REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co zdecyduje RPP w kwestii stóp procentowych?

Narodowy Bank Polski
Narodowy Bank Polski
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej odbędzie się 5-6 czerwca 2023 roku. Ostatnie podwyżki stóp procentowych odnotowaliśmy we wrześniu 2022 roku, kiedy RPP podniosła stopę referencyjną do poziomu 6,75 procent. Od tamtego momentu, pomimo wzrostu inflacji, stopy pozostają na niezmienionym poziomie. Kredytobiorcom przez ostatnie 8 miesięcy nie wzrosły raty, ale czy jest szansa na to, aby zaczęły one spadać?

Kiedy obniżki stóp procentowych? 

Większość prognoz ekonomistów wskazuje na pierwsze obniżki stóp procentowych w pierwszych miesiącach 2024 roku. Wtedy będziemy mogli zauważyć realny spadek inflacji, a co za tym idzie, możliwość obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej i obniżenie rat kredytów. Szczyt inflacji odnotowaliśmy w lutym bieżącego roku – wyniosła wówczas 18,4 procent. Wstępne szacunki GUS wskazują, że w maju wzrost cen obniży się do 13 procent rok do roku, a część ekonomistów prognozuje, że pod koniec 2023 roku inflacja będzie jednocyfrowa. Widzimy, że ceny rosną już wolniej, więc możemy zadać sobie pytanie: czy nie ma nadziei na wcześniejsze obniżki stóp procentowych? Oczywiście inflacja jest jeszcze na tyle wysoka, że nie prognozujemy redukcji stóp procentowych, ale czy jest cień szansy na to, że po wakacjach, a przed wyborami parlamentarnymi, może pojawić się prezent dla kredytobiorców ze strony RPP?

REKLAMA

Więcej kredytów hipotecznych od marca 

W czasie kampanii wyborczej wiele będzie działo się na rynku kredytów mieszkaniowych. Od marca bieżącego roku widzimy lekkie poruszenie na rynku nieruchomości. Zwiększyła się liczba składanych wniosków kredytowych, na co na pewno ma wpływ stabilna decyzja RPP o pozostawieniu stóp procentowych na tym samym poziomie. Ma też na to przełożenie znacznie lepiej liczona zdolność kredytowa – Komisja Nadzoru Finansowego pozwoliła bankom na obniżenie buforu zmiany stopy procentowej z 5 do 2,5 procent. Musimy zauważyć również, że wiele osób wstrzymuje się z decyzją o zakupie nieruchomości czekając na program Bezpieczny Kredyt 2%. Ma on wejść w życie od lipca bieżącego roku.

Kredyt 2%

REKLAMA

W powyższym programie raty mają być malejące, a oprocentowanie kredytu ma wynosić 2% przez 10 lat. Ale czy na pewno? Otóż stopa procentowa będzie obniżana wg ustalonego w ustawie wzoru (na dzisiaj wyliczamy ok 2,8%) i do niej doliczana będzie marża banku. Nie wiemy, jakie będą poziomy marż w bankach w momencie wejścia w życie ustawy o bezpiecznym kredycie, ale zauważamy już tendencje wzrostowe – banki zaczynają powoli podnosić marże kredytowe. Jesteśmy już przygotowani do szacunkowych kalkulacji rat w nowym programie rządowym (oczywiście na tyle, na ile mamy potwierdzone informacje z banków) dlatego zapraszamy do konsultacji z ekspertami finansowymi Lendi wszystkie osoby, które są zainteresowane bezpiecznym kredytem. Program na pewno będzie bardzo korzystny, jeśli stopy procentowe nadal będą utrzymywane na tak wysokim poziomie. 

Dodatkowym atutem programu będzie możliwość połączenia go z drugim rządowym rozwiązaniem – Rodzinnym kredytem mieszkaniowym (wcześniejsza jego nazwa to Kredyt bez wkładu własnego). Jeśli ktoś nie posiada środków własnych na zakup nieruchomości, będzie miał możliwość uzyskać gwarancję Banku Gospodarstwa Krajowego. Musimy jednak pamiętać, że w Rodzinnym kredycie mieszkaniowym występują limity maksymalnej ceny zakupu mieszkania za metr kwadratowy.

Wskaźnik WIRON

REKLAMA

Warto zwrócić też uwagę na nowość na rynku kredytów hipotecznych. Otóż ING Bank Śląski S.A. wydał komunikat, że od 26 czerwca bieżącego roku przywraca możliwość ubiegania się o kredyt ze zmienną stopą procentową, ale opartą już na wskaźniku WIRON 1M stopa składana. Jest on ustalany zgodnie z Regulaminem Rodziny Indeksów Składanych WIRON. Administratorem wskaźnika referencyjnego WIRON jest GPW Benchmark SA z siedzibą w Warszawie. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czekamy, aż w ślad za ING pójdą inne banki. Nowe produkty muszą być oparte na nowym wskaźniku do końca 2023 roku, natomiast klienci, którzy już posiadają kredyty, niestety muszą uzbroić się w cierpliwość. Banki mają czas do końca 2025 roku, aby WIBOR zastąpić WIRON’em.  Jaka jest różnica dla Klienta? Podamy przykład kredytu na kwotę 300 000 zł na 25 lat z marżą kredytową 2%. Rata oparta na wskaźniku WIBOR 6M (na dzień 01.06.2023r. 6,95%) wynosi 2 507 zł, natomiast bazująca na WIRON 1M (na dzień 01.06.2023r. 5,92%) kształtuje się na poziomie 2 300 zł. Widzimy korzyść dla klientów – różnica na samej zmianie wskaźnika przy powyższym przykładzie wynosi ponad 200 zł miesięcznie.

W perspektywie dalszego utrzymywania stóp procentowych na tym samym poziomie czeka nas dużo nowości na rynku kredytowym. W dobie rozpędzanej kampanii wyborczej możemy spodziewać się również kolejnych świeżych pomysłów, aby wspomóc kredytobiorców. 

Autor: Agnieszka Łuczak, ekspert kredytowy Lendi

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

  Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

  Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

  Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

  Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

  Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

  REKLAMA

  MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

  MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

  Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

  Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

  Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

  Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

  Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

  W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

  REKLAMA

  Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

  Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

  Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

  Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

  REKLAMA