REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Złoto jako waluta? Teksas chce rewolucji, inne stany również

Subskrybuj nas na Youtube
Złoto zawsze w cenie
Złoto zawsze w cenie

REKLAMA

REKLAMA

Oddolne inicjatywy przywrócenia metali szlachetnych do roli środka wymiany coraz częściej pojawiają się w Stanach Zjednoczonych. O szansach powrotu do standardu złota po 5 dekadach tymczasowego zawieszenia krążą już legendy. Politycy i bankierzy centralni nie chcą o tym nawet słyszeć. Z kolei zaprzyjaźnieni z kruszcem inwestorzy mocno trzymają za takie rozwiązanie kciuki. 

Złoto popularne w dobie inflacji 

Epizod wystrzału inflacji sprzed roku zbiera swoje żniwo na całym świecie. Jedną z jego konsekwencji jest zwrócenie uwagi przeciętnych obywateli na to, skąd biorą się rosnące ceny, czym jest siła nabywcza walut, którymi posługujemy się na co dzień i dlaczego w długim terminie ta siła maleje. Stąd już natomiast bardzo krótka droga do rozpoczęcia poszukiwania rozwiązań w zakresie zabezpieczenia się przed tymi inflacyjnymi zjawiskami i trafienia na sektor metali szlachetnych. Jak się okazuje, samo zabezpieczenie już posiadanych oszczędności to jedno, ale za oceanem jest niemała grupa osób, która chciałaby także posługiwać się środkiem wymiany, który ma swoje pokrycie w złocie.

REKLAMA

Nowy bitcoin w złocie?  

REKLAMA

Na początku kwietnia otrzymaliśmy bardzo ciekawe informacje ze stanu Teksas, w którym pojawiła się inicjatywa zmierzająca do ustanowienia własnej, cyfrowej waluty w pełni pokrytej złotem. Ustawę w tej sprawie zaproponowali senatorowie Bryan Huges oraz Mark Dorazio. Rozwiązanie takie może zostać wprowadzone w związku z obowiązującym w USA prawem stanowym. Byłaby to zatem realna alternatywa względem zarówno dolara amerykańskiego, jak i coraz bardziej prawdopodobnego CBDC.

Nowa waluta cyfrowa miałaby być w pełni wymienialna na złoto lub na dolara. Każda jej wyemitowana jednostka stanowić będzie określony ułamek uncji trojańskiej złota znajdującego się w funduszu powierniczym Texas Bullion Depository. Jej posiadacz może ją w dowolnej chwili przenieść na rzecz drugiej osoby drogą elektroniczną. W momencie nabycia takiej jednostki cyfrowej waluty stanu Teksas, kontroler będzie musiał zakupić fizyczne złoto odpowiadające wielkością ilości wyemitowanych jednostek za dolary otrzymane od nabywcy. Odwrotna sytuacja będzie natomiast miała miejsce, gdy posiadacz jednostki zdecyduje się wymienić ją na dolara. Wówczas odpowiednia ilość złota musi zostać sprzedana. Co równie ważne, ten nowy środek rozliczeniowy nie będzie brał udziału w realizacji zadań budżetowych, a więc będzie pełnił tylko rolę środka wymiany.

Można zatem przypuszczać, że będzie to bardzo dobra alternatywa dla mieszkańców Teksasu, natomiast ewentualna konwersja ponownie do dolara pojawi się w przypadku konieczności nabycia czegoś spoza Teksasu.

Nie tylko Teksas chce złota w wersji walutowej 

REKLAMA

Choć szanse na dobrowolny powrót do standardu złota ocenić można obecnie jako bardzo mało prawdopodobne, bowiem oznaczałoby to koniec ze swobodnym emitowaniem waluty, takie oddolne inicjatywy jak w Teksasie, są zdecydowanie ważnym krokiem, przy okazji nagłaśniającym rolę metali szlachetnych w systemie monetarnym. I być może otwierającym też co poniektórym oczy na fakt, że od sierpnia ‘71 roku dolar nie jest już zabezpieczony złotem. Według badania Genesis Mining jeszcze w 2019 roku 1/3 Amerykanów sądziła, że jest inaczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Teksas nie jest pierwszym stanem chcącym przywrócenia metali szlachetnych do rozliczeń. Na początku kwietnia w tym kontekście była także mowa o Arkansas. Warto mieć na uwadze, że ten oddolny ruch w USA jest znacznie szerszy, niż się powszechnie wydaje. Według ostatniej aktualizacji, datowanej na 3 kwietnia, 20 stanów oczekuje na rozpatrzenie ustaw, które torują drogę do uznania złota i srebra za prawny środek płatniczy. Jeśli dołożymy do tego ustawę Utah Legal Tendender Act z 2011 roku oraz Wyoming z 2018, a także wspomniany dziś przypadek Teksasu, to okaże się, że łącznie już 23 stany prowadzą działania mające na celu przywrócenie złota i srebra do systemu monetarnego.

Pozostaje nam teraz uważnie przyglądać się, jak pójdzie Teksasowi implementacja cyfrowej waluty w pełni zabezpieczonej kruszcem. Jeśli na tym polu uda się odnieść sukces, można zakładać, że także kolejne stany zaczną podążać przetartą już ścieżką. Czasowo może się to zbiegać z zaplanowanym na sierpień szczytem państw grupy BRICS w RPA, gdzie według wstępnych zapowiedzi ma już zostać oficjalnie zaprezentowana nowa waluta tego bloku. Nie brakuje oczywiście głosów, że złoto także odgrywać będzie wiodącą rolę w zakresie jej zabezpieczenia. Bez dwóch zdań ten rok ma szanse wywrócić obecny system monetarny do góry nogami. 

Autor: Tomasz Gessner, Główny Analityk firmy Tavex

Źródło: Tavex

Zobacz także: Waluta

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA