REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Złoto jako waluta? Teksas chce rewolucji, inne stany również

Złoto zawsze w cenie
Złoto zawsze w cenie

REKLAMA

REKLAMA

Oddolne inicjatywy przywrócenia metali szlachetnych do roli środka wymiany coraz częściej pojawiają się w Stanach Zjednoczonych. O szansach powrotu do standardu złota po 5 dekadach tymczasowego zawieszenia krążą już legendy. Politycy i bankierzy centralni nie chcą o tym nawet słyszeć. Z kolei zaprzyjaźnieni z kruszcem inwestorzy mocno trzymają za takie rozwiązanie kciuki. 

Złoto popularne w dobie inflacji 

Epizod wystrzału inflacji sprzed roku zbiera swoje żniwo na całym świecie. Jedną z jego konsekwencji jest zwrócenie uwagi przeciętnych obywateli na to, skąd biorą się rosnące ceny, czym jest siła nabywcza walut, którymi posługujemy się na co dzień i dlaczego w długim terminie ta siła maleje. Stąd już natomiast bardzo krótka droga do rozpoczęcia poszukiwania rozwiązań w zakresie zabezpieczenia się przed tymi inflacyjnymi zjawiskami i trafienia na sektor metali szlachetnych. Jak się okazuje, samo zabezpieczenie już posiadanych oszczędności to jedno, ale za oceanem jest niemała grupa osób, która chciałaby także posługiwać się środkiem wymiany, który ma swoje pokrycie w złocie.

REKLAMA

Nowy bitcoin w złocie?  

REKLAMA

Na początku kwietnia otrzymaliśmy bardzo ciekawe informacje ze stanu Teksas, w którym pojawiła się inicjatywa zmierzająca do ustanowienia własnej, cyfrowej waluty w pełni pokrytej złotem. Ustawę w tej sprawie zaproponowali senatorowie Bryan Huges oraz Mark Dorazio. Rozwiązanie takie może zostać wprowadzone w związku z obowiązującym w USA prawem stanowym. Byłaby to zatem realna alternatywa względem zarówno dolara amerykańskiego, jak i coraz bardziej prawdopodobnego CBDC.

Nowa waluta cyfrowa miałaby być w pełni wymienialna na złoto lub na dolara. Każda jej wyemitowana jednostka stanowić będzie określony ułamek uncji trojańskiej złota znajdującego się w funduszu powierniczym Texas Bullion Depository. Jej posiadacz może ją w dowolnej chwili przenieść na rzecz drugiej osoby drogą elektroniczną. W momencie nabycia takiej jednostki cyfrowej waluty stanu Teksas, kontroler będzie musiał zakupić fizyczne złoto odpowiadające wielkością ilości wyemitowanych jednostek za dolary otrzymane od nabywcy. Odwrotna sytuacja będzie natomiast miała miejsce, gdy posiadacz jednostki zdecyduje się wymienić ją na dolara. Wówczas odpowiednia ilość złota musi zostać sprzedana. Co równie ważne, ten nowy środek rozliczeniowy nie będzie brał udziału w realizacji zadań budżetowych, a więc będzie pełnił tylko rolę środka wymiany.

Można zatem przypuszczać, że będzie to bardzo dobra alternatywa dla mieszkańców Teksasu, natomiast ewentualna konwersja ponownie do dolara pojawi się w przypadku konieczności nabycia czegoś spoza Teksasu.

Nie tylko Teksas chce złota w wersji walutowej 

REKLAMA

Choć szanse na dobrowolny powrót do standardu złota ocenić można obecnie jako bardzo mało prawdopodobne, bowiem oznaczałoby to koniec ze swobodnym emitowaniem waluty, takie oddolne inicjatywy jak w Teksasie, są zdecydowanie ważnym krokiem, przy okazji nagłaśniającym rolę metali szlachetnych w systemie monetarnym. I być może otwierającym też co poniektórym oczy na fakt, że od sierpnia ‘71 roku dolar nie jest już zabezpieczony złotem. Według badania Genesis Mining jeszcze w 2019 roku 1/3 Amerykanów sądziła, że jest inaczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Teksas nie jest pierwszym stanem chcącym przywrócenia metali szlachetnych do rozliczeń. Na początku kwietnia w tym kontekście była także mowa o Arkansas. Warto mieć na uwadze, że ten oddolny ruch w USA jest znacznie szerszy, niż się powszechnie wydaje. Według ostatniej aktualizacji, datowanej na 3 kwietnia, 20 stanów oczekuje na rozpatrzenie ustaw, które torują drogę do uznania złota i srebra za prawny środek płatniczy. Jeśli dołożymy do tego ustawę Utah Legal Tendender Act z 2011 roku oraz Wyoming z 2018, a także wspomniany dziś przypadek Teksasu, to okaże się, że łącznie już 23 stany prowadzą działania mające na celu przywrócenie złota i srebra do systemu monetarnego.

Pozostaje nam teraz uważnie przyglądać się, jak pójdzie Teksasowi implementacja cyfrowej waluty w pełni zabezpieczonej kruszcem. Jeśli na tym polu uda się odnieść sukces, można zakładać, że także kolejne stany zaczną podążać przetartą już ścieżką. Czasowo może się to zbiegać z zaplanowanym na sierpień szczytem państw grupy BRICS w RPA, gdzie według wstępnych zapowiedzi ma już zostać oficjalnie zaprezentowana nowa waluta tego bloku. Nie brakuje oczywiście głosów, że złoto także odgrywać będzie wiodącą rolę w zakresie jej zabezpieczenia. Bez dwóch zdań ten rok ma szanse wywrócić obecny system monetarny do góry nogami. 

Autor: Tomasz Gessner, Główny Analityk firmy Tavex

Źródło: Tavex

Zobacz także: Waluta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA