietniu przełożył się na większą wartość sprzedaży w maju" - stwierdziła analityczka.

"Niestety, w ostatnim odczycie znów zanotowaliśmy spadek wskaźnika nowych zamówień. To przełożyło się na większy udział firm ze zbyt dużymi mocami produkcyjnymi (18 proc.) w porównaniu z deklarującymi zbyt małe moce produkcyjne (13 proc.)" – oceniła Dębkowska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z opracowaniem PIE i BGK wśród komponentów czerwcowego MIK wartości przekraczające poziom neutralny dotyczą: wynagrodzeń (113,8 pkt), płynności finansowej (110,6 pkt) i zatrudnienia (104,0 pkt). Wskaźniki wynagrodzeń i płynności finansowej wzrosły odpowiednio o 5,1 pkt i +5,2 pkt mdm, ale wskaźnik zatrudnienia spadł o 4,5 pkt mdm. "Wartości tych komponentów od lutego br. utrzymują się powyżej progu neutralnego (100,0)" – zaznaczono.

Co utrudnia firmom rozwój? Nie tylko droga energia 

REKLAMA

Jak wynika z raportu, koszty pracownicze po raz pierwszy stały się główną barierą utrudniającą działalność firmom - takiej odpowiedzi udzieliło 71 proc. przedsiębiorstw (spadek o 1 pkt proc. mdm). Koszty pracownicze utrudniają działalność przede wszystkim firmom produkcyjnym (75 proc.), które jednocześnie borykają się częściej niż inne branże z rosnącymi cenami energii (71 proc.).

"Niepewność gospodarcza dokucza głównie firmom z branży TSL i handlowym (odpowiednio: 76 proc. i 75 proc.). Na rosnące koszty finansowania wskazują głównie firmy TSL (40 proc.), a niedostępność pracowników jest zauważalna przede wszystkim w budownictwie (53 proc.). Problemy związane z zatorami płatniczymi i niedostępnością produktów doskwierają przede wszystkim firmom handlowym (odpowiednio: 49 proc. i 29 proc.)" – stwierdzono.

25 proc. przedsiębiorców zatrudnia osoby spoza UE

W opracowaniu podano, że 25 proc. badanych przedsiębiorstw zatrudnia cudzoziemców niebędących obywatelami UE, 66 proc. "nie zatrudnia i nie planuje takiego zatrudnienia", a 9 proc. "nie zatrudnia, ale planuje taką możliwość". Jak przekazano, 52 proc. przedstawicieli dużych podmiotów deklaruje, że zatrudnia obywateli spoza UE. Odpowiedzi takiej udzieliło 36 proc. średnich, 28 proc. małych i 12 proc. mikrofirm.

"Największy odsetek zatrudniających obywateli spoza UE występuje w firmach produkcyjnych, najmniejszy w handlu. Wśród planujących takiego typu zatrudnienie największy odsetek dotyczy budownictwa" – podsumowano.

Czym jest Miesięczny Indeks Koniunktury?

Miesięczny Indeks Koniunktury jest narzędziem badającym nastroje gospodarcze przedsiębiorstw w Polsce opracowanym przez Polski Instytut Ekonomiczny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. MIK powstaje co miesiąc na podstawie pomiarów w siedmiu kluczowych obszarach działalności przedsiębiorstw: wartość sprzedaży, nowe zamówienia, zatrudnienie, wynagrodzenia, moce produkcyjne, wydatki inwestycyjne, sytuacja finansowa. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA