REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Branża IT spodziewa się wzrostu przychodów w 2023 roku

Optymizm branży IT
Optymizm branży IT

REKLAMA

REKLAMA

Branża IT w Ameryce i Europie spodziewa się wzrostu przychodów w 2023 roku i to pomimo niepewności gospodarczej. Co ciekawe, niemal co druga pytana firma ma nadzieję, że w tym roku uda jej się wyprzedzić konkurencję. Eksperci oceniają, że Polska może skorzystać na wzroście wydatków na IT w Europie i za oceanem. 

Kluczem do sukcesu w branży IT jest elastyczność 

REKLAMA

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez instytut badawczy Gartner, pomimo niepewności gospodarczej aż 3 na 4 (72%) liderów branży IT w USA, Kanadzie i Europie Zachodniej spodziewa się wzrostu przychodów w 2023 roku. Raport wskazuje, że wygranymi będą te firmy, które wykażą się elastycznością i lepiej będą reagować na zmiany rynkowe. Sęk w tym, że to samo badanie wykazało, że prawie połowa firm (46%) nie posiada wystarczających zdolności do realizacji swoich celów. Do których zaliczyć można szybkie tempo zmian, wysokie koszty rozwoju produktu i ograniczoną przestrzeń rynkową.

REKLAMA

W praktyce oznacza to, że wiele z podejmowanych działań koncentruje się na redukcji kosztów, zamiast na wzroście przychodów i pozyskiwaniu nowych rynków. Gartner zauważa, że podnoszenie znaczenia rozwiązań technologicznych jest kluczem do wzrostu. Ponieważ prognozy na rok 2023 są bardzo dobre, wydatki na IT w przedsiębiorstwach mają wzrosnąć o 4,1 proc.

Jak zmiany te wpłyną na Polskę?  

– Z jednej strony, Polska jako kraj rozwijający się technologicznie, korzysta z doświadczeń i trendów z zachodniej Europy i USA, a z drugiej, ma własne wyzwania i potrzeby. Jednym z najważniejszych kierunków rozwoju jest dla nas edukacja i rozwój kompetencji cyfrowych – podkreśla ekspert i dodaje: – W przypadku firm technologicznych, kluczowe jest zrozumienie lokalnego rynku i wykorzystanie jego potencjału. Dlatego ważne jest, aby polscy liderzy branży technologicznej byli świadomi najnowszych trendów i mieli umiejętności dostosowania się do zmieniającego się rynku — tłumaczy Robert Banisz, BPSC.

Konkurencja wymusza inwestycje

Ekspert zwraca także uwagę na to, że rosnąca konkurencja na rynku technologicznym wymusza inwestycje w rozwój produktów i poprawę wydajności oferowanych rozwiązań. Wyzwaniem dla firm będzie również utrzymanie wysokiej zdolności do realizacji planów sprzedażowych w warunkach zmieniającego się otoczenia rynkowego, rosnącej presji kosztowej i coraz bardziej agresywnej konkurencji. – Polska, jako rozwijający się rynek technologiczny, może skorzystać na wzroście wydatków na IT w Europie Zachodniej i USA, ale aby to osiągnąć, polskie firmy muszą być na bieżąco z najnowszymi trendami i umiejętnie dostosowywać się do zmieniającej się sytuacji – kwituje Robert Banisz.

Źródło: BPSC

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

REKLAMA

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

REKLAMA