REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Planujesz zainwestować w złoto? Unikaj tych błędów

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Złoto zawsze w cenie
Złoto zawsze w cenie

REKLAMA

REKLAMA

Złoto inwestycyjne staje się w Polsce coraz popularniejszą formą zabezpieczania oszczędności. Warto poznać kilka zasad, które pomogą uniknąć błędów.

Inwestowanie na wyrost i gwałtowne ruchy 

REKLAMA

Inwestowanie w jakiekolwiek aktywo pod wpływem emocji i spekulacji jest niebezpieczne. Przed zakupem wybranego rozwiązania warto dokładnie przestudiować rynki i dokonać ich analizy. Do nabycia złota, potrzebujemy znacznie mniejszej wiedzy niż w przypadku akcji, obligacji czy lokat. Jednak nie zwalnia nas to z posiadania podstawowej wiedzy finansowej. Przy każdej formie inwestowania należy brać pod uwagę ryzyko, z jakim się ona wiąże. Zawsze warto je przekalkulować, niezależnie, czy stawiamy na rynek metali szlachetnych, czy np. nieruchomości. 

REKLAMA

Co więcej, nie możemy podlegać gwałtownym ruchom. Inwestycja w królewski kruszec nie zawsze przyniesie nam profity w krótkiej perspektywie. Jeżeli chcemy się jednak zabezpieczyć finansowo i równocześnie – w dalszej perspektywie – zwiększyć swój majątek, wówczas warto wybrać złoto. 

Strach przed inwestycją i powielanie schematów

Najważniejsze to nie bać się inwestowania swoich oszczędności. Swoją przygodę warto rozpocząć od małych kwot i sprawdzić, jaki będzie zwrot. Wiele osób uważa, że inwestowanie w złoto wiąże się z przeznaczeniem na ten cel dużych kwot. Nic bardziej mylnego. 

REKLAMA

Próg wejścia w złoto inwestycyjne jest stosunkowo niski, gdyż 1 gramowe sztabki zaczynają się już od około 300 zł. Otwiera nam to również drogę do systematycznego inwestowania małych kwot, które jest przede wszystkim doskonałym zabezpieczeniem przed krótkoterminowymi wahaniami na rynku złota, ponieważ minimalizuje ich konsekwencje i sprawia, że w perspektywie długoterminowej nie będą one dla nas odczuwalne – wskazuje Aleksander Pawlak, Prezes Zarządu Tavex. 

Według badania, na pytanie, w co warto było inwestować w 2022 roku, aż 28% respondentów wskazało złoto. Była to najczęściej udzielana odpowiedź tuż po nieruchomościach. Nie pokrywa się to jednak z tym, w jakie aktywa Polacy faktycznie inwestowali w ubiegłym roku. Najczęściej sięgaliśmy bowiem po lokaty bankowe (41% inwestujących Polaków). Przykład ten świadczy o tym, że nadal uważamy, że nie mamy wystarczających kompetencji do zainteresowania się innymi klasami aktywów i się boimy. Wolimy więc kierować się przede wszystkim przyzwyczajeniem. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Złoto inwestycyjne lepsze niż biżuteria 

Do popularnych błędów inwestycyjnych w przypadku złota należy zaliczyć niewłaściwy wybór jego formy. Na rynku możemy spotkać się z tym metalem w postaci biżuterii, monet czy sztabek inwestycyjnych, a także w wersji „papierowej”. Ważne jest, aby mieć wiedzę o tym, jakie plusy i minusy posiada każdy rodzaj.

Złoto papierowe, czyli tzw. ETF-y, mają niewiele wspólnego z fizycznym kruszcem. Taka inwestycja polega na wykupieniu na giełdzie akcji, które “naśladują” zachowanie wartości kruszcu, więc – poniekąd – przeczy samej idei inwestowania w ten metal szlachetny, która ma na celu zabezpieczenie oszczędności i uniezależnienie się od zawirowań na giełdach. Niektórzy mogą traktować złoto w postaci biżuterii jako formę inwestycji. Jednak należy pamiętać, że kupując ją, płacimy również za projekt i jego wykonanie oraz markę. Dlatego w momencie sprzedaży biżuterii jej wartość jest znacząco niższa niż cena nowego produktu nabytego od jubilera.

Najbardziej popularnymi formami inwestycji w złoto jest zakup sztabek lub monet bulionowych. Wybierając te z największych mennic takich jak Valcambi czy PAMP uzyskujemy pewność, że w przyszłości z łatwością będziemy mogli je spieniężyć. W celach zachowania wartości pieniądza warto postawić na monety inwestycyjne o wadze 1 oz oraz skupić się na kilku najpopularniejszych. Istnieje kanon monet, które można kupować w ciemno, są to m.in.: Australijski Kangur, Wiedeńscy Filharmonicy, Krugerrand czy Britannia – wymienia Aleksander Pawlak.

Niewłaściwie miejsce zakupu oraz sposób przechowywania kruszcu

Inwestując w złoto, warto wcześniej zapoznać się z dostępnymi na rynku ofertami. Wybierając dealera metali szlachetnych, dobrze jest kierować się jego renomą. Warto zwrócić uwagę czy dana firma jest bezpośrednim dystrybutorem światowych mennic. Dzięki temu mamy pewność autentyczności i najlepszej ceny złota.

Przy zakupie produktów inwestycyjnych można również zaopatrzyć się w domowy sejf do przechowywania kruszcu i innych kosztowności. Taki sposób zabezpieczenia swoich oszczędności pozwala nam ograniczyć stres związany z obawą o kradzież. Poza opcją trzymania inwestycji w sejfie istnieje możliwość skorzystania ze skrytek bankowych. Ten sposób jednak sprawia, że tracimy jeden z kluczowych atrybutów złota inwestycyjnego, mianowicie jego fizyczne posiadanie i możliwość zabrania ze sobą w każdej chwili. Bez względu jednak jaką formę ochrony wybierzemy, powinniśmy kierować się zasadą ograniczonego zaufania w dzieleniu się informacjami dotyczącymi naszej inwestycji.

Złoto inwestycyjne, ze względu na swoje atuty takie jak m.in. swoboda przemieszczania, płynność, trwałość, odporność na kryzysy i odrębność od gospodarki krajowej jest aktywem, które powinno znaleźć się w portfelu każdego inwestora. Warto zadbać o to, aby nasz portfel aktywów był odpowiednio zdywersyfikowany – to dodatkowo zabezpieczy nasze środki finansowe przed wahaniami wartości poszczególnych aktywów. 

Źródło: Tavex

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polskie sklepy internetowe nie wykorzystują możliwości sprzedaży produktów w innych krajach - do zyskania jest wiele

43% sklepów internetowych nie prowadzi sprzedaży zagranicznej, a 40% posiada wyłącznie polską wersję językową. Tracą przez to ogromną możliwość rozwoju, bo w przypadku firm e-handlowych stawiających na globalizację z obrotów poza krajem zyskuje się średnio o 25% wyższe przychody.

Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

Branża handlowa traci coraz więcej na kradzieżach w sklepach. Jak handlowcy rozwiązują ten problem

Zmorą branży handlowej wciąż są kradzieże sklepowe. Nasiliły się one w okresie wysokiej inflacji, ale teraz nie słabną w oczekiwanym tempie. Kradzieży z powodów ekonomicznych jest mniej, natomiast rozzuchwalili się złodzieje kradnący dla zysku.

Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

REKLAMA

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

REKLAMA

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

REKLAMA