REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Raport: 38% firm pada ponownie ofiarą ataków hakerów

Haker wiele razy w to samo miejsce
Haker wiele razy w to samo miejsce

REKLAMA

REKLAMA

W 2022 roku 73% organizacji doświadczyło skutecznego ataku ransomware, a 38% zostało zaatakowanych więcej niż jeden raz.

Ta sama firma ofiarą hakerów wiele razy. To nie wyjątek

W 2022 roku aż 73% organizacji zgłosiło przynajmniej jeden skuteczny atak ransomware, wynika z raportu. Co niepokojące, 38% z nich przyznało, że nie był to pierwszy taki incydent w ich historii. Firmy zaatakowane trzy lub więcej razy, w porównaniu do tych zaatakowanych po raz pierwszy, są bardziej skłonne do płacenia okupu (42% vs. 31%) i rzadziej korzystają z systemów do tworzenia kopii zapasowych, które pomagają w odzyskaniu danych.

REKLAMA

Które branże były ofiarą hakerów? 

REKLAMA

Badanie pokazało, które branże były atakowane najczęściej. Spośród firm, które doświadczyły ataków ransomware, najwięcej (98%) zajmowało się świadczeniem usług konsumenckich. 85% działało w branży energetycznej, naftowej/gazowej i użyteczności publicznej. Organizacje z ostatniej grupy padały ofiarą ataków kilkukrotnie. 53% z nich zgłosiło dwa lub więcej incydentów ransomware. 

69% wszystkich badanych organizacji przyznało, że pierwszym ogniwem ataku był phishingowy e-mail, czyli wiadomość, której celem była kradzież poświadczeń pozwalających na dalsze eksplorowanie sieci.

Ofiara? Niewystarczająco przygotowani 

Z raportu wynika, że 27% badanych firm uważa, że ich przygotowanie na atak ransomware nie jest wystarczające. Powtarzające się incydenty na te same organizacje świadczą o tym, że firmy nie naprawiają skutecznie luk w zabezpieczeniach po pierwszym ataku.

Wielowarstwowe technologie bezpieczeństwa

- Liczba organizacji dotkniętych ransomware w 2022 r. odzwierciedla dobrze dostępność tanich narzędzi typu ransomware-as-a-service. Branża bezpieczeństwa stoi przed dużym wyzwaniem i ma dziś do odegrania ważną rolę we wspieraniu organizacji w obronie przed oprogramowaniem ransomware. Da się to zrobić, wdrażając do środowisk IT wielowarstwowe technologie bezpieczeństwa, które obejmują zaawansowaną ochronę poczty elektronicznej i tworzenie kopii zapasowych. Trudno jest się też skutecznie bronić przed ransomware, nie korzystając z możliwości rozszerzonego wykrywania i reagowania (XDR) – komentuje Michał Zalewski, inżynier w firmie Barracuda Networks.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Barracuda Networks

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA