REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Złoto jako waluta? Teksas chce rewolucji, inne stany również

Złoto zawsze w cenie
Złoto zawsze w cenie

REKLAMA

REKLAMA

Oddolne inicjatywy przywrócenia metali szlachetnych do roli środka wymiany coraz częściej pojawiają się w Stanach Zjednoczonych. O szansach powrotu do standardu złota po 5 dekadach tymczasowego zawieszenia krążą już legendy. Politycy i bankierzy centralni nie chcą o tym nawet słyszeć. Z kolei zaprzyjaźnieni z kruszcem inwestorzy mocno trzymają za takie rozwiązanie kciuki. 

Złoto popularne w dobie inflacji 

Epizod wystrzału inflacji sprzed roku zbiera swoje żniwo na całym świecie. Jedną z jego konsekwencji jest zwrócenie uwagi przeciętnych obywateli na to, skąd biorą się rosnące ceny, czym jest siła nabywcza walut, którymi posługujemy się na co dzień i dlaczego w długim terminie ta siła maleje. Stąd już natomiast bardzo krótka droga do rozpoczęcia poszukiwania rozwiązań w zakresie zabezpieczenia się przed tymi inflacyjnymi zjawiskami i trafienia na sektor metali szlachetnych. Jak się okazuje, samo zabezpieczenie już posiadanych oszczędności to jedno, ale za oceanem jest niemała grupa osób, która chciałaby także posługiwać się środkiem wymiany, który ma swoje pokrycie w złocie.

REKLAMA

Nowy bitcoin w złocie?  

REKLAMA

Na początku kwietnia otrzymaliśmy bardzo ciekawe informacje ze stanu Teksas, w którym pojawiła się inicjatywa zmierzająca do ustanowienia własnej, cyfrowej waluty w pełni pokrytej złotem. Ustawę w tej sprawie zaproponowali senatorowie Bryan Huges oraz Mark Dorazio. Rozwiązanie takie może zostać wprowadzone w związku z obowiązującym w USA prawem stanowym. Byłaby to zatem realna alternatywa względem zarówno dolara amerykańskiego, jak i coraz bardziej prawdopodobnego CBDC.

Nowa waluta cyfrowa miałaby być w pełni wymienialna na złoto lub na dolara. Każda jej wyemitowana jednostka stanowić będzie określony ułamek uncji trojańskiej złota znajdującego się w funduszu powierniczym Texas Bullion Depository. Jej posiadacz może ją w dowolnej chwili przenieść na rzecz drugiej osoby drogą elektroniczną. W momencie nabycia takiej jednostki cyfrowej waluty stanu Teksas, kontroler będzie musiał zakupić fizyczne złoto odpowiadające wielkością ilości wyemitowanych jednostek za dolary otrzymane od nabywcy. Odwrotna sytuacja będzie natomiast miała miejsce, gdy posiadacz jednostki zdecyduje się wymienić ją na dolara. Wówczas odpowiednia ilość złota musi zostać sprzedana. Co równie ważne, ten nowy środek rozliczeniowy nie będzie brał udziału w realizacji zadań budżetowych, a więc będzie pełnił tylko rolę środka wymiany.

Można zatem przypuszczać, że będzie to bardzo dobra alternatywa dla mieszkańców Teksasu, natomiast ewentualna konwersja ponownie do dolara pojawi się w przypadku konieczności nabycia czegoś spoza Teksasu.

Nie tylko Teksas chce złota w wersji walutowej 

REKLAMA

Choć szanse na dobrowolny powrót do standardu złota ocenić można obecnie jako bardzo mało prawdopodobne, bowiem oznaczałoby to koniec ze swobodnym emitowaniem waluty, takie oddolne inicjatywy jak w Teksasie, są zdecydowanie ważnym krokiem, przy okazji nagłaśniającym rolę metali szlachetnych w systemie monetarnym. I być może otwierającym też co poniektórym oczy na fakt, że od sierpnia ‘71 roku dolar nie jest już zabezpieczony złotem. Według badania Genesis Mining jeszcze w 2019 roku 1/3 Amerykanów sądziła, że jest inaczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Teksas nie jest pierwszym stanem chcącym przywrócenia metali szlachetnych do rozliczeń. Na początku kwietnia w tym kontekście była także mowa o Arkansas. Warto mieć na uwadze, że ten oddolny ruch w USA jest znacznie szerszy, niż się powszechnie wydaje. Według ostatniej aktualizacji, datowanej na 3 kwietnia, 20 stanów oczekuje na rozpatrzenie ustaw, które torują drogę do uznania złota i srebra za prawny środek płatniczy. Jeśli dołożymy do tego ustawę Utah Legal Tendender Act z 2011 roku oraz Wyoming z 2018, a także wspomniany dziś przypadek Teksasu, to okaże się, że łącznie już 23 stany prowadzą działania mające na celu przywrócenie złota i srebra do systemu monetarnego.

Pozostaje nam teraz uważnie przyglądać się, jak pójdzie Teksasowi implementacja cyfrowej waluty w pełni zabezpieczonej kruszcem. Jeśli na tym polu uda się odnieść sukces, można zakładać, że także kolejne stany zaczną podążać przetartą już ścieżką. Czasowo może się to zbiegać z zaplanowanym na sierpień szczytem państw grupy BRICS w RPA, gdzie według wstępnych zapowiedzi ma już zostać oficjalnie zaprezentowana nowa waluta tego bloku. Nie brakuje oczywiście głosów, że złoto także odgrywać będzie wiodącą rolę w zakresie jej zabezpieczenia. Bez dwóch zdań ten rok ma szanse wywrócić obecny system monetarny do góry nogami. 

Autor: Tomasz Gessner, Główny Analityk firmy Tavex

Źródło: Tavex

Zobacz także: Waluta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA